REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wspieranie zatrudnienia osób niepełosprawnych

Największe trudności ze znalezieniem pracy na otwartym rynku mają osoby niepełnosprawne ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Odliczanie podatku od samochodów

Ministerstwo Finansów zapewnia, że nowelizacja ustawy o VAT nie pozbawi przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku zawartego w cenie samochodów dostawczych z jednym rzędem siedzeń.

Przenoszenie produkcji w UE

Warto przenosić produkcję przemysłową ze „starych” krajów UE do krajów Europy Centralnej - tak wynika z badań zrealizowanych przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej.

Rekordowy zysk PZU

Grupa PZU osiągnęła w 2004 r. rekordowy zysk netto. Wyniósł o­n 2 188,1 mln zł i był o 61,2 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Największy w tym udział miał PZU SA, który wygospodarował ponad 1,4 mld zł zysku, czyli o 56,3 proc. więcej niż przed rokiem.

REKLAMA

Ograniczenie zatrudnienia w szarej strefie

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zakłada m.in. ograniczenie zatrudnienia w szarej strefie.

Informacje o kontach bankowych. Procedury

Zawarte w założeniach do projektu zmiany w ustawie o kontroli skarbowej przewidują rozszerzenie zakresu informacji uzyskiwanych przez organy kontroli skarbowej od banków i innych instytucji finansowych o dane identyfikujące kontrahentów transakcji. Nie wydaje się jednak, aby było to potrzebne, bo jak do tej pory organy skarbowe rzadko korzystają z przysługujących im uprawnień.

Prawo do zmniejszania podatku o 1 proc. - wniosek do TK

Trybunał Konstytucyjny będzie musiał ocenić, czy wyłączenie podatników podatku liniowego oraz osób rozliczających przychody z kapitałów pieniężnych z możliwości zmniejszenia podatku należnego o 1 proc. w związku z wpłatą na rzecz organizacji pożytku społecznego jest zgodne z Konstytucją RP.

Bezpieczny e-handel

Przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż za pośrednictwem internetu, musi udzielić konsumentom wielu rzetelnych i pełnych informacji. Jeśli tego nie zrobi, może zostać posądzony o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

REKLAMA

Darowizny kościelne

NBP. Nowy system transakcji - szybciej i taniej

Szybszy czas rozliczeń i niższe koszty transakcji to główne korzyści z uruchomienia przez NBP systemu SORBNET-EURO i połączenia go z paneuropejskim systemem TARGET.

Ponad 400 tys. Polaków pracowało w ub. roku w krajach UE

Ponad 400 tys. Polaków pracowało w ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej; najwięcej w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki i Pracy (MGiP). Większość z nich to pracownicy sezonowi, którzy nie zamierzają na stałe emigrować z Polski.

MF i MSWiA integrują systemy informatyczne

Ministerstwo Finansów wraz z resortem spraw wewnętrznych i administracji rozpoczęły integrowanie systemów informatycznych.

Prognoza deficytu budżetowego 2005

NSA. Odliczenie darowizn kościelnych bez limitu

NSA uznał, iż wszyscy, którzy skorzystali z odliczenia darowizny przekazanej Kościołowi katolickiemu i Kościołowi prawosławnemu bez limitu, mieli do tego prawo.

GUS. Inflacja spadła do 3,6 proc.

W styczniu inflacja liczona w ujęciu rocznym wyniosła 3,7 proc., a nie jak wcześniej podawano 4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny

Sejm. Nowelizacja VAT

Nowe zasady odliczeń VAT od samochodów i ulga na złe długi nie wejdą w życie 1 kwietnia, jak planowali posłowie.

UE zbada przestrzegane reguł antymonopolowych

Unia Europejska zapowiedziała dochodzenia, które mają ustalić, jak w sektorze usług finansowych i w branży energetycznej są przestrzegane reguły antymonopolowe.

Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego do Senatu

Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji

Pojazdy wycofane z eksploatacji będą mogli zbierać wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący punkty zbierania pojazdów oraz stacje demontażu.

NSA. Darowizny kościelne z limitem czy bez?

Dziś Naczelny Sąd Administracyjny wyda uchwałę, w której rozstrzygnie, czy w przypadku darowizn kościelnych podatnicy mogą stosować się do korzystniejszych przepisów tzw. ustaw kościelnych czy też muszą stosować się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczających prawo do odliczenia.

Polscy przedsiębiorcy nie doceniają internetu

W Polsce przedsiębiorcy ciągle w zbyt małym stopniu korzystają z internetu - wynika z Międzynarodowego Sondażu Średnich Przedsiębiorstw IBOS 2005 przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton.

GUS. Wolniejszy rozwój gospodarki

Główny Urząd Statystyczny zweryfikował wstępny szacunek ubiegłorocznego tempa wzrostu gospodarczego.

Wzrosną opłaty za ocenę jakości handlowej artykułów spożywczych

Od 23 marca br. wzrosną opłaty za ocenę jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego ważna też dla firm

Składki na ZUS dla przedsiębiorców. Rząd nadal forsuje podwyżki

Rząd zapowiada, że nie wycofa się z forsowania projektu ustawy zakładającego podwyżkę składek na ZUS dla małych przedsiębiorców. Posłowie pracują nad nim w specjalnej podkomisji.

Jedna czwarta podatników przekaże 1%

Jedna czwarta podatników chce odpisać w tym roku 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dni otwarte w urzędach skarbowych

Ministerstwo Finansów zainicjowało po raz pierwszy akcję „Dnia otwartego” w urzędach skarbowych. W tym roku takim dniem będzie 12 marca.

Finansowe wspieranie inwestycji. Dalsze prace nad projektem

 Zmiany w taryfie celnej WE

Dzisiaj weszło w życie rozporządzenie UE, które wprowadza zmiany do taryfy celnej WE dotyczące klasyfikacji towarów w nomenklaturze scalonej w odniesieniu do butów do gimnastyki artystycznej.

UE. Nowa dyrektywa podatkowa

Opublikowano Dyrektywę Rady 2005/19/WE z dnia 17 lutego br.

Sejm. Nowelizacja ustawy o VAT

Firmy chętniej ubezpieczają eksport

W ubiegłym roku polskie firmy ubezpieczyły przed ryzykiem i ewentualnymi szkodami eksport o wartości 2,55 mld USD. Było to o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim - poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

PIT-38. Problemy z rozliczeniem sprzedaży papierów wartościowych

Indywidualni inwestorzy, którzy w 2004 r. osiągnęli podlegające opodatkowaniu dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, obecnie mogą mieć problemy z właściwym wypełnieniem rocznego zeznania PIT-38 - przyznają eksperci z firmy PricewaterhouseCoopers.

Badania. Polskie przedsiębiorstwa muszą być bardziej innowacyjne

Każda firma może osiągnąć wzrost w każdej dziedzinie i regionie działalności, niezależnie od fazy cyklu ekonomicznego - wynika z badań przeprowadzonych przez A.T. Kearney w ciągu ostatnich 14 lat w ponad 29 tys. firm obejmujących 98 proc. światowego rynku kapitałowego

UE. Klauzule bezpieczeństwa żywności

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia. Przepisy mają dostosować nasze prawo do wymogów UE.

Wchodzi w życie: archiwa dokumentacji pracowniczej

Dzisiaj, 9 marca,  wchodzi w życie rozporządzenie: dokumentacja osobowa i płacowa pracowników może być przechowywana wyłącznie w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach.

Miesięczne deklaracje podatkowe - rządowy projekt zmian

MF. Prognoza inflacyjna

Minister finansów Mirosław Gronicki szacuje inflację w lutym na 3,9-4,1 proc., wobec 4,0 proc. w styczniu.

Nowy podatek na auta zamiast akcyzy - rząd przyjął projekt

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o podatku od samochodów osobowych, który zastąpi płaconą dotychczas akcyzę.

Terminy wniosków do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Terminy składania miesięcznych informacji i wniosków przez pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych nie mogą być przywracane, wynika z wyjaśnień Ministerstwa Polityki Społecznej.

VAT. Sejm zajmie się poselskimi propozycjami zmian w ustawie

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm ma się zająć poselskimi propozycjami zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

CIT. Chętnie korzystamy z uproszczonej metody regulowania zaliczek

W tym roku widoczny jest wzrost zainteresowania podatników wyborem uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w porównaniu z latami ubiegłymi.

Zawyżanie opłat za wieczyste użytkowania nieruchomości

Jak informuje Business Centre Club, wielu przedsiębiorców zgłasza w ostatnim czasie, że gminy, prezydenci miast i starostowie obciążają przedsiębiorstwa nowymi, znacznie wyższymi niż do tej pory, opłatami z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości.

ZUS. Bierzemy coraz mniej zwolnień lekarskich

Z najnowszych danych ZUS wynika, że w ubiegłym roku spadła liczba dni, podczas których Polacy przebywali na zwolnieniach lekarskich.

Podatki. Nie zapominajmy o korektach

Podatnicy, którzy dokonali korekty VAT w lutym, składając deklarację VAT-7 za styczeń, powinni pamiętać, że czeka ich jeszcze jedna korekta, tym razem korekta CIT. Przychody i koszty podatkowe wynikające z korekty VAT podatnicy powinni wykazać w deklaracji CIT-2 za luty składanej do 21 marca - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Branża utylizacyjna. Wnioski o dotacje tylko do 11 marca

Tylko do 11 marca br. zakłady branży utylizacyjnej mogą składać wnioski o pomoc finansową w centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

UE. Dyrektywa o opatentowaniu oprogramowania komputerowego

Rada Ministrów Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdziła wczoraj w Brukseli projekt unijnej dyrektywy o opatentowaniu oprogramowania komputerowego.

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej: kosztowne, ale korzystne

Wdrożenie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w polskich przedsiębiorstwach będzie procesem kosztownym, ale przyniesie wymierne korzyści w dłuższym okresie - uważają eksperci z HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o.

PIP o dzikim kapitalizmie w przedsiębiorstwach

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa zarobiły rekordowo dużo, a liczba bankructw spadła o 43 proc., to aż 58 proc. skontrolowanych pracodawców nie wypłacało wynagrodzeń lub innych świadczeń.

Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

Wczoraj został uruchomiony system do rozliczeń międzybankowych w euro, tzw. EuroELIXIR.

REKLAMA