REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważaj na cybersquatting

REKLAMA

W Polsce jest obecnie zarejstrowanych ponad 202 tys. domen internetowych. Najwięcej domen narodowych .pl ma serwis nazwa.pl, w kwietniu br. przekroczył liczbę 40 tys. NetArt, właściciel serwisu nazwa.pl, posiada 20 proc. rynku polskich domen internetowych oraz ma aktualnie największą dynamikę sprzedaży spośród wszystkich polskich rejestratorów domen.
Domena internetowa jest unikalnym adresem w sieci internet, który ma postać cyfr i liter, np. www.gazetaprawna.pl. Taki właśnie adres internetowy może być też połączony z różnego rodzaju usługami internetowymi (np. pocztą elektroniczną czy grupami dyskusyjnymi).

Domeny internetowe składają się z dwóch członów. Pierwszym z nich jest nazwa firmy lub usługi, natomiast drugi człon stanowi tzw. rozszerzenie domeny (ono także może składać się z dwóch członów oddzielonych kropką, jeśli rejestrujemy domenę krajową, np. waw.pl).

W przypadku domen krajowych np. pl można rozróżnić jeszcze rozszerzenia funkcjonalne, do których należą np. com.pl, .net.pl, .org.pl, info.pl lub też rozszerzenia regionalne np. waw.pl, wroc.pl, gda.pl. Najczęściej poza rozszerzeniem .pl wybieranym w Polsce jest rozszerzenie .com.pl.

Obecnie nie zwraca się już dużej uwagi na charakter rozszerzenia, ale raczej na to, czy domena o podanej nazwie jest jeszcze wolna w jakimkolwiek prostym rozszerzeniu. Coraz więcej atrakcyjnych nazw domenowych jest bowiem zajętych we wszystkich rozszerzeniach.

Pierwotnie domeny o rozszerzeniach .com przeznaczone były dla instytucji prowadzących działalność komercyjną, .net dla instytucji związanych z siecią internet oraz .org dla różnego rodzaju organizacji. Granice te jednak coraz bardziej się zacierają.

Praktycznie od kiedy pojawiły się adresy internetowe, mamy do czynienia z przestępstwami w tej dziedzinie. Jest to tzw. cybersquatting, czyli piractwo domenowe. Proceder ten polega na rejestrowaniu atrakcyjnych domen internetowych (najczęściej zawierających nazwy firm, znaków towarowych lub nazwiska znanych osób) i odsprzedawaniu ich z zyskiem. Termin cybersquatting wywodzi się od nazwy praktyk polegających na zajmowaniu opuszczonych mieszkań i budynków bez wymaganego zezwolenia lub prawa własności. Cybersquatting to jeden z najczęstszych przypadków łamania prawa w internecie.

Tak więc zakładając firmę warto zarezerwować swoją domenę jak najszybciej, ponieważ ktoś inny może wykorzystać – nawet nieświadomie – jej nazwę. Trzeba jednocześnie pamiętać, że odebranie przyznanej komuś domeny jest prawie niemożliwe, a jeśli nawet, to jest to bardzo długi i kosztowny proces. Już teraz domena jest istotnym składnikiem tożsamości firmy, traktowana na równi z unikalną nazwą i firmowym logo.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Olesiński


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA