REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd: pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku zatrudnienia inspektorów

Firmy będą musiały wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów. Nie będą to jednak inspektorzy ochrony przeciwpożarowej.

Polski VAT zawsze będzie sformalizowany

Podatek od towarów i usług w Polsce od zawsze był obsesyjnie sformalizowany, jeśli chodzi m.in. o określenie momentu odliczenia, naliczenia VAT czy powstania obowiązku podatkowego. Jest szansa na zmianę.

Dziś ostatni dzień na wybór formy opodatkowania

Do 20 stycznia podatnicy muszą wybrać formę opodatkowania. Mają do wyboru: zasady ogólne PIT, 19-proc. liniowy PIT, ryczałt lub kartę podatkową.

40 tys. zł dotacji z UE można otrzymać na każdy biznes

Przyszli przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o dotację ze środków unijnych na rozpoczęcie własnego biznesu. Nie będą jej zwracali, jeśli przetrwają na rynku co najmniej rok.

REKLAMA

Import towarów rozlicza się w deklaracji

Przedsiębiorcy, którzy dokonują importu towarów, transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji podatkowej.

Obliczanie zasiłku według jednolitych zasad

Senat chce zmienić kontrowersyjny przepis o wyliczaniu pracownikom zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Dostaniesz pensję mimo upadłości firmy

O wypłatę niewypłaconego przez zakład pracy wynagrodzenia można ubiegać się w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracownik może otrzymać je za okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Wspólnie z żoną zastanawiamy się nad wzięciem kredytu konsumenckiego. Nasza sytuacja finansowa szybko jednak ulega zmianie. W związku z tym wzięcie takiego kredytu jest w naszym przypadku ryzykowne. Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

REKLAMA

Antywirusy dla Windows 7

Udostępniona niedawno publiczna wersja testowa następcy Visty, czyli systemu operacyjnego Windows 7 cieszy się ogromną popularnością. Każdy chce się przekonać, czy Windows 7 jest lepsze od poprzednika. Aby zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkowników testujących Windows 7 warto wiedzieć, jakie programy antywirusowe będą na pewno na nim działać.

Zyskowne konta oszczędnościowe

Analitycy prognozują stopniowe obniżanie oprocentowania lokat bankowych. Konta oszczędnościowe jak na razie uniknęły obniżek oprocentowania jakie dotknęły lokaty.

Windows bez Internet Explorera?

Czy to możliwe, że system operacyjny Windows nie będzie zawierał domyślnie przeglądarki internetowej Internet Explorer? Nalegają na to przedstawiciele Komisji Europejskiej, tłumacząc, że dotychczasowa praktyka Microsoftu szkodzi konkurencji i samym użytkownikom. Czy gigant z Redmond w końcu się 'złamie'?

Piractwo trzyma się mocno, przemysł muzyczny walczy

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego wynika, że zaledwie 5% plików muzycznych pobranych z Internetu w 2008 roku pochodziło z legalnych źródeł. Co ciekawe, według dostarczonych danych wynika, że w tym samym czasie wzrosła ilość plików audio sprzedawanych przez internetowe sklepy muzyczne.

Zmiany w kodeksie spółek handlowych

8 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kapitału zakładowego oraz obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne.

Odsetki na rachunkach firmowych są przychodem

Jak przepisy podatkowe traktują odsetki od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku firmowym?

Nie wystarczy 12 dni na kontrolę

Już od 31 marca kontrola podatkowa u małych podatników będzie trwać 12 dni. Urzędnicy twierdzą, że w takim czasie przeprowadzenie kontroli jest niemożliwe. Zdaniem ekspertów takie zmiany wymuszą na urzędnikach zwiększenie efektywności działania.

111 mln euro na badania i rozwój dla firm z Polski wschodniej

W przyszłym miesiącu ruszy konkurs na unijne dotacje na działalność badawczo-rozwojową w pięciu województwach Ściany Wschodniej. Do podziału jest ponad 111 mln euro.

Więcej obowiązków firm, lepsza ochrona pracowników

Firmy muszą stworzyć wykaz prac, które mogą wykonywać co najmniej dwie osoby. Molestowaniem będzie tworzenie w miejscu pracy uwłaczającej, wrogiej lub zastraszającej atmosfery. Rząd wycofuje się z przepisów nakładających na każdego pracodawcę obowiązek zatrudnienia inspektora przeciwpożarowego.

Kartony można przekazać osobom fizycznym

Przedsiębiorcy mogą zmniejszyć koszty gospodarowania odpadami z kartonowych i drewnianych opakowań.

Jak płacić uproszczone zaliczki

Do 20 stycznia podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy mogą wybrać uproszczoną metodę opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Warto zatem przypomnieć, jakie korzyści wynikają z wyboru takiej metody.

Może być trudniej o unijne dotacje

UE planuje zmienić definicję małego przedsiębiorcy, podnosząc próg zatrudnienia do 500 pracowników. Związek Rzemiosła Polskiego uważa, że utrudni to przedsiębiorcom korzystanie z unijnych dotacji.

Jak uregulować sprawy spadkowe w umowie spółki cywilnej

Umowa spółki cywilnej zawiera klauzulę, że w razie śmierci wspólnika spadkobiercy wejdą do spółki na jego miejsce. Jako jeden z trzech spadkobierców złożyłem oświadczenie, że nie wyrażam zgody na wejście do spółki, mając na uwadze jej złą sytuację majątkową. Wspólnicy zignorowali to pismo. Czy spadkobierca, który nie chce uczestniczyć w spółce, ma taką możliwość?

Jak skorzystać z kredytu podatkowego

Do końca stycznia podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z kredytu podatkowego.

Lokaty strukturyzowane w czasach kryzysu

Rynki finansowe z perspektywy 2008 wywołują skrajne emocje, lecz z perspektywy rynku produktów strukturyzowanych był to bardzo udany rok. Wraz ze wzrostem awersji względem ryzyka, "struktury" stały się w wielu portfelach optymalnym rozwiązaniem.

Recykling starego komputera

Zgodnie z przepisami o ochronie środowiska zabronione jest wyrzucanie na śmietnik starego sprzętu elektronicznego, do którego komputer z pewnością się zalicza. Jeśli nie chcesz narażać planety na zanieczyszczenie, a siebie na mandat oddaj zużyty sprzęt do firmy zajmującej się utylizacją i recyklingiem starych komputerów czy telewizorów. Poniższe rady powinny wyjaśnić ci jakie są różne sposoby pozbycia się wiekowego PC-ta.

Co zrobić ze starym komputerem

Wyrzucając stary komputer na śmietnik zatruwasz środowisko, a ponadto działasz niezgodnie z obecnie obowiązującym prawem. Może Cię to zatem drogo kosztować. Nie popełniaj tego błędu i oddaj sprzęt do firmy zajmującej się profesjonalnie utylizacją oraz recyklingiem wiekowego sprzętu elektronicznego. Poznaj również inne sposoby pozbycia się starego komputera.

Fundusze inwestycyjne w grudniu 2008 r.

Ubiegły rok dla funduszy akcji okazał się najgorszym w ich kilkunastoletniej historii. Odrobienie strat przekraczających nierzadko 50%. zajmie im sporo czasu. Tymczasem w najlepsze trwa hossa na rynku obligacji i wiele wskazuje na to, że najbliższe pół roku będzie należeć do inwestujących w nie funduszy.

Czy podatek Belki to zawsze 19%

Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. W praktyce jednak okazuje się, że kwota naliczonego podatku może być wyższa lub niższa.

Komentarz tygodniowy 12-17 stycznia

W ubiegłym tygodniu na rynki finansowe spłynęły dane potwierdzające spowolnienie gospodarcze, malejącą inflację i istniejącą przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej (RPP). Także otoczenie zewnętrzne (słabe dane z gospodarek rozwiniętych oraz obniżka stóp przez Europejski Bank Centralny) tworzą grunt do luzowania polityki pieniężnej w Polsce.

Kryzys uderzył w rynek doradztwa finansowego

Spowolnienie gospodarcze, jakie obserwujemy w Polsce odbija się na kondycji kolejnych sektorów. Media informują o poważnych problemach w branżach: motoryzacyjnej, deweloperskiej, transportowej. Problemy objęły również banki i pośredników finansowych.

Sposób umarzania jednostek przez TFI ma znaczenie dla wysokości zysku

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych stosują trzy różne metody umarzania jednostek uczestnictwa: FIFO (ang. First In First Out), HIFO (ang. Highest In First Out) oraz LIFO (ang. Last In First Out). Różnią się one sposobem wyboru jednostek do umorzenia w przypadku, gdy klient zdecyduje się na wycofanie z funduszu tylko części zgromadzonych środków.

Odliczanie VAT w przypadku samochodów "z kratką"

Jestem małym przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. W mojej firmie mam dwa auta tzw. z kratką. Mój pierwszy samochód kupiłem na firmę w styczniu 2005 roku, a drugie auto zakupiłem w marcu 2005 r. Zgodnie z przepisami,  po zakupie samochodów, mogłem odliczać VAT od zakupionych samochodów, a po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. utraciłem prawo do odliczenia. Nie mogłem również odliczać VAT od zużytego do tych aut paliwa. W związku z tym zaliczyłem nie odliczony VAT w koszty działalności. Ostatnio słyszałem, że został wydany wyrok, który daje mi możliwość odliczenia tego VATu, którego wcześniej nie mogłem odliczyć, czy to prawda i w jaki sposób mogę to rozliczyć?

Czy można odliczać VAT w przypadku samochodów "z kratką"?

Jestem małym przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. W mojej firmie mam dwa auta tzw. z kratką. Mój pierwszy samochód kupiłem na firmę w styczniu 2005 roku, a drugie auto zakupiłem w marcu 2005 r. Zgodnie z przepisami, po zakupie samochodów, mogłem odliczać VAT od zakupionych samochodów, a po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. utraciłem prawo do odliczenia. Nie mogłem również odliczać VAT od zużytego do tych aut paliwa, w związku z tym zaliczyłem nie odliczony VAT w koszty działalności. Ostatnio słyszałem, że został wydany wyrok, który daje mi możliwość odliczenia tego VATu, którego wcześniej nie mogłem odliczyć, czy to prawda i w jaki sposób mogę to rozliczyć?

Ryzykowny kredyt w euro

  Raty kredytów w euro mogą być obecnie o ponad 35 proc. niższe niż kredytów złotowych. Nawet po obniżkach stóp w Polsce, będą one niższe o ok. 15 proc. Ale pozostaje ryzyko kursowe.

Gdy bankomat zatrzyma kartę

Zdarza się że bankomat zatrzyma kartę płatniczą. Sytuacja taka może się wydarzyć, gdy trzy razy wprowadzimy błędny PIN, uszkodzony jest bankomat lub karta płatnicza, lub też karta została wcześniej zastrzeżona. W przypadku usterki technicznej urządzenia należy niezwłocznie zastrzec kartę.

WinDirStat - analiza zawartości twardego dysku

Powoli kurczy się miejsce na twardym dysku, a Ty zastanawiasz się, jakie pliki konsumują wolną przestrzeń w tak szybkim stopniu? Skorzystaj z oprogramowania do analizy twardego dysku. 

Dodatkowe wsparcie dla Bank of America

Rząd USA zgodził się zainwestować dodatkowe 20 mld dolarów w akcje Bank of America oraz objął gwarancjami o wartości 118 mld dolarów jego aktywa. Do tej pory rząd wsparł już BoA kwotą 25 mld USD.

Wspólnicy jednej spółki cywilnej mogą mieć tylko jedną formę opodatkowania

Jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej rozliczanej na zasadach ogólnych. Zbliża się 20 stycznia i chcielibyśmy zmienić formę opodatkowania. Nie możemy tylko dojść do porozumienia na jaką formę się zdecydować. Czy jest możliwe, żeby jeden wspólnik wybrał ryczałt, a drugi kartę podatkową?

Tylko do 20 stycznia przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania

Najpóźniej we wtorek 20 stycznia 2009 r. powinni złożyć pisemne wnioski do swoich urzędów skarbowych prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcieliby wybrać kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany albo podatek liniowy.

LastPass - synchronizacja haseł między przeglądarkami internetowymi

W Internecie nie brakuje stron WWW, które wymagają od użytkownika rejestracji i podawania loginu oraz hasła w celu uzyskania dostępu do zasobów. Aby nie zagubić się w gąszczu haseł proponujemy Ci program do przechowywania oraz łatwej synchronizacji tego typu danych.

Małe firmy nie powinny zatrudniać inspektorów

Nowe obowiązki pracodawców związane z ochroną przeciwpożarową powinny być zróżnicowane ze względu na liczbę zatrudnionych pracowników oraz formy korzystania z obiektów pracy.

Jak założyć małą firmę budowlaną

Założenie firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych nie jest zbyt kosztowne. Na razie tego typu firmy w najmniejszym stopniu odczuwają kryzys w budownictwie. Aby budować domy, nie trzeba mieć żadnych certyfikatów i pozwoleń.

Deweloperzy ograniczają dostęp do usług internetowych

Spółdzielnie i deweloperzy nie mają prawa ograniczać operatorom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości. Prezes UOKiK może uznać, że deweloper ogranicza konkurencję i nadużywa pozycji dominującej na lokalnym rynku. Operator, który poniósł szkodę w efekcie naruszenia prawa konkurencji, ma prawo dochodzić odszkodowania.

Przedsiębiorca ma siedem dni, aby przygotować się do kontroli

Od 1 stycznia 2009 r. organy podatkowe mają obowiązek zawiadamiania przedsiębiorców o planowanej kontroli. Dzięki temu przedsiębiorca ma czas, żeby dobrze się do niej przygotować.

Firma po szkodzie, polisa będzie droższa

Po kilku latach nieprzerwanych spadków stawek za ubezpieczenia mienia firm w tym roku branża ubezpieczeniowa spodziewa się stabilizacji, a nawet niewielkiego wzrostu cen.

Do 20 stycznia można wybrać podatek

Z prawa wyboru formy opodatkowania korzystają przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące poza działalnością gospodarczą przychody z najmu i dzierżawy.

Obowiązki informacyjne pracodawcy

Przepisy prawa pracy dotyczące obowiązków informacyjnych ciążących na pracodawcy odnoszą się nie tylko do stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę, ale także do stosunku pracy nawiązanego na postawie powołania, wyboru, mianowania czy spółdzielczej umowy o pracę.

GSplit - dzielenie dużych plików na mniejsze części

Pliki o dużym rozmiarze dochodzącym do kilku gigabajtów ciężko jest przesyłać oraz archiwizować na różnych nośnikach. Dlatego warto pomyśleć o aplikacji do sprawnego dzielenia ich na mniejsze części.

Noworoczne zmiany w kredytach preferencyjnych

  Na sytuację rynku nieruchomości w grudniu 2008 r. wpływ miały ograniczone możliwości zaciągnięcia kredytów hipotecznych. Dodatkowo klienci wstrzymywali decyzje o zakupie nieruchomości, oczekując na dalsze spadki oraz na zmiany, które nadeszły z początkiem nowego roku

VidToMP3 - wyciąganie muzyki z plików wideo online

Jeśli zależy ci na wyciągnięciu wyłącznie ścieżki muzycznej z pliku wideo publikowanego w takich serwisach internetowych, jak YouTube, polecamy Twojej uwadze ciekawe narzędzie o nazwie VidToMP3.

Wawka.net - wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych dla Warszawy

Jeśli nie jesteś pewien jakim numerem autobusu lub tramwaju dojechać w określone miejsce Warszawy, być może z pomocą przyjdzie Ci wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych Wawka.net.

REKLAMA