REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żółta kartka dla Grecji

REKLAMA

REKLAMA

Grecja, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają coraz mniej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji w kwestii pomocy finansowej dla Aten. Jeżeli piąta transza pomocowa nie zostanie przekazana potomkom Homera do końca przyszłego miesiąca, Grecja nie zdoła uregulować swoich zobowiązań finansowych.

Ateny mają trudności w osiąganiu wyznaczonych celów budżetowych, od których MFW uzależniła dalszą pomoc. Pożyczkodawcy wywierają presję na rząd grecki, by ten wprowadził dodatkowe cięcia fiskalne, jednak takim planom sprzeciwia się grecka opozycja oraz obywatele, którzy w niedzielę wyszli na ulice, protestując przeciw większemu zaciskaniu pasa. Niemiecki tygodnik Der Spiegel wyraził obawy, że Grecja może nie uzyskać kolejnej transzy pożyczki, gdyż nie spełnia żadnego z celów budżetowych, narzuconych w ubiegłym roku przez UE/MFW. Wiadomość została zdementowana przez MFW oraz Ateny, a minister finansów Grecji wyraził przekonanie, że kraj otrzyma pieniądze w najbliższych dniach. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w obecnym otoczeniu nie ma innego rozwiązania dla Grecji, gdyż wszelkie formy restrukturyzacji długu tego kraju przyniosą katastrofalne skutki dla całego europejskiego sektora finansowego. Odniósł się do tego członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Lorenzo Bini Smaghi, który w wywiadzie dla Financial Times podkreślał paniczną reakcję rynków finansowych na każde napomknięcie o restrukturyzacji. Dopóki ostatnie słowo nie zostanie powiedziane w kwestii pomocy dla Grecji, dopóty rynek nie przestanie nerwowo reagować na każdą wiadomość, powiązaną z tematem, a kolejne dni będą wiązały się z podwyższoną zmiennością notowań.

REKLAMA

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

O tym, że inwestorzy wciąż pozostają niechętni do angażowania się w ryzykowne inwestycje, najlepiej świadczą rekordowe minima pary EUR/CHF. Obawa o przyszłość strefy euro i ucieczka w bezpiecznego franka szwajcarskiego doprowadziły do pogłębienia ostatnich minimów (1,2145), a kurs CHF/PLN w konsekwencji utrzymuje się powyżej 3,26. Trwałość tych poziomów wydaje się wątpliwa. Bardziej prawdopodobne jest pomyślne rozwiązanie sprawy Grecji i związany z tym wzrost zaufania do unijnej waluty. Jest to jednak czynnik niezbędny do zmiany sytuacji w notowaniach franka szwajcarskiego, a niewiadomą pozostaje moment odwrócenia trendu.

Polecamy serwis: Inwestycje

Utrzymująca się awersja do ryzyka pod koniec ubiegłego tygodnia zepchnęła złotego do poziomu 3,98 względem euro i to, czy kolejne dni przyniosą ruch w kierunku 4,00 lub 3,95, będzie uzależnione od kształtowania się nastrojów na rynkach zewnętrznych. Dziś, z powodu świąt, zamknięte są rynki w Wielkiej Brytanii i USA, dlatego handel na forexie powinien przebiegać w spokojnej atmosferze, a zmienność – być ograniczona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dom Maklerski AFS

Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA