REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzór użytkowy trzeba chronić od początku

REKLAMA

Firma Wielopolanka, zanim zgłosiła wzór do Urzędu Patentowego, przekazała go hucie szkła bez zabezpieczenia. Urząd Patentowy uznał, że wzór utracił cechę nowości i na tej podstawie unieważnił prawo z jego rejestracji.

Grupa Producencka Wielopolanka z Wielopola zastrzegła wzór w postaci beczułkowatego słoja z ukośną siatką wyżłobioną w szkle, co miało odróżniać go od gładkich słojów (decyzja UP o rejestracji z 30 września 2004 r.). Słoik w kratkę przeznaczony był m.in. dla przetworów z warzyw.

Unieważnienia wzoru zażądał Władysław Sz. z Gdowa. Zarzucił, że wzór nie był nowy, a zatem jego rejestracja naruszyła art. 11 i 77 ustawy o wynalazczości (wzór został zgłoszony pod rządami tej ustawy). Zgodnie z art. 11 ustawy o wynalazczości rozwiązanie uważało się za nowe, jeśli przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu (w tym wypadku wzoru użytkowego), nie zostało udostępnione do wiadomości powszechnej, w sposób ujawniający dla znawcy dostateczne dane do jego stosowania.

Kolegium przesłuchało aż trzech świadków ze strony Władysława Sz., jego współpracowników, którzy zeznali, że mieli do czynienia z takim wzorem pod koniec 1999 roku i na początku 2000 roku. Potwierdzili, że wzór został wprowadzony do obrotu na początku 2000 roku (zgłoszenie pochodzi z 31 marca 2000 r.). Władysław Sz. dodał, że taki wzór znany był wcześniej w Niemczech, był też prezentowany na wystawie w Moskwie. Kolegium UP orzekające w sprawach spornych decyzją z 11 lipca 2006 r., (Sp. 254/05) unieważniło prawo ochronne na ten wzór.

W skardze do WSA pełnomocnik Wielopolanki poddał w wątpliwość pamięć świadków, którzy zeznawali o sprawie, która miała miejsce pięć lat temu. Twierdził także, że o ujawnieniu wzoru można mówić od chwili, kiedy produkt wykonany według wzoru pojawi się na półkach sklepowych.

WSA oddalił skargę. Sędzia sprawozdawca Piotr Borowiecki w ustnych motywach wyroku podał, że decyzji UP nie można zarzucić żadnych uchybień.

- Zostało wykazane, że wzór był znany wcześniej. Pomijając zeznania świadków, w ocenie sądu istotniejsze znaczenie ma fakt, że uprawniony zlecił hucie szkła wykonanie słoika według wzoru w taki sposób, że wzór mógł być dostępny innym osobom. Tu chodzi o potencjalną możliwość ujawnienia danego rozwiązania. Przekazanie wzoru użytkowego na zewnątrz innej osobie czy firmie powinno być obwarowane umową o zachowaniu tajemnicy. Tymczasem firma Wielopolanka przekazała wzór hucie szkła do wykonania przed datą zgłoszenia do UP bez takiego zabezpieczenia. Nie została zatem spełniona przesłanka nowości, o której mówił art. 11 ustawy o wynalazczości. Z tych względów WSA uznał decyzję UP o unieważnienia wzoru za zgodną z prawem - podsumował sędzia Borowiecki. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygn. akt VI SA/Wa 1867/06

Hanna Fedorowicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA