REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Perspektywy inflacji i wzrost mogą skłonić RPP do obniżek

REKLAMA

Członek Rady polityki Pieniężnej Marian Noga w wywiadzie dla PAP powiedział, że pozytywne średnio- i długoterminowe perspektywy inflacji oraz niepewność co do wzrostu gospodarczego mogą skłonić Radę do niewielkich obniżek stóp jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
"Teraz będziemy starali się, by inflacja była dokładnie w środku celu inflacyjnego 2,5 proc. lub nawet minimalnie poniżej, nie możemy się zgodzić na powyżej, bo to jest nie zgodne z kryterium z Maastricht. W maju inflacja może spaść do 2,5 proc. z powodu efektu bazy statystycznej, to w związku z tym możemy się spodziewać kolejnych obniżek inflacji nawet w okolice 1,5 proc. czyli dolnego ograniczenia pasma przyjętego przez RPP. W związku z tym jakaś przestrzeń istnieje. Tu trzeba być bardzo ostrożnym" - powiedział Noga.

"Wybory odbędą się jesienią, także przed wyborami może dojść do obniżki stóp. Jeżeli będzie przewaga zagrożeń, np. dla wzrostu gospodarczego, to podejmiemy określone decyzje jeszcze przed wyborami" - dodał.

Jego zdaniem, jeśli nie wystąpią szoki podażowe, to inflacja powinna się utrzymywać w okolicach 2,5 proc. lub lekko poniżej, w granicach 2,0-2,5 proc. do połowy 2007 roku.

"Projekcja inflacji układa przebieg inflacji korzystniej niż wcześniej" - powiedział Noga.

Analitycy w ostatniej ankiecie PAP spodziewają się, że inflacja będzie spadała w szybszym tempie. Ich zdaniem poniżej 1,5 proc. może spaść już latem. Część analityków sugeruje, że pozytywne perspektywy inflacji mogą skłonić Radę do powrotu do poziomu stóp sprzed serii podwyżek jakich RPP dokonała latem tego roku.

"Poziom najniższej stopy procentowej z 2004 roku, czyli 5,25 proc. nie może być punktem odniesienia, gdyż zmieniły się warunki. Ja nie twierdzę, że do takiego poziomu nie dojdziemy, ale nie jest to punktem odniesienia. Zawsze byłem zwolennikiem powolnych zmian w polityce pieniężnej, bo gospodarka nie lubi szoków, a gwałtowne decyzje RPP mogą wywołać taki szok" - powiedział Noga.

Część analityków zwraca uwagę na niepewność kształtowania się inflacji w związku z sytuacją w rolnictwie. Istnieją prognozy pogody mówiące, że latem może wystąpić susza, która obniży poziom zbiorów w Polsce.

"Jest dużo niewiadomych. Pojawia się dyskusja na temat zbiorów, czy Polsce nie grozi susza, a wtedy ceny zbóż mogą być wysokie. Nie wiemy, jak się zachowają ceny ropy. Obecnie są sygnały pozytywne, ale trudno określić tendencje np. za rok. Niepewność związana jest też z wyborami parlamentarnymi. Kurs walutowy jest też zmienny i nie możemy zawiesić decyzji właśnie na kursie. Jest zbyt dużo niewiadomych, by można było określić skalę do obniżek stóp" - powiedział Noga.

Niektórzy ekonomiści zasugerowali niedawno, że RPP powinna rozważyć rozszerzenie pasma wahań celu inflacyjnego z obecnych 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

Noga powiedział, że nie widzi potrzeby zmiany dopuszczalnego pasma wahań celu inflacyjnego, a zasugerował, że możliwe jest jego zawężenie.

"Pasmo plus/minus jest wystarczające, a jego poszerzanie oznaczałoby utratę wiarygodności. Jeżeli mogłoby dojść ewentualnie do ruchów w paśmie, to raczej w kierunku jego zawężania" - powiedział.

Noga powiedział, że ekonomiści NBP obniżają prognozy wzrostu PKB do 4 proc., a możliwe, że nawet mniej.

"Wzrost PKB w I kwartale wyniósł około 3,0 proc. Analitycy banku centralnego obniżają prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok z 4,5 proc. na 4,0 proc., a teraz są skłonni tę ostatnią prognozę jeszcze zrewidować w dół, poniżej 4 proc. w całym 2005 roku" - powiedział.

"Moim zdaniem w całym 2005 roku na pewno PKB wzrośnie o 4 proc., a nawet o 4,1-4,2 proc" - dodał.

Członek RPP spodziewa się umocnienia PLN po jesiennych wyborach, a możliwy kurs do osiągnięcia to 4,1 zł/euro.

"Ryzyko polityczne wpłynie na kurs. Ale ja jestem optymistą, jeśli chodzi o czas po wyborach. Przewiduję umocnienie złotego. Do końca roku złoty powinien powrócić do 4,1 zł za euro" - powiedział.

Analitycy obawiają się, że podwójna - prezydencka i parlamentarna - kampania wyborcza zniechęci inwestorów do lokowania aktywów we Polsce, co spowoduje osłabienie złotego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA