REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Produkcja przyspiesza

Produkcja sprzedana przemysłu w kwietniu 2011 r. była o 6,6 proc. wyższa w porównaniu z 2010 r. i o 9,4 proc. niższa niż w marcu br. - wynika ze wstępnych danych GUS. Co to oznacza dla firm?

Czy grozi nam centralizacja biznesu w stolicy?


Od kilku lat obserwujemy stały wzrost liczby przedsiębiorstw przenoszących swój biznes do stolicy. Za nimi podążają pracownicy, a także inne firmy, z którymi dotychczas utrzymywana współpraca była owocna i efektywna. Czy tendencja ta jest koniecznością rynkową, czy jedynie chwilową modą i potrzebą swoistej nobilitacji?

O nieprawidłowościach w firmie poinformuje pracownik

W polskim prawie brak jest norm jasno regulujących wewnętrzny system informowania o nieprawidłowościach w firmie (ang. whistleblowing scheme) - uważa PKPP Lewiatan. Mowa o ujawnianiu przez pracownika w interesie publicznym działań nielegalnych i nieetycznych.

Złoty kwartał poskich firm

W pierwszym kwartale br. przychody z całej działalności firm rosły szybciej niż koszty - podał GUS. Przedsiębiorstwa uzyskały wyniki finansowe lepsze niż w ubiegłym roku.

REKLAMA

Jak zarządzać apteką?

Marketing w dzisiejszych czasach ma olbrzymie znaczenie zarówno dla dużej korporacji jak i małego przedsiębiorstwa. Realia rynkowe są trudne, jednak dzięki przemyślanej strategii firma jest w stanie dotrzeć do odbiorców.

Wyhamowanie spadków eurodolara

Opublikowane wczoraj dane na temat sektorów usług i przemysłowego nie wpłynęły znacząco na obraz rynku. Oba indeksy PMI dla Francji, Niemiec, strefy euro i Chin obniżyły się, w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jedynie francuskie usługi wypadły lepiej niż się spodziewano, plasując się na poziomie 62,8 w maju wobec oczekiwanych 62,2 i wartości 62,9 w kwietniu.

CEIDG i działalność regulowana

Z dniem 1 lipca 2011 r. rozpocznie funkcjonowanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Jak jednak istnienie tego ogólnopolskiego rejestru będzie się miało do prowadzonych przez odrębne organy rejestrów działalności regulowanej? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Czy podwykonawca może żądać zapłaty od inwestora?

Podwykonawca, po wykonaniu prac, może żądać zapłaty nie tylko od wykonawcy, ale również od inwestora. Warunkiem koniecznym jest jednak zgoda inwestora na prace danego podwykonawcy. W jakich sytuacjach może do tego dojść? W jakiej formie musi być wyrażona zgoda by roszczenie było zasadne oraz jakie okoliczności wpływają na możliwość żądania zapłaty od inwestora?

REKLAMA

Czy dostawca powinien zamieścić na fakturze kwotę podatku (obrót złomem)?

Od 1 kwietnia 2011 r. zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi – złomem. Na stosowanie mechanizmu polegającego na przesunięciu obowiązku zapłaty podatku VAT na osobę, na rzecz której dokonywana jest dostawa złomu, zezwalają odpowiednio przepisy art. 199 i 199a ust. 1 lit. a dyrektywy 2006/112/WE. Ekspert wyjaśnia na czym polegają zmiany.

Na czym polegają niedozwolone klauzule w umowach o świadczenie usług turystycznych?

Powszechną praktyką biur podróży jest posługiwanie się w relacjach z klientami nienegocjowalnymi wzorcami umów. Wzorce te powinny być zgodne z prawem i nie zawierać postanowień uznanych na niedopuszczalne. Zawartość rejestru niedozwolonych klauzul umownych jasno świadczy jednak o nagminnym wykorzystywaniu przez branżę turystyczną silniejszej pozycji przedsiębiorcy względem konsumenta.

Czy wyciąg z cennika jest niedozwoloną reklamą leków recepturowanych?

Reklama leków, podobnie jak np. alkoholu, ze względu jej społeczne znaczenie podlega szczególnym uregulowaniom prawnym zawartym w ustawie Prawo farmaceutyczne. Specjalne obostrzenia ustawodawca przewidział w przypadku reklamy leków wydawanych wyłącznie na receptę. Nie oznacza to jednak, że właściciele aptek całkowicie stracili możliwość zabiegania o klienta.

Kiedy ZUS może kontrolować firmę?

Przedsiębiorcę może kontrolować ponad 40 podmiotów. Jednym z nich jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ekspert wyjaśnia kiedy i na jakich zasadach firma zostanie poddana kontroli przez ZUS.

Czy stawka CIT w Polsce jest za wysoka?

Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród państw członkowskich Unii Europejskiej w zestawieniu wysokości obowiązującej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Czy stawka jest korzystna dla rodzimych firm?

Czy przedsiębiorca może nagrywać rozmowy telefoniczne z kontrahentami?

Przedsiębiorcy w celu ochrony swoich interesów coraz częściej nagrywają ustalenia z kontrahentami. Czy są to działania zgodne z prawem? Ekspert opisuje prawne aspekty rejestrowania rozmów telefonicznych oraz rozmów za pomocą dyktafonu w stosunkach między przedsiębiorcami.

Początek tygodnia i dalszy ciąg złych wiadomości

Dziś rano obserwowaliśmy coraz większe spadki. Falę zniżek sprowokowało zakończenie zeszłego tygodnia, zwłaszcza na Wall Street, gdzie nie udała się próba powrotu ponad wiosenny szczyt. Notowania na amerykańskim parkiecie znowu poszły w dół.

Przyjazny klimat dla biznesu?


Ministerstwo Gospodarki planuje kolejne udogodnienia dla firm – zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas konferencji zorganizowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego. Nowe ułatwienia mają dotyczyć obowiązków spoczywających na firmach.

Produkcja odzieży wróci z Chin do Europy?

Branża odzieżowa i tekstylna zatrudniały w 2010 roku w Polsce około 130 tys. pracowników. Rentowność w tekstyliach osiągnęła poziom 4,1 proc., a w odzieży 2 proc. Eksperci zapowiadają powrót produkcji odzieży z Azji do Europy.

Umocnienie jena i recesja w Japonii

Po wzroście, utrzymującym się 6 kwartałów z rzędu, japońska gospodarka ponownie weszła w fazę recesji. W ujęciu rocznym spadek PKB za pierwszy kwartał wyniósł 3,7% (po -3% r/r w IV kwartale 2010). Analitycy przewidują, że jeszcze przez trzy kolejne miesiące Japończycy będą odczuwać skutki marcowego trzęsienia ziemi.

Rezerwa Federalna nie śpieszy się ze z podnoszeniem stóp

Ze sprawozdania z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynika, że władze monetarne przystąpią do podnoszenia stóp procentowych dopiero po zakończeniu II rundy poluzowania ilościowego. Wyprzedaż zgromadzonych do tej pory aktywów, których wartość opiewa na 2,4 bln USD, nie powinna mieć miejsca wcześniej.

Możliwość większej korekty na rynku akcji

Wczoraj na publikacji nowych wskaźników makroekonomicznymi z USA ucierpiał rynek akcji – dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu znalazła się na zerowym poziomie, a wykorzystanie mocy produkcyjnych zmniejszyło się. Dzisiaj możemy obserwować zjawisko, nazwane przez specjalistów syndromem Hewletta-Packarda. Spółka o tej nazwie ujawniła prognozy, dotyczące tegorocznych zysków – będą one mniejsze niż się spodziewano, co wpłynie bezpośrednio na przebieg amerykańskiej sesji.

Jak działają hurtownie danych?

Do niedawana używane jedynie przez największe firmy, obecnie dostępne także dla mniejszych przedsiębiorców. Czym tak naprawdę są hurtownie danych? Ekspert wyjaśnia ich zasady działania.

Jak wypełnić formularz CEIDG-1?

Funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) ułatwia założenie własnej firmy i dopełnianie związanych z nią formalności. Dzięki formularzowi dostępnemu przez Internet będzie to możliwe bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnienie elektronicznego wniosku CEIDG-1. Jak to zrobić?

Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

Co przedsiębiorcy sądzą o wymiarze sprawiedliwości?

Okresowa ocena sędziów oraz nagrywanie rozpraw to główne oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany w stosunku do wymiaru sprawiedliwości. Firmy popierają także wprowadzanie uproszczeń w procedurze rozpoczynania działalności.

Firmy inwestują, ale ostrożnie

W marcu br. eksport w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrósł o 4,7 proc., a import o 7,2 proc. - podał NBP. Przedsiębiorcy nie decydują się jeszcze na odważne inwestycje.

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - biznesplan

W przypadku zakładania biura pośrednictwa finansowego, sporządzanie biznesplanu ma szczególne znaczenie. Przystępując do analizy przedsięwzięcia masz świadomość, że już niebawem będziesz pomagał w sporządzaniu biznesplanów swoim klientom. Osobiste zaangażowanie emocjonalne i finansowe nie sprzyja chłodnym kalkulacjom, przy których pożądane jest spojrzenie z odpowiednim dystansem. Ekspert radzi jak dobrze przygotować biznesplan biura pośrednictwa finansowego.

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - formalności

Jeżeli zamierzasz rozkręcić biznes w zakresie pośrednictwa finansowego, musisz, jak każdy inny świeżo upieczony przedsiębiorca, przebrnąć przez formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej. Wbrew obiegowej opinii nie nastręcza to większych trudności. Niniejszy artykuł, pomyślany jako przewodnik dla osób rozpoczynających działalność, pomoże przejść przez wszystkie etapy rejestracji.

Jakie warunki decydują o ważności umowy przedwstępnej?

W umowie przedwstępnej jej strony określają warunki, które muszą zostać spełnione, aby została zawarta umowa ostateczna, tzw. przyrzeczona. Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było powiedzieć, że umowa przedwstępna jest ważna?

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy


Niezależnie od tego, w jakiej branży chcesz prowadzić działalność, niezwykle istotne jest posiadanie kontaktów biznesowych. W pośrednictwie finansowym nabierają one szczególnego znaczenia. U początkujących przedsiębiorców odbywanie spotkań biznesowych, zmierzających do nawiązania kontaktów, może się wiązać z silnymi emocjami. Ekspert podpowiada w jaki sposób można nawiązać współpracę z podmiotami w branży pośrednictwa finansowego.

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Osoby poszukujące pomysłu na biznes, którego rozkręcenie nie niesie za sobą konieczności dokonania wysokich inwestycji na początkowym etapie i ponoszenia znacznych kosztów miesięcznych, powinny w pierwszej kolejności rozważyć wszelkie formy pośrednictwa handlowego. Ekspert omawia branżę pośrednictwa finansowego.

Jak sporządzić umowę sprzedaży drewna?

W obrocie gospodarczym bardzo często zawierane są umowy dotyczące sprzedaży drewna. Wynika to z łatwości i powszechności pozyskiwania tego surowca, jak również z ogromnej ilości jego zastosowań. Drewno jest potrzebne m.in. w budownictwie, przemyśle meblarskim, rzemiośle i w sztuce. W domach i mieszkaniach coraz częściej pojawiają się kominki i kozy, co sprzyja popularności drewna kominkowego. Ekspert wskazuje na co należy zwrócić szczególną uwagę zawierając umowę sprzedaży drewna.

Inflacja na świecie nadal pozostaje na wysokim poziomie

W ciągu najbliższych dni poznamy szereg publikacji, dotyczących koniunktury gospodarczej w Polsce w kwietniu. Niemalże wszystkie odczyty z marca przyniosły rozczarowanie, z tego względu inwestorzy mogą przywiązywać dużą wagę do najnowszych danych i wykazać szczególną wrażliwość na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki.

Firmy nie zapłacą więcej za interpretacje podatkowe

Resort finansów zrezygnował z podniesienia z 40 do 1000 zł opłat za wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Przedsiębiorcy będą ponosić koszty na dotychczasowym poziomie.

Od 1 lipca każdy wyleasinguje samochód

Od 1 lipca każdy obywatel będzie miał możliwość skorzystania z leasingu np. auta. W tym dniu wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczące leasingu konsumenckiego.

NEC VersaPro VT – kolejny mocny tablet na rynku

Japoński oddział firmy NEC zapowiedział wprowadzenie do swojej oferty nowego modelu tabletu o nazwie VersaPro VT. Urządzenie oparte jest na platformie procesorowej Intel Oak Trail, wyposażone jest w 10-calowy ekran i pracuje pod kontrolą systemu Windows. Czym jeszcze charakteryzuje się nowe urządzenie marki NEC?

Sharp Aquos Phone SH-12C – duży ekran i filmy w 3D

Już niedługo na rynku japońskim pojawi się nowy model smartfona firmy Sharp. Nowe urządzenie, o nazwie Aquos Phone SH-12C wyposażone jest w ekran dotykowy o przekątnej 4,2 cala i rozdzielczości 960 x 540 pikseli (qHD). Czy reszta parametrów jest równie imponująca?

Motion Computing CL900 – wzmocniony tablet do pracy w cięższych warunkach

Firma Motion Computing wprowadziła do sprzedaży zapowiedzianyw trakcie styczniowych targów CES 2011 tablet o oznaczeniu CL900. Nowy model ma wzmocnioną konstrukcję zapewniającą mu odporność na wstrząsy, uderzenia, kurz oraz wilgoć. CL900 oparto na platformie procesorowej Intel Oak Trail. Czy nowe urządzenie zaskoczy parametrami?

Xplore iX104C5 – tablet do zadań specjalnych?

Już niebawem firma Xplore Technologies uruchomi sprzedaż nowego modelu tabletu o wzmocnionej konstrukcji. Zdaniem producenta, urządzenie o nazwie iX104C5 odporne jest na dużą wilgotność, kurz i pyły, wstrząsy, ekstremalne temperatury oraz promieniowanie słoneczne. Czy nowy tablet to alternatywa dla pancernych telefonów komórkowych? Czy urządzenie oferuje coś więcej poza pancerną obudową?

Motorola Droid X2 - oficjalna specyfikacja

Już na początku roku pojawiły się pierwsze informacje na temat najnowszego modelu telefonu marki Motorola – Droid X2. Do tej pory byliśmy karmieni plotkami, zdjęciami prototypów etc. teraz zaś do sieci trafiła prawdopodobnie oficjalna już specyfikacja modelu. Czym zaskoczy nas Motorola Droid X2?

BeBook Live Tablet – kolejny tablet o przeciętnych parametrach?

BeBook, producent znany na naszym rynku między innymi z produkcji e-czytników, postanowił uszczknąć dla siebie kawałek tabletowego tortu. Trzeba przyznać, że producent nie poszedł na łatwiznę i oferuje kilka ciekawych rozwiązań. Jednak czy nowe urządzenie sprosta wyzwaniu i powalczy o dobrą pozycję na rynku z urządzeniami konkurencji?

Samsung Galaxy S II – już dostępny w Polsce!

Samsung Galaxy S II jest już do kupienia w Polsce. A trzeba przyznać, że urządzenie imponuje wieloma parametrami. W bardzo smukłej obudowie o grubości zaledwie 8,49 mm zmieścił się dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz i moduły umożliwiające ściąganie danych z Internetu z prędkością do 21 Mbps. Czego jeszcze możemy się spodziewać po tym urządzeniu?

Planowanie strategii marketingowej sklepu internetowego – najważniejsze zasady i wskazówki

Proces planowania strategii sklepu internetowego tylko z pozoru wydaje się banalnym zadaniem. W praktyce zaś każdy etap jest równie ważny i tworzy z pozostałymi elementami spójną całość. Tak jak w wielkiej maszynie, jeden niepotrzebny lub wadliwy komponent hamuje działanie, doprowadza do awarii i katastrofy. Jakie znaczenie ma strategia sklepu internetowego?

Promocja – dźwignia dla każdego sklepu internetowego

Jeśli poważnie myślimy o zaistnieniu w e-biznesie musimy być świadomi tego, że bez odpowiedniej akcji promocyjnej klienci do nas nie trafią. W dzisiejszych czasach to przedsiębiorca powinien wyjść do klientów, a nie odwrotnie. W dobie ostrej konkurencji na niemal każdym szczeblu rynku, odpowiednio dobrana akcja promocyjna może przynieść sukces.

Tablet Fujitsu Stylistic Q550 – czy zagrozi konkurencji?

Już w przyszłym miesiącu do sklepów trafi nowy tablet firmy Fujitsu. Nowa konstrukcja o nazwie Stylistic Q550, oparta na platformie procesorowej Intel Oak Trail, posiada 10-calowy ekran i pracuje pod kontrolą systemu Windows 7. Czy nowe urządzenie oferuje coś ciekawego?

Realizacja zamówień i wizerunek sklepu internetowego – jak wszystko zaplanować?

Jeśli mamy już określoną strategię cenową i towarową, warto zaplanować kolejne etapy funkcjonowania sklepu internetowego. Niezwykle ważne w tym przypadku są prawidłowe relacje między obsługą sklepu, a klientem. W tym przypadku liczy się nie tylko obsługa klienta, ale również relacje przed i po sprzedaży. Jak to wszystko połączyć?

Poprawa nastrojów w skali globalnej

Wczoraj odczuwalny był spadek apetytu na ryzyko. Opublikowane w czwartek wskaźniki makroekonomiczne wypadły gorzej niż się spodziewano. Największe znaczenie miało odreagowanie na rynku amerykańskich akcji i zmiana w notowaniach surowców. Wczoraj obserwowaliśmy największy od 17 marca br. dzienny wzrost cen miedzi.

Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

Zawieranie umów jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wiąże się to z koniecznością ich dokładnego przeczytania, ponieważ zrozumienie skomplikowanej terminologii prawniczej może stwarzać nie lada problem. Znajomość zakazanych klauzul, które mogą pojawić się w umowie może ustrzec nas przed niekorzystnymi skutkami. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu

Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?

Jakie dokumenty powinieneś przedstawić ubiegając się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego osób?

Czym jest przewóz wykonywany na potrzeby własne?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w bardzo wielu dziedzinach, w tym w zakresie szeroko rozumianego transportu. Należy jednak pamiętać, że z działalnością tego rodzaju związanych jest wiele kwestii. Wśród nich pojawia się kwestia przewozów wykonywanych na potrzeby własne oraz zwolnień od uzyskania zezwoleń na wykonywanie tego typu działalności.

Na czym polega gwarancja zapłaty za roboty budowlane?

Firmy działające w branży remontowo – budowlanej są szczególnie narażone na utratę płynności finansowej spowodowaną niewywiązaniem się ze zobowiązania, czy też, mówiąc prościej, niezapłaceniem za usługę przez inwestora. Warto w związku z tym znać różne możliwości zabezpieczenia się przed taką sytuacją. Ekspert przybliża wprowadzoną do kodeksu cywilnego 16 kwietnia 2010 r. instytucję, jaką jest gwarancja zapłaty za roboty budowlane.

REKLAMA