REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Producenci bronią dostępu do rynku części samochodowych

REKLAMA

Poseł Leonard Krasulski ma dzisiaj interweniować u premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie demonopolizacji rynku samochodowych części zamiennych

W planowanym porządku obrad najbliższego posiedzeniu Sejmu, który ma obradować w dniach 14-16 lutego, nie ma punktu dotyczącego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo własności przemysłowej, zawierającego m.in. tzw. klauzulę napraw. Ma ona umożliwić niezależnym od koncernów samochodowych firmom produkcję i sprzedaż widocznych części samochodowych przeznaczonych do napraw (m.in. lusterka, lampy, zderzaki). Jednak jest możliwe, że w lutym Sejm zajmie się projektem i dojdzie do III czytania projektu ustawy. Poseł Leonard Krasulski (PiS) zamierza bowiem w tej sprawie interweniować u premiera Jarosława Kaczyńskiego.

SZERSZA PERSPEKTYWA
Unia Klauzulę napraw zaproponowała w 2004 roku Komisja Europejska. Do tej pory pełną konkurencyjność na tym rynku zdecydowały się wprowadzić Irlandia, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Węgry, Łotwa, Luksemburg i Holandia. Za bastion przeciwników zmian uważane są Niemcy i Francja, gdzie przemysł motoryzacyjny ma silną pozycję polityczno-gospodarczą.

- W sprawie wprowadzenia klauzuli napraw jest silny opór ze strony ministra gospodarki Piotra Woźniaka, który opiera się na opiniach przedstawianych przez byłego już wiceministra Andrzeja Kaczmarka.

W związku z tym, aby tę sprawę wyjaśnić, umówiłem się z premierem Jarosławem Kaczyńskim i mam nadzieję, że przekonam premiera do klauzuli napraw - powiedział nam wczoraj poseł Krasulski.

Mniej optymizmu wykazywał poseł Zbigniew Kozak (PiS), który jest sprawozdawcą projektu.

- Teoretycznie jest to możliwe, ale nie sądzę, żeby zmiana ustawy Prawo własności przemysłowej była przedmiotem najbliższego posiedzenia Sejmu. Nadal nie ma jasności co do zgodności z przepisami samego zapisu dotyczącego klauzuli napraw. Problem polega na tym, że mamy w tej sprawie różne opinie prawne - wyjaśniał poseł Kozak.

Spór między zwolennikami (organizacje konsumenckie, niezależni producenci) i przeciwnikami (przede wszystkim koncerny samochodowe) klauzuli napraw toczy się na wielu polach.

Różnice poglądów dotyczą m.in. skuteczności ochrony prawnej wzorów części, bo koncerny zastrzegają wzory widocznych części (w Polsce opatentowano ponad 200 widocznych części aut) i oceny skutków gospodarczych wprowadzenia klauzuli, bo przewiduje się, że wywołać może ona import z Dalekiego Wschodu.

Za to nikt nie ma wątpliwości, że gra toczy się o duże pieniądze, które mogą stracić koncerny, a zyskać konsumenci. Wartość unijnego rynku widocznych zamiennych części samochodowych szacowana jest na ok. 40 mld zł (10 mld euro), a polskiego na 2-2,4 mld zł. Trzeba przy tym dodać, że chociaż najgłośniej jest o sporach dotyczących branży motoryzacyjnej, to wprowadzenie klauzuli napraw dotyczyłoby także innych gałęzi przemysłu.

ZE STRONY PRAWA
Projekt artykułu dotyczącego klauzuli napraw, który ma znaleźć się w ustawie Prawo własności przemysłowej.
Art. 1061
1. „Ochrona z tytułu prawa z rejestracji wzoru nie przysługuje wytworowi, który stanowi część składową wytworu złożonego, używaną do naprawy tego wytworu w taki sposób, by przywrócić mu wygląd początkowy.
2. Osoby trzecie mogą korzystać z wytworu, o którym mowa w ust. 1, poprzez jego wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu, import, eksport lub używanie wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub poprzez składowanie takiego wytworu dla takich celów.”

Ireneusz Chojnacki
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA