REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT. Wniesienie do spółki majątku przedsiębiorstwa

REKLAMA

Nabywca przedsiębiorstwa wstępuje w prawa i obowiązki podatkowe zbywcy - uważają specjaliści. Umożliwia to nabywcy korektę VAT związanego z transakcjami zrealizowanymi przez zbywcę.

Zgodnie z art. 5 (8) VI Dyrektywy, w przypadku transferu, za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia, lub wniesienia do spółki całego lub części majątku przedsiębiorstwa, państwa członkowskie mogą przyjąć, że takie zdarzenie nie będzie traktowane jak dostawa towarów, zaś odbiorca będzie traktowany jak następca prawny wnoszącego.

Sytuacja nabywcy
- Polski ustawodawca, w ślad za VI Dyrektywą, przyjął koncepcję, w myśl której wniesienie do spółki majątku przedsiębiorstwa nie stanowi podlegającej opodatkowaniu VAT dostawy towarów - wyjaśnia Marzena Gubała z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Niemniej jednak nie wprowadzono do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., nazywana ustawą o VAT) żadnej regulacji ustanawiającej nabywcę majątku przedsiębiorstwa następcą prawnym w zakresie praw i obowiązków podatkowych jego zbywcy. Analogicznego następstwa nie przewidują również przepisy Ordynacji podatkowej. Co więcej, ustawa ta zawiera wyraźny przepis, stanowiący, że nie jest możliwe określenie odmiennych niż przewidują to przepisy odrębnych ustaw lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, skutków w zakresie przeniesienia praw i obowiązków podatkowych.

Brak spójności
- Nie ulega wątpliwości, że przepisy ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej dotyczące sukcesji praw i obowiązków podatkowych są sprzeczne z regulacjami VI Dyrektywy - uważa Marzena Gubała. Co więcej regulacje te prowadzą do braku spójności pomiędzy skutkami określonego zdarzenia na gruncie prawa cywilnego i prawa podatkowego. Na gruncie bowiem przepisów kodeksu cywilnego nabywca przedsiębiorstwa staje się następcą prawnym jego zbywcy. Z tego też tytułu realizacja wszelkich transakcji, które wiążą się ściśle z przedsiębiorstwem, kontynuowana będzie co do zasady przez nabywcę przedsiębiorstwa. To bowiem nabywca jest podmiotem, który posiadając faktyczne oraz prawne władztwo nad całym przedsiębiorstwem, może skutecznie wpływać na procesy gospodarcze i prawne z nim związane.
- Z uwagi zatem na względy racjonalne, wykładnię celowościową, a w szczególności dążność do zachowania spójności z VI Dyrektywą i obowiązującymi na gruncie prawa cywilnego zasadami, zasadne jest założenie, zgodnie z którym nabywca przedsiębiorstwa wstępuje w ogół praw i obowiązków - w tym również podatkowych - zbywcy - podkreśla Marzena Gubała. Przyjęcie takiej tezy umożliwia natomiast nabywcy dokonanie korekty VAT, związanego z transakcjami zreali-zowanymi uprzednio przez zbywcę.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA