REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty utrzymywania rezerw paliwowych wzrosną o 30 proc.

REKLAMA

Producenci paliw oraz przedsiębiorstwa sprowadzające je do Polski będą musiały gromadzić zapasy na odpowiednich poziomach. Zdaniem twórców ustawy zapewni to bezpieczeństwo energetyczne kraju na wypadek kryzysu.

Sejm na ostatnim posiedzeniu uchwalił ustawę o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Ma to umożliwić wykorzystanie odpowiednich rezerw paliwowych, gdyby np. Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski.
Zapasy gwarancją

- Ustawa uporządkuje tworzenie zapasów ropy naftowej, paliw ciekłych i gazu ziemnego oraz uprości procedury postępowania w sytuacji zakłócenia dostaw nośników energii - mówi Piotr Naimski, wiceminister gospodarki. Zaznacza on, że zgodnie z nową ustawą do 2012 roku Polska będzie miała nienaruszalne 90-dniowe zapasy ropy naftowej i paliw ciekłych oraz 30-dniowe zapasy gazu.

Zmiany te jednak nie dotyczą wyłącznie samego państwa. Wiele obowiązków spocznie także na producentach paliw i przedsiębiorcach wprowadzających je do kraju. Do ich podstawowego obowiązku będzie należało gromadzenie w odpowiednich ilościach zapasów: gazu, ropy i innych paliw, a także gazu LPG. Jednak rozbudowa systemu zapasów ma przebiegać etapowo.

I tak do 1 lipca 2007 r. przedsiębiorcy produkujący lub przywożący do Polski paliwa będą musieli mieć zmagazynowane zapasy odpowiadające 66 dniom średniej dziennej produkcji lub przywozu z poprzedniego roku. Natomiast do 31 grudnia 2007 r. ilość paliwa zgromadzonego w rezerwach ma już odpowiadać co najmniej 73 dniom średniej dziennej produkcji lub przywozu. A w 2009 roku producenci i dystrybutorzy paliw będą mieli obowiązek zgromadzenia takiej ilości tych substancji, które będą odpowiadały 90 dniom średniej dziennej produkcji.
Rezerwy pod kontrolą

Kontrolę nad systemem zapasów interwencyjnych ma sprawować Agencja Rezerw Materiałowych. Podmiot ten ma prowadzić także rejestr przedsiębiorców tworzących zapasy obowiązkowe. Dodatkowo ARM będzie mogła prowadzić kontrole dotyczące ilości magazynowanych paliw przez przedsiębiorców.

Producenci i handlowcy paliw będą musieli złożyć wniosek o wpis do rejestru, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, w zakresie podlegającym obowiązkowi tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

Firmy, których mają dotyczyć nowe przepisy, mogą na dwa sposoby realizować obowiązki w zakresie magazynowania paliw. Pierwszym jest rozbudowa własnej infrastruktury do tego celu, a drugim - zlecenie magazynowania innym podmiotom. W przypadku drugiego wariantu projekt określa, że trzeba przedstawić Agencji odpowiednie umowy z podmiotem świadczącym usługi w tym zakresie.

- Będziemy musieli wynająć dodatkową powierzchnię dla potrzeb magazynowania benzyn - mówi Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen.

Zaznacza, że koszty utrzymywania rezerw paliwowych we wskazanych poziomach będą większe o jedną trzecią niż obecnie.

- Regulacje te mogą spowodować także ryzyko finansowe związane ze spadkiem cen ropy i paliw i wynikającym z tego przeszacowaniem wartości zapasów - dodaje Dawid Piekarz.

Zdaniem Maksa Kraczkowskiego, posła PiS i przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, regulacje te nieznacznie przełożą się na wzrost cen paliw. Jednak dla stabilności gospodarki ważniejsze jest posiadanie rezerw niż trwanie w ciągłej niepewności i zależności np. od Rosji.

Stabilizacja rynku

- Obecny stan rzeczy powoduje różne wahania na tym rynku. Natomiast regulacje te zapewnią większe bezpieczeństwo, ale i umożliwią przystąpienie Polski do Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Należą do niej prawie wszystkie kraje OECD i pomaga ona swym członkom w czasie kryzysów paliwowych - stwierdza poseł.

Zaznacza, że z takiej pomocy skorzystały nawet Stany Zjednoczone po huraganie w Nowym Orleanie.

- Rozwiązania te zamkną raz na zawsze dyskusje na temat zagrożeń bezpieczeństwa energetycznego w Polsce - kwituje Maks Kraczkowski.

Ustawą tą zajmie się teraz Senat.

Łukasz Kuligowski
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA