REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie każda firma może korzystać ze zwolnienia

REKLAMA

Osoba prowadząca działalność, która otrzyma z zagranicy maszyny lub urządzenia od innego przedsiębiorcy, nie skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Nowe prawo

Od 1 stycznia 2007 r. z ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) usunięto zwolnienie dla przedsiębiorców nabywających z zagranicy w drodze darowizny maszyny, urządzenia i narzędzia. Przypomnijmy, że do końca 2006 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą nie musiały płacić podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem że zainstalowały otrzymane urządzenia, maszyny i narzędzia w prowadzonym przez siebie zakładzie oraz nie sprzedały ich ani nie przekazały osobom trzecim w ciągu 3 lat od dnia przyjęcia darowizny. Jedną z przyczyn likwidacji zwolnienia były problemy fiskusa z kontrolą dotrzymywania przez przedsiębiorców tego warunku.

- Uchylenie zwolnienia z podatku od darowizn nabycia maszyn, urządzeń lub narzędzi otrzymanych z zagranicy nie jest dobrą wiadomością dla osób, które taką darowiznę miałyby otrzymać - mówi Jan Jodłowski, radca prawny w firmie doradczej KPMG.

Dodaje, że biorąc pod uwagę praktyczne trudności dla organów podatkowych w kontrolowaniu, czy zostały spełnione warunki do zwolnienia z opodatkowania, uchylenie tego zwolnienia można uznać za uzasadnione.

Ministerstwo Finansów argumentowało likwidację preferencji dla przedsiębiorców także brakiem uzasadnienia jej dalszego utrzymywania ze względu na wprowadzenie generalnego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla osób najbliższych, o których mowa w nowym art. 4a ustawy. Chodzi tu o małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

- Nabycie maszyn, urządzeń czy narzędzi od osób najbliższych będzie w dalszym ciągu korzystało z ogólnego zwolnienia z podatku, więc ta niekorzystna zmiana może dotknąć jedynie tych podatników, którzy otrzymają takie darowizny od dalszych osób lub od firm - stwierdził Jan Jodłowski.

Jego zdaniem w praktyce takie nabycia występują jednak dosyć rzadko, więc prawdopodobnie niewielu podatników odczuje niekorzystne skutki wprowadzonych zmian.

Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed wejściem w życie nowelizacji, stosuje się przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie nowych regulacji. Zatem osoby, które otrzymały maszyny lub inne urządzenia przed 1 stycznia 2007 r., muszą pamiętać o dotrzymaniu 3-letniego terminu warunkującego zwolnienie.

Magdalena Majkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA