REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Perspektywy inflacji i wzrost mogą skłonić RPP do obniżek

REKLAMA

Członek Rady polityki Pieniężnej Marian Noga w wywiadzie dla PAP powiedział, że pozytywne średnio- i długoterminowe perspektywy inflacji oraz niepewność co do wzrostu gospodarczego mogą skłonić Radę do niewielkich obniżek stóp jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
"Teraz będziemy starali się, by inflacja była dokładnie w środku celu inflacyjnego 2,5 proc. lub nawet minimalnie poniżej, nie możemy się zgodzić na powyżej, bo to jest nie zgodne z kryterium z Maastricht. W maju inflacja może spaść do 2,5 proc. z powodu efektu bazy statystycznej, to w związku z tym możemy się spodziewać kolejnych obniżek inflacji nawet w okolice 1,5 proc. czyli dolnego ograniczenia pasma przyjętego przez RPP. W związku z tym jakaś przestrzeń istnieje. Tu trzeba być bardzo ostrożnym" - powiedział Noga.

"Wybory odbędą się jesienią, także przed wyborami może dojść do obniżki stóp. Jeżeli będzie przewaga zagrożeń, np. dla wzrostu gospodarczego, to podejmiemy określone decyzje jeszcze przed wyborami" - dodał.

Jego zdaniem, jeśli nie wystąpią szoki podażowe, to inflacja powinna się utrzymywać w okolicach 2,5 proc. lub lekko poniżej, w granicach 2,0-2,5 proc. do połowy 2007 roku.

"Projekcja inflacji układa przebieg inflacji korzystniej niż wcześniej" - powiedział Noga.

Analitycy w ostatniej ankiecie PAP spodziewają się, że inflacja będzie spadała w szybszym tempie. Ich zdaniem poniżej 1,5 proc. może spaść już latem. Część analityków sugeruje, że pozytywne perspektywy inflacji mogą skłonić Radę do powrotu do poziomu stóp sprzed serii podwyżek jakich RPP dokonała latem tego roku.

"Poziom najniższej stopy procentowej z 2004 roku, czyli 5,25 proc. nie może być punktem odniesienia, gdyż zmieniły się warunki. Ja nie twierdzę, że do takiego poziomu nie dojdziemy, ale nie jest to punktem odniesienia. Zawsze byłem zwolennikiem powolnych zmian w polityce pieniężnej, bo gospodarka nie lubi szoków, a gwałtowne decyzje RPP mogą wywołać taki szok" - powiedział Noga.

Część analityków zwraca uwagę na niepewność kształtowania się inflacji w związku z sytuacją w rolnictwie. Istnieją prognozy pogody mówiące, że latem może wystąpić susza, która obniży poziom zbiorów w Polsce.

"Jest dużo niewiadomych. Pojawia się dyskusja na temat zbiorów, czy Polsce nie grozi susza, a wtedy ceny zbóż mogą być wysokie. Nie wiemy, jak się zachowają ceny ropy. Obecnie są sygnały pozytywne, ale trudno określić tendencje np. za rok. Niepewność związana jest też z wyborami parlamentarnymi. Kurs walutowy jest też zmienny i nie możemy zawiesić decyzji właśnie na kursie. Jest zbyt dużo niewiadomych, by można było określić skalę do obniżek stóp" - powiedział Noga.

Niektórzy ekonomiści zasugerowali niedawno, że RPP powinna rozważyć rozszerzenie pasma wahań celu inflacyjnego z obecnych 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

Noga powiedział, że nie widzi potrzeby zmiany dopuszczalnego pasma wahań celu inflacyjnego, a zasugerował, że możliwe jest jego zawężenie.

"Pasmo plus/minus jest wystarczające, a jego poszerzanie oznaczałoby utratę wiarygodności. Jeżeli mogłoby dojść ewentualnie do ruchów w paśmie, to raczej w kierunku jego zawężania" - powiedział.

Noga powiedział, że ekonomiści NBP obniżają prognozy wzrostu PKB do 4 proc., a możliwe, że nawet mniej.

"Wzrost PKB w I kwartale wyniósł około 3,0 proc. Analitycy banku centralnego obniżają prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok z 4,5 proc. na 4,0 proc., a teraz są skłonni tę ostatnią prognozę jeszcze zrewidować w dół, poniżej 4 proc. w całym 2005 roku" - powiedział.

"Moim zdaniem w całym 2005 roku na pewno PKB wzrośnie o 4 proc., a nawet o 4,1-4,2 proc" - dodał.

Członek RPP spodziewa się umocnienia PLN po jesiennych wyborach, a możliwy kurs do osiągnięcia to 4,1 zł/euro.

"Ryzyko polityczne wpłynie na kurs. Ale ja jestem optymistą, jeśli chodzi o czas po wyborach. Przewiduję umocnienie złotego. Do końca roku złoty powinien powrócić do 4,1 zł za euro" - powiedział.

Analitycy obawiają się, że podwójna - prezydencka i parlamentarna - kampania wyborcza zniechęci inwestorów do lokowania aktywów we Polsce, co spowoduje osłabienie złotego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA