Użyczenie auta spółce jest opodatkowane
REKLAMA
Podatniczka była wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka korzystała nieodpłatnie z samochodu ciężarowego będącego własnością wspólniczki. Organy podatkowe uznały, że po stronie spółki powstał z tego tytułu przychód. Nieodpłatne użyczenie przez wspólnika na rzecz spółki samochodu, który był przez nią wykorzystywany w prowadzonej działalności jest nieodpłatnym świadczeniem i jako takie podlega opodatkowaniu.
Sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skarżąca podniosła, że organy podatkowe błędnie oceniły zaistniałą sytuację. Samochód nie został użyczony, a był wkładem do spółki. Organy podatkowe powinny jej zdaniem zbadać i kierować się zgodnym zamiarem stron.
WSA nie uznał racji podatniczki. Oddalając skargę wyjaśnił, że spółka uzyskała przychód z nieodpłatnego świadczenia. Zwłaszcza że wspólnik, który użyczył samochodu prowadzi sam odrębną działalność i auto było wprowadzone do ewidencji jego działalności. Trudno więc mówić, że samochód był wkładem do spółki.
Podatniczka niekorzystny wyrok zaskarżyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd jednak również oddalił skargę kasacyjną. W jego ocenie skarga była oczywiście bezzasadna. Bezsporne w sprawie jest to, że spółka cywilna korzystała z samochodu użyczonego przez wspólnika. Użyczenie było darmowe, nie odpowiadało mu żadne świadczenie ze strony spółki ani w naturze, ani pieniężne. Nie ma wątpliwości, że było to nieodpłatne użyczenie, a nie wkład do spółki. A skoro spółka korzystała z tego samochodu, to uzyskiwała przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia, który należało opodatkować.
Wątpliwości NSA nie wzbudził również sposób opodatkowania przychodu z tego świadczenia w odniesieniu do wspólników. Organy podatkowe słusznie uznały, że należy opodatkować go proporcjonalnie do udziału wspólników w zysku spółki. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt IIFSK209/06
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA