REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba udowodnić złą kondycję spółki

REKLAMA

Termin przedawnienia roszczeń w stosunku do członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością liczy się od momentu, gdy wierzyciel uświadomił sobie złą kondycję tej firmy i to udowodnił.

Spółkę M. łączyła ze spółką I. współpraca gospodarcza. Na początku układała się dobrze, więc należności płacone były w terminie, ale potem było gorzej. Gdy zaległości zaczęły rosnąć, spółka M. upomniała się o 168 tys. zł, jednak egzekucja tej należności okazała się bezskuteczna. Zawiadomienie o tym dostała 13 czerwca 2002 r. Wobec tego o taką kwotę pozwała 20 stycznia 2004 r. dwóch członków zarządu spółki I. Podstawą tego roszczenia był obowiązujący wówczas art. 298 kodeksu handlowego (dzisiaj art. 299 kodeksu spółek handlowych).

W spirali zadłużenia

Sąd I instancji uwzględnił powództwo, a sąd II instancji oddalił apelację pozwanych. Sądy ustaliły, że już w połowie 2000 r. spółka I. była w kondycji finansowej uzasadniającej złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Przedmiotem jej działalności było prowadzenie restauracji w dużych centrach handlowych, których na początku miała siedem, potem systematycznie je zamykała. Co prawda majątek, który jej został, wart był 600 tys. zł, ale zadłużenia wynosiły już 900 tys. zł. Były to należności wobec ZUS, banków i spółki I. Wobec tego odszkodowanie od członków zarządu, którzy w porę nie zgłosili wniosku o ogłoszenie upadłości, czym dopuścili do tak złej kondycji firmy, jest w pełni uzasadnione. Sądy przyjęły przy tym, że początkiem terminu wymagalności tego roszczenia była data zawiadomienia o bezskuteczności egzekucji. Nie zgodziły się tym samym z podnoszonym przez pozwanych zarzutem przedawnienia roszczenia, którzy twierdzili, że termin ten powinien się liczyć od połowy 2000 roku, a nie od 13 czerwca 2002 r.

Skarga kasacyjna oddalona

Od wyroku sądu apelacyjnego skargę kasacyjną wniósł tylko jeden z pozwanych, Krzysztof K. Jej głównym zarzutem było złe przyjęcie przez sąd początku trzyletniego terminu przedawnienia. Podczas rozprawy przed Sądem Najwyższym pełnomocnik pozwanego twierdził, że przy tego rodzaju odpowiedzialności odszkodowawczej szkoda powinna być utożsamiana z obniżeniem potencjału majątkowego spółki, a to się stało już w połowie 2000 r. Wobec tego 3-letni termin przedawnienia upłynął w połowie 2003 roku.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z tą argumentacją i skargę oddalił. W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Zbigniew Strus podkreślił, że w tej sprawie najistotniejszy jest moment uświadomienie sobie przez powoda złej kondycji spółki. Stało się to wtedy, gdy dostał zawiadomienie o bezskuteczności egzekucji i to zostało udowodnione. Jeśli pozwany twierdził, że początek terminu był wcześniejszy, powinien to poprzeć dowodami, ale tego nie zrobił.

Sygn. akt II CSK 417/06

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKA ZARZĄDU
 Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają osobiście i solidarnie za jej zobowiązania. Członek zarządu może się od tego uwolnić, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono upadłość lub wszczęto postępowanie zapobiegające upadłości, a gdy tego nie zrobiono, nie nastąpiło to z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia upadłości oraz niewszczęcia postępowania zapobiegającego upadłości wierzyciel nie poniósł szkody (art. 298 k.h., dzisiaj art. 299 k.s.h.).

Marta Pionkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA