REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty utrzymywania rezerw paliwowych wzrosną o 30 proc.

REKLAMA

Producenci paliw oraz przedsiębiorstwa sprowadzające je do Polski będą musiały gromadzić zapasy na odpowiednich poziomach. Zdaniem twórców ustawy zapewni to bezpieczeństwo energetyczne kraju na wypadek kryzysu.

Sejm na ostatnim posiedzeniu uchwalił ustawę o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Ma to umożliwić wykorzystanie odpowiednich rezerw paliwowych, gdyby np. Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski.
Zapasy gwarancją

- Ustawa uporządkuje tworzenie zapasów ropy naftowej, paliw ciekłych i gazu ziemnego oraz uprości procedury postępowania w sytuacji zakłócenia dostaw nośników energii - mówi Piotr Naimski, wiceminister gospodarki. Zaznacza on, że zgodnie z nową ustawą do 2012 roku Polska będzie miała nienaruszalne 90-dniowe zapasy ropy naftowej i paliw ciekłych oraz 30-dniowe zapasy gazu.

Zmiany te jednak nie dotyczą wyłącznie samego państwa. Wiele obowiązków spocznie także na producentach paliw i przedsiębiorcach wprowadzających je do kraju. Do ich podstawowego obowiązku będzie należało gromadzenie w odpowiednich ilościach zapasów: gazu, ropy i innych paliw, a także gazu LPG. Jednak rozbudowa systemu zapasów ma przebiegać etapowo.

I tak do 1 lipca 2007 r. przedsiębiorcy produkujący lub przywożący do Polski paliwa będą musieli mieć zmagazynowane zapasy odpowiadające 66 dniom średniej dziennej produkcji lub przywozu z poprzedniego roku. Natomiast do 31 grudnia 2007 r. ilość paliwa zgromadzonego w rezerwach ma już odpowiadać co najmniej 73 dniom średniej dziennej produkcji lub przywozu. A w 2009 roku producenci i dystrybutorzy paliw będą mieli obowiązek zgromadzenia takiej ilości tych substancji, które będą odpowiadały 90 dniom średniej dziennej produkcji.
Rezerwy pod kontrolą

Kontrolę nad systemem zapasów interwencyjnych ma sprawować Agencja Rezerw Materiałowych. Podmiot ten ma prowadzić także rejestr przedsiębiorców tworzących zapasy obowiązkowe. Dodatkowo ARM będzie mogła prowadzić kontrole dotyczące ilości magazynowanych paliw przez przedsiębiorców.

Producenci i handlowcy paliw będą musieli złożyć wniosek o wpis do rejestru, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, w zakresie podlegającym obowiązkowi tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

Firmy, których mają dotyczyć nowe przepisy, mogą na dwa sposoby realizować obowiązki w zakresie magazynowania paliw. Pierwszym jest rozbudowa własnej infrastruktury do tego celu, a drugim - zlecenie magazynowania innym podmiotom. W przypadku drugiego wariantu projekt określa, że trzeba przedstawić Agencji odpowiednie umowy z podmiotem świadczącym usługi w tym zakresie.

- Będziemy musieli wynająć dodatkową powierzchnię dla potrzeb magazynowania benzyn - mówi Dawid Piekarz, rzecznik prasowy PKN Orlen.

Zaznacza, że koszty utrzymywania rezerw paliwowych we wskazanych poziomach będą większe o jedną trzecią niż obecnie.

- Regulacje te mogą spowodować także ryzyko finansowe związane ze spadkiem cen ropy i paliw i wynikającym z tego przeszacowaniem wartości zapasów - dodaje Dawid Piekarz.

Zdaniem Maksa Kraczkowskiego, posła PiS i przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, regulacje te nieznacznie przełożą się na wzrost cen paliw. Jednak dla stabilności gospodarki ważniejsze jest posiadanie rezerw niż trwanie w ciągłej niepewności i zależności np. od Rosji.

Stabilizacja rynku

- Obecny stan rzeczy powoduje różne wahania na tym rynku. Natomiast regulacje te zapewnią większe bezpieczeństwo, ale i umożliwią przystąpienie Polski do Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Należą do niej prawie wszystkie kraje OECD i pomaga ona swym członkom w czasie kryzysów paliwowych - stwierdza poseł.

Zaznacza, że z takiej pomocy skorzystały nawet Stany Zjednoczone po huraganie w Nowym Orleanie.

- Rozwiązania te zamkną raz na zawsze dyskusje na temat zagrożeń bezpieczeństwa energetycznego w Polsce - kwituje Maks Kraczkowski.

Ustawą tą zajmie się teraz Senat.

Łukasz Kuligowski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA