| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Kryzys uderzył w rynek doradztwa finansowego

Kryzys uderzył w rynek doradztwa finansowego

Spowolnienie gospodarcze, jakie obserwujemy w Polsce odbija się na kondycji kolejnych sektorów. Media informują o poważnych problemach w branżach: motoryzacyjnej, deweloperskiej, transportowej. Problemy objęły również banki i pośredników finansowych.

Spowolnienie gospodarcze, jakie obserwujemy w Polsce odbija się na kondycji kolejnych sektorów. Media informują o poważnych problemach w branżach: motoryzacyjnej, deweloperskiej, transportowej. Problemy objęły również banki i pośredników finansowych.

Poza kłopotami dotyczącymi głównych działów gospodarki, kryzys sięgnął także branży, która choć jest niewielka, w porównaniu choćby do motoryzacji, w ostatnich latach zyskała na znaczeniu. Mowa o branży doradztwa finansowego. Firmy doradztwa wykorzystując boom gospodarczy i hossę na GPW powstawały niczym grzyby po deszczu.

Na początku liderów było dwóch: Open Finance oraz Expander, szybko jednak powstawały kolejne firmy: A-Z Finanse, Doradcy24, DK Notus, Finamo, GoldenEgg, Gold Finance, Money Export, Xelion itp. Dołączając do tego grona kilka mniejszych firm mieliśmy do czynienia z ostrą walką o klienta.

Spowolnienie gospodarcze, jakie widać już w wielu danych makroekonomicznych szybko przekłada się na kłopoty niektórych firm z tej branży. Konkurencja staje się zabójcza przy szybko topniejącym popycie na usługi doradcze. Nie jest tajemnicą, że firmy doradztwa finansowego lwią część swoich zysków czerpały z dwóch źródeł: pośrednictwa w udzielaniu kredytów mieszkaniowych oraz sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych. Innym czynnikiem utrudniającym utrzymanie się na rynku tylu firm, jest to, że niemal wszystkie walczyły o tego samego klienta, mieszkańca jednego z największych miast Polski, który albo planował kupno mieszkania, albo też miał większe oszczędności i szukał porady, co z nimi zrobić.

Ogromne nasycenie placówkami firm doradztwa okazuje się obecnie przekleństwem. Większość klientów, którzy nosili się z zamiarem kupna mieszkania już je kupiło, a posiadacze oszczędności podchodzą ostrożnie do oferowanych im funduszy inwestycyjnych czy struktur. Komu zatem mają oferować swoje usługi setki doradców oczekujących w placówkach?

Z całą pewnością szybki rozwój firm doradztwa finansowego zaburzył wizerunek prawdziwego doradcy. Założyć firmę doradztwa to jedno, a znaleźć grupę kilkudziesięciu dobrych doradców to osoba sprawa. Dlatego też doradztwo finansowe często budzi spore kontrowersje. Główny zarzut to jakość świadczonych usług.
Wielu doradców finansowych to doradcy tylko z nazwy. Tak naprawdę są sprzedawcami produktów finansowych. Ich wiedza finansowa pozostawia często wiele do życzenia, a głównym ich celem jest sprzedaż produktów, które przynoszą największy dochód firmie, nie zawsze będąc najlepszymi dla klienta.

Czytaj także

Autor:

www.FinanseOsobiste.pl

Źródło:

Własne

Tagi

kryzys
Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK