REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośnie liczba wypadków na polskich budowach

Przedsiębiorcy budowlani robią łapanki do pracy na budowach, a efekt tego jest taki, że rośnie liczba wypadków, w tym tych najgorszych - śmiertelnych!

Przygotują propozycje zmian

Rada Podatkowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan postanowiła, że przygotuje na styczeń 2007 r. propozycję małej nowelizacji ustawy o CIT.

Trzeba stosować skalę PIT

Odszkodowania wypłacane byłym właścicielom prywatnych przedsiębiorstw za niezgodne z prawem upaństwowienie firmy mogą podlegać opodatkowaniu według skali podatkowej.

Unia wspiera szkolenia dla pracodawców

Ponad 2 tys. przedsiębiorców z całej Polski będzie uczestniczyć w szkoleniach promujących zatrudnienie niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.

REKLAMA

Umowa sponsoringu

Trudno dziś sobie wyobrazić jakiekolwiek medialne wydarzenie bez zaangażowania sponsora. Dowodzi to, że instytucja sponsoringu na dobre zagościła w obrocie gospodarczym. Nie ma ona jednak nic wspólnego z bezinteresownością. Umowa sponsoringu zaś nie została do tej pory uregulowana w kodeksie cywilnym. Mimo to odnoszą się do niej inne ustawy.

Unia nie chce podatku kapitałowego

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest o­n przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy.

Za złe rozliczenia - kara

Brak przepisów przejściowych nie uzasadnia odstąpienia od ukarania podatnika, który źle obliczył podatek. W listopadzie 2004 r. urząd skarbowy przeprowadził kontrolę zeznania podatkowego jednej z tamtejszych spółek i uznał, że w rozliczeniu VAT za miesiące od kwietnia do września 2002 r. podatnicy popełnili błędy.

W Sejmie są projekty zakazu handlu w niedziele

Trwają prace nad dwoma poselskimi projektami ustaw o handlu w supermarketach. Samoobrona wniosła projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, natomiast LPR projekt ustawy o zmianie kodeksu pracy, w którym zostałaby uregulowana praca w niedziele i święta.

REKLAMA

Łatwiej będzie rozliczyć płatności

Od 2007 roku zacznie obowiązywać nowa interpretacja sprawozdawczości finansowej. Dzięki niej będzie mniej problemów przy rozliczaniu płatności.

Mniejsze szanse kobiet

Z sondażu CBOS wynika, że 54 proc. Polaków uważa, że kobieta wykonująca ten sam zawód co mężczyzna i tak samo wykształcona ma mniejsze możliwości awansu zawodowego.

Studenckie firmy na uczelniach

Pracodawcy, którzy zatrudnią absolwentów na co najmniej dwa lata w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymają zwrot kosztów ich składki emerytalnej, rentowej i wypadkowej.

Urząd uwzględni wycenę

Nowe przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych wejdą w życie 1 stycznia 2007 r. Zawarte są w ustawie z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 222, poz. 1629).

Senatorowie za zwolnieniem z podatku 3,5 ton

Senacka komisja jednogłośnie przyjęła ustawę przewidującą m.in. zwolnienie z podatku 3,5-tonowych samochodów.

Zyska firma i pracownik

Rząd chce obniżyć w 2008 i 2009 roku składki na ubezpieczenie rentowe wnoszone do ZUS. Średnia pensja wzrośnie w 2008 roku o około 30 zł netto. 16 mld zł zostanie w kieszeniach pracodawców i pracowników w latach 2008 - 2009.

Pomoc publiczna dla wszystkich pracodawców musi być taka sama

Zrównanie maksymalnej pomocy dla firm z chronionego i otwartego rynku pracy oraz zlikwidowanie zaliczki jako formy jej rozliczenia, to główne założenia nowej ustawy o wspieraniu zatrudnienia i integracji.

Zmiana przepisu uchyli wyjaśnienia fiskusa

Od 1 lipca 2007 r. czekają nas kłopoty z określeniem, czy dana interpretacja nadal obowiązuje. Wiążące interpretacje podatkowe będą automatycznie wygasać z chwilą zmiany prawa. Podatnicy sami będą musieli monitorować przepisy, na podstawie których wydano postanowienie.

Rosjanie mają chrapkę na rafinerie Orlenu

Amerykański koncern ConocoPhillips wprowadza rosyjski Łukoil na rynek paliw Polski i innych państw Europy Środkowej. Rosjanie kupią od Amerykanów sieć stacji benzynowych JET i mają jeszcze chrapkę na rafinerie w Czechach kontrolowane przez grupę PKN Orlen.

Mikroprzedsiębiorstwo w sferze biznesowej

Przedsiębiorcy narzekają, że banki nie traktują ich po partnersku. Sytuacja ta ulega zmianie na lepsze. Prowadzenie mikrofirmy ma wiele zalet, z których najważniejszą wydaje się niezależność i szansa na samorealizację.

70 dni na zwrot podatku

Podstawowy termin do zwrotu różnicy podatku ma wynosić 70 dni - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Eksperci przypominają, że obecne przepisy umożliwiają zwrot podatku nawet w ciągu 60 dni.

Mewa leci na giełdę

Mewa największym producentem damskiej bielizny? To cel numer jeden spółki z Biłgoraja, która sprzedaje obecnie akcje w ofercie publicznej

Szansa dla firm w każdym programie

67,3 mld euro to kwota unijnych funduszy na realizację polityki spójności w latach 2007-2013. Znaczna część tych środków trafi do przedsiębiorstw.

Zyskowny debiut Bakallandu

Lider detalicznego rynku bakalii dał sowicie zarobić nowym akcjonariuszom. Prawa do Akcji (PDA) kosztowały 73 proc. powyżej ceny emisyjnej.

Bezrobotni mogą składać wspólne wnioski

Bezrobotni, którzy założą spółdzielnię socjalną, będą mogli od 2007 r. składać do starosty wspólny wniosek o środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Do 40 mln złotych na nowe miejsca pracy

Mali i średni przedsiębiorcy, będący dłużnikami skarbu państwa z tytułu wykonywania umów poręczenia lub gwarancji, mogą liczyć na finansową pomoc państwa w restrukturyzacji firm. Łączna kwota pomocy nie może przekraczać 10 mln euro.

Inspektorzy sprawdzą maszyny

Pracodawcy, którzy w ostatnich latach sprowadzili stare maszyny z UE, powinni spodziewać się kontroli PIP. Inspektorzy sprawdzą, czy urządzenia te spełniają wymagane prawem warunki bezpieczeństwa.

3,5 tony bez podatku. Analiza Gazety Prawnej

Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony będą zwolnione z podatku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2008 r.. Producenci i podatnicy już dziś wiedzą, jak nie płacić podatku.

Nowe deklaracje od 2007 roku

Minister finansów określił wzory deklaracji, jakie będzie trzeba składać od przyszłego roku w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Państwo pomaga firmom mniej, ale gorzej

Polska przestała być niechlubnym rekordzistą w pompowaniu publicznych pieniędzy do firm. Nadal jednak najwięcej dotacji, ulg i innego wsparcia trafia do górnictwa i przemysłu ciężkiego, podczas gdy naukowcom i firmom innowacyjnym zostają nędzne grosze.

ETS. 18 stycznia zapadnie wyrok

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosi 18 stycznia 2007 r. wyrok w sprawie zgodności z prawem wspólnotowym polskiej akcyzy na samochody używane sprowadzane do Polski z innych państw UE po 1 maja 2004 r.

Wpieranie energii wytworzonej ekologicznie

Sejm uchwalił nowelizację prawa energetycznego, prawa ochrony środowiska oraz ustawy o systemie oceny zgodności, która przewiduje wsparcie kogeneracji, czyli technologii wytwarzania jednocześnie w jednym procesie energii elektrycznej wraz z cieplną.

Sejm o płacy minimalnej

Sejmowe komisje Pracy oraz Polityki Społecznej chcą, aby rząd podjął działania zmierzające do szybkiego ustanowienia minimalnej płacy na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Likwidacja zwolnień najwcześniej za pół roku

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć zwolnienia dotyczące stosowania kas fiskalnych. Przewidziana w projekcie zmian ulga będzie obowiązywać tylko do 1 lipca 2007 roku. Niewykluczone, że resort finansów zlikwiduje zwolnienia w drugiej połowie przyszłego roku.

Zawiodły procedury przetargowe

1 stycznia 2007 r. nie będzie dostępna pełna wersja Krajowego Rejestru Sądowego. Przez internet poznamy tylko podstawowe dane o kontrahentach. Pisma procesowe będą mogły składać podmioty, które dysponują podpisem elektronicznym.

Przygotowano deklaracje CIT na 2007 rok

Minister finansów określił wzory deklaracji podatkowych dotyczących CIT. Nowe formularze będą stosowane do dochodów uzyskanych w 2007 roku.

Termin składania zgłoszeń INTRASTAT

11 grudnia (ustawowy termin 10 przypada w niedzielę) mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. Jest to system statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

ETS. Filmy w hotelach pod ochroną praw autorskich

Rozprowadzanie sygnału za pomocą odbiorników telewizyjnych przez podmiot świadczący usługi hotelarskie na rzecz klientów przebywających w hotelu chronione jest prawem autorskim.

Postępowania sądowe trwają zbyt długo...

Przedsiębiorcy źle oceniają pracę sądów oraz system egzekwowania orzeczeń. W Polsce brakuje też szybkich i skutecznych sposobów dochodzenia praw z umów.

Dochód podatnika wskażą zgromadzone faktury

Osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej, których dochód ustalany jest według norm szacunkowych, mogą ustalić swój przychód netto na podstawie faktur - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Solidarność broni pracowników

Systematyczny wzrost wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej, obrona praw pracowniczych i związkowych oraz rozwój związku - to podstawowe zadania NSZZ Solidarność w kadencji 2006-2010.

W grudniu podwójna zaliczka

Przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych wpłacają do 20 grudnia zaliczkę na podatek w podwójnej wysokości - za listopad i grudzień.

3,5 tony bez podatku

Nowelizacja ustawy o podatkach lokalnych przewiduje zwolnienie z podatku 3,5-tonowych ciężarówek. Właściciele 3,5-tonowych pojazdów nie będą musieli płacić podatku od środków transportowych począwszy od 2008 roku.

Zwrot pieniędzy tylko na wniosek

Podatnik, który wniósł opłatę skarbową, a odpowiednie organy nie dokonały czynności podlegającej tej opłacie, może wnioskować o jej zwrot.

Deklaracje znikną, ale zaliczki nie

Podatnicy i płatnicy nie będą już musieli składać miesięcznych deklaracji. Nadal trzeba będzie wpłacać do urzędu skarbowego zaliczki miesięczne. Resort finansów nie skoordynował zmian w PIT i CIT z e-deklaracjami.

Organy celne mogą ustalać wartość towarów metodą transakcyjną

Określenie wartości celnej towarów metodą transakcyjną przez organy celne nie narusza wolności gospodarczej i jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Inwentaryzację można zlecić innej firmie

Zlecenie inwentaryzacji jest droższe niż przeprowadzenie jej we własnym zakresie. Jednak wyspecjalizowana firma przeprowadzi ją lepiej i ujawni m.in. faktyczne braki.

Termin składania deklaracji

Dziś mija termin składania deklaracji i odprowadzenia podatku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (CIT-6).

Bezrobocie nadal spada

W listopadzie 2006 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 14,8 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,1 punktu procentowego.

Posłowie dają rządowi czas na przygotowanie ustawy

Do końca czerwca 2007 r. renciści dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą będą płacić składki na ubezpieczenie społeczne na obecnych zasadach - zakłada poselski projekt ustawy.

Pełnomocnictwo będzie chronić przed VAT

Przy zakupach na aukcjach internetowych trzeba zapłacić VAT od kosztów przesyłki. Od 2007 roku będzie można uniknąć tego podatku, udzielając pełnomocnictwa sprzedawcy. Od takiego upoważnienia dla sprzedawcy nie będzie trzeba wnosić opłaty skarbowej

Pracodawcy składają wnioski do końca roku

Płatnicy składek, którzy w 2007 roku chcą nadal składać za swoich pracowników wnioski i dokumenty o ustalenie kapitału początkowego, muszą zwrócić się do końca roku do ZUS o zgodę na takie czynności.

REKLAMA