REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odzież robocza bez PIT

Zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia i przyznawane za nie ekwiwalenty, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Konieczny wpis do rejestru zużytego sprzętu elektronicznego

Do 30 września przedsiębiorcy maja czas na złożenie wniosku o wpis do rejestru zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Trzy miesiące na starania o dotacje

Niemal o 100 mln zł unijnych dotacji mogą starać się firmy wdrażające nowoczesne rozwiązania technologiczne. Z puli ok. 120 mln euro, jakie do końca tego roku miało rozdzielić Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Umowa przedwstępna gwarantuje zatrudnienie

Strony, które nie mogą w określonym momencie zawrzeć umowy o pracę, mają prawo podpisać umowę przedwstępną. Dla każdej z nich może być o­na korzystna.

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą będzie rejestrował się w urzędzie skarbowym zamiast w gminie. Wszystkie formalności załatwi w urzędzie w jednym okienku. Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu omówi projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Firmy zapłacą więcej

Związki zawodowe nie pogodziły się z ustaloną przez rząd wysokością płacy minimalnej na 2007 rok. Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i NSZZ Solidarność podniesienie minimalnego wynagrodzenia o niecałe 37 złotych jest niewystarczające.

Umowę z biegłym musi potwierdzić uchwała

Przedsiębiorcy, którzy w październiku będą podpisywali umowy z firmami audytorskimi, muszą pamiętać o podjęciu stosownych uchwał. Jeśli tego nie zrobią, badanie przeprowadzone przez audytora będzie nieważne. Nie będzie więc możliwości podziału osiągniętego zysku.

Udzielanie urlopu okolicznościowego

W rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy określono szereg zdarzeń, z tytułu których pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia z tytułu zdarzeń losowych, czyli urlopy okolicznościowe.

REKLAMA

Holowanie. Jasne kryteria wyboru przedsiębiorcy

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą wiedzieli, jakie wymogi spełnić, by świadczyć usługi holownicze na zlecenie Policji.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia

Część osób, które otrzymają środki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, oraz bezrobotni, którzy z własnej winy przerwą udział w pracach społecznie użytecznych stracą status bezrobotnych.

Akcyza. Jak i gdzie zabiegać o zwrot opłat

Już dziś importerzy mogą odzyskać od starostw opłatę za kartę pojazdu. Podatnicy będą mogli żądać zwrotu akcyzy - po wyroku ETS. Już teraz należy w urzędach celnych składać wnioski o stwierdzenie nadpłaty

Mija termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12 oraz AKC-3.

Kontrole PIP w hipermarketach. Duże sklepy nadal łamią prawo

Kontrole PIP w hipermarketach wskazują na niewielką poprawę stanu przestrzegania prawa pracy w stosunku do 2005 roku.

Opodatkowanie gier i zakładów wzajemnych

Firmy oraz osoby fizyczne z chwilą rozpoczęcia prowadzenia działalności związanej z hazardem muszą płacić podatek od gier.

NIK o gospodarce odpadami

Według Najwyższej Izby Kontroli organy administracji samorządowej i przedsiębiorcy nie przestrzegają przepisów dotyczących gospodarowania odpadami.

Tanie e-centra pracy

Rząd pracuje nad projektem ustawy o telepracy, projekt będzie gotowy za mniej więcej 2 miesiące. Obecnie, z braku regulacji prawnych, telepracownicy stanowią tylko 1 proc. zatrudnionych. W listopadzie rozpoczną działalność w Polsce pierwsze e-centra telepracy

PKPP Lewiatan: Nie stać nas na kolejny dzień wolny

Posłowie skierowali do drugiego czytania projekt zmian w Kodeksie pracy wedle których pracodawcy stracą jeden dzień roboczy, za który dodatkowo będą musieli zapłacić. Przedsiębiorcy przestrzegają: nowelizacja może osłabić kondycję i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

Działy specjalne produkcji rolnej w 2007 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, w którym określono normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które mają obowiązywać w 2007 roku.

VAT do podkomisji

Rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz obywatelskim projektem zmiany tej ustawy zajmie się specjalna sejmowa podkomisja.

Opinia ETS. Akcyza będzie zwracana

Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Eleanor Sharpston uznała wczoraj, że stosowana w Polsce wysoka akcyza na używane samochody sprowadzane z innych krajów UE jest niezgodna z prawem wspólnotowym (opinia w sprawie C-313/05).

Kolejny projekt dotyczący zawieszenia działalności gospodarczej

Posłowie podkomisji nadzwyczajnej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości odłożyli prace nad dwoma projektami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do czasu wpłynięcia do Sejmu nowego rządowego projektu nowelizacji tej ustawy. Minister Kaczmarek zapowiada, że będzie o­n korzystny dla przedsiębiorców.

Za błędy w księgach podatkowych grozi grzywna

Podatnikowi, któremu udowodniono nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych, grozi wysoka grzywna. Może też trafić do więzienia. Jeśli w księgach są nieprawidłowości, podatnik błędnie ustali wysokość podstawy opodatkowania, a w konsekwencji również należnej zaliczki.

Przedsiębiorcy chcą jasnych przepisów. Analiza Gazety Prawnej


Prace nad zmianami w systemie podatkowym opóźniają się. Niektóre rozwiązania czekają już na drugie czytanie w Sejmie, jak np. projekt zmian w ustawie o CIT. Część jest jeszcze na etapie prac w komisjach sejmowych. Jest jeszcze szansa na pewne podpowiedzi, zwłaszcza ze strony tych najbardziej zainteresowanych - przedsiębiorców.

Rady pracowników nie w każdej filii

Związki zawodowe nie mogą żądać, by w każdej filii firmy powstawała rada pracowników. Reprezentatywne organizacje związkowe, które mają prawo powoływania rad pracowników, są zdania, że w przedsiębiorstwach posiadających oddziały mogą powoływać rady także w filiach. Pracodawcy uważają, że organizacje związkowe nadinterpretują prawo.

Pracodawcy nie muszą zwracać dotacji

Pracodawcy, którzy otrzymają zwrot 60 proc. wynagrodzeń i składek ubezpieczeniowych niepełnosprawnych pracowników pod warunkiem ich zatrudnienia przez co najmniej 12 miesięcy, nie będą musieli zwracać tej pomocy w przypadku rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 par. 1 kodeksu pracy (zwolnienie dyscyplinarne).

MF o trybie składania e-deklaracji. Nowe rozporządzenie

Ministerstwo Finansów opublikowało rozporządzenie w sprawie trybu składania oraz struktury logicznej zgłoszenia upoważnienia podatnika lub osoby upoważnionej przez podatnika do składania deklaracji w formie elektronicznej i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym.

Firmy będą mogły rozliczać długoterminowe usługi budowlane

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął standard „Niezakończone usługi budowlane”, który reguluje zasady rozliczania długoterminowych usług budowlanych. Na standard ten czekali od kilku lat przedsiębiorcy. Dotyczy o­n m. in. budownictwa ogólnego, inżynierii lądowej, wykonywania instalacji elektrycznych.

FGŚP. Pracodawcy i związkowcy chcą zmian

Pracodawcy i związkowcy chcą, aby z FGŚP mogły korzystać firmy przeżywające kłopoty finansowe. Rząd nie godzi się na postulaty partnerów społecznych, by pieniądze funduszu przeznaczać na pożyczki. Na koniec przyszłego roku na koncie funduszu będzie ponad 1 miliard złotych nadwyżki

Sejm. Koniec odpracowywania świąt

Rząd chce, by pracownicy nie musieli odpracowywać jednego z dwóch świąt przypadających w dni powszednie w jednym tygodniu. Wczoraj nad propozycją rządową pracowali posłowie z sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach.

Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek handlowych nie kończą się z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o spółce. Wnioski do KRS nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Nadwyżkę można odzyskać w 25 dni

Terminy odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym mogą być skrócone. I tak zamiast 60 dni przedsiębiorca poczeka tylko 25, a zamiast 180 dni - 60.

Ograniczenie zgodne z konstytucją

Przepisy ograniczające prawo do rozliczenia VAT związanego z zakupem samochodów nieposiadających homologacji, które obowiązywały do 22 sierpnia 2005 r., były zgodne z konstytucją.

Unijne dotacje bez podatku

Otrzymane przez przedsiębiorców subwencje i dotacje można zaliczyć do przychodów. Są więc opodatkowane. Jeśli zaś pochodzą z instytucji unijnych, są zwolnione z podatku dochodowego.

Pracodawcy chcą niższych składek

Składka na Fundusz Pracy powinna być niższa - postulują przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zwrócili się w tej sprawie do Anny Kalaty, szefowej resortu pracy.

Pierwszeństwo ma rejestracja znaków towarowych w kraju

Jeżeli znak towarowy zgłoszony do rejestracji na rynku wspólnotowym koliduje z wcześniej zgłoszonym na rynku krajowym znakiem towarowym, to jego rejestracja jest niedopuszczalna.

9 mld euro dla polskich firm

Ponad 9 mld euro unijnych dotacji zostanie przekazanych do dyspozycji polskich przedsiębiorców w latach 2007-2025.

Ministerstwo Finansów o odliczaniu podatku

Ustawa o VAT nie wyklucza faktur korygujących jako podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego. Podatnik powinien jednak mieć potwierdzenie odbioru faktury przez nabywcę.

Akcyza. Rząd planuje od przyszłego roku podwyżki stawek

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada podwyżki akcyzy na benzynę, piwo i papierosy. Oznacza to, że fiskus, który już teraz dużo zarabia na naszych zakupach, dostanie jeszcze więcej.

Czas na opłatę drugiej raty

Tylko do końca września pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mogą odprowadzać na wyodrębnione konto bankowe funduszu 75 proc. równowartości podstawowych odpisów. Pierwszą ratę musieli zapłacić do końca maja.

Wydatki muszą być związane z przychodem

Jeśli wydatki na usługę reklamową nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, to nie można ich zaliczyć do kosztów podatkowych spółki.

Pomoc może przekroczyć 15 mln euro

Publiczna pomoc przekazywana pracodawcom zatrudniającym niepełnosprawnych nie będzie ograniczona górnym pułapem w wysokości 15 mln euro.

Rady pracowników. Zostało 5 dni na powiadomienie

Jeszcze tylko 5 dni mają pracodawcy na poinformowanie pracowników o możliwości powołania rady pracowników. Takie gremium musi powstać w tym roku u pracodawców, zatrudniających co najmniej 100 osób.

Rosną pensje i liczba pracujących

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w ujęciu rocznym o 5,3 proc. i wyniosło 2611,93 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wirtualne apteki będą legalne

Ministerstwo Zdrowia chce zalegalizować sprzedaż leków przez internet. W nowelizacji prawa farmaceutycznego znajdzie się przepis określający sposób dostarczania leku do klienta.

Prawo autorskie. Zakłady usługowe nie zapłacą tantiemów

Właściciele zakładów fryzjerskich, szewskich, kosmetycznych i innych przedsiębiorstw usługowych nie będą płacić za korzystanie z cudzych utworów, ponieważ nie wiąże się to bezpośrednio z osiąganiem korzyści majątkowych.

Łatwiej identyfikować leasing

Firmy, które mają wątpliwości, czy zawierane umowy dotyczą leasingu, mogą skorzystać z interpretacji wydanej przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

PKPP Lewiatan: obniżyć składkę na Fundusz Pracy

PKPP Lewiatan, dążąc do zmiejszenia pozapłacowych kosztów pracy, zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o obniżenie składki płaconej przez pracodawców na Fundusz Pracy. Za realizacją tego postulatu przemawia dobra sytuacja finansowa Funduszu.

600 mln zł na innowacje dla firm

Od nowego roku na nowych zasadach będą udzielane unijne dotacje na konkurencyjność przedsiębiorstw. Szanse na środki z puli 600 mln zł, która jest do wzięcia do połowy 2008 roku, mają przedsiębiorcy, którzy stawiają na innowacyjność.

Nawet nowe firmy mogą zdobyć kapitał

Firmy dopiero rozpoczynające działalność nie mają łatwo. To nie bariery biurokratyczne, ale brak środków na rozruch i inwestycje stanowi ich główny problem. Gdzie nowe firmy moga szukac funduszy na rozwój?

Zła ulga na złe długi

Od ponad roku obowiązuje ulga na złe długi. Okazuje się, że nie ułatwiaja o­na prowadzenia działalności. Naprawie przepisów mogą pomóc wzory brytyjskie.

REKLAMA