REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma po szkodzie, polisa będzie droższa

Marcin Jaworski

REKLAMA

Po kilku latach nieprzerwanych spadków stawek za ubezpieczenia mienia firm w tym roku branża ubezpieczeniowa spodziewa się stabilizacji, a nawet niewielkiego wzrostu cen.

Stawki za reasekurację wzrosły o około 10-15 proc., co może się przełożyć na wzrost stawek za korporacyjne ubezpieczenia mienia o około 5 proc. - mówi Marcin Broda, wiceprezes firmy Ogma monitorującej rynek ubezpieczeniowy.

REKLAMA

Marcin Broda zastrzega, że stawki w konkretnych przypadkach zależą od indywidualnej oceny ryzyka. Ten element zyska w tym roku na znaczeniu, bo reasekuratorzy też coraz bardziej zwracają uwagę na to, co reasekurują.

- Firmy reasekuracyjne mogą zostawiać coraz mniej swobody dotyczącej akceptacji ryzyk, lokowanych w tzw. umowach obligatoryjnych i bardziej szczegółowo rozliczać swoich kontrahentów - mówi Leszek Niedałtowski, wiceprezes firmy brokerskiej STBU.

I towarzystwa, i reasekuratorzy coraz uważniej patrzą na to, czy dana umowa może zakończyć się szkodą, bo w tym roku trudno będzie im odrobić straty na działalności typowo ubezpieczeniowej zyskami z lokat.

- Mam już sygnały z rynku, że towarzystwa w niektórych przypadkach zaczynają uzależniać zawarcie umowy na dotychczasowych warunkach od wdrożenia określonych procedur zarządzania ryzykiem - mówi Marcin Broda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczyciele nie są skłonni pozbywać się zdobytych już klientów, bo konkurencja na rynku jest ostra. Wiele zależy od potentata na naszym rynku, czyli PZU.

- Polski rynek ubezpieczeniowy coraz mocniej patrzy na rentowność prowadzonej działalności, stąd klienci, którzy powodują szkody, powinni się liczyć ze zmianą warunków i kosztów ochrony - mówi Piotr Szkopiarek.

Dodaje, że w wielu wypadkach stosowane stawki ubezpieczeniowe już są na bardzo niskim poziomie i trudno analizować je pod kątem dalszych obniżek.

- Tym bardziej gdy porówna się koszty ubezpieczeń w Polsce i w Europie: u nas jest taniej - mówi Piotr Szkopiarek.

REKLAMA

Efekty ostrej konkurencji dobrze widać w ubiegłorocznych danych z ubezpieczeń od żywiołów. Na podstawie danych po trzech kwartałach 2008 r. można oszacować, że w całym 2008 roku przychody ze składek z ubezpieczeń od żywiołów spadły o około 11 proc., przy równoczesnym wzroście liczby wystawionych polis. Co ciekawe, w tym czasie wzrosła zarówno liczba polis, jak i wartość zebranych składek z tytułu pozostałych szkód rzeczowych. To efekt rozszerzania zakresu ubezpieczeń firm o nowe ryzyka, np. od uszkodzeń maszyn. Coraz popularniejsze było też skłanianie klientów do zawierania umów od utraty zysków. Można zakładać, że te umowy odpowiadają za sporą część wzrostu przychodów z ubezpieczeń różnych ryzyk finansowych firm, który po trzech kwartałach wyniósł prawie 74 mln zł. W ten sposób towarzystwa starały się zapewnić sobie utrzymanie przychodów z ubezpieczeń korporacyjnych ogółem.

- Sygnałem zwiastującym możliwość wzrostu stawek może być zauważalny wzrost stosunkowo niewielkich, na 5-10 mln zł, szkód wynikających z pożarów magazynów czy kilka większych zdarzeń, takich jak np. pożar w Drosedzie - mówi Marcin Broda.

Z wyższymi stawkami będą się musieli więc pogodzić posiadacze magazynów, szczególnie tych zbudowanych w nowej technologii. Przy pożarze, który wybuchnie w stalowej konstrukcji, strażacy koncentrują się na zapobieganiu rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie budynki. Do środka nie wchodzą, że względu na ryzyko zawalenia się takiej konstrukcji. Efekt jest taki, że o ile przy starych magazynach z cegły czy betonu czasem udawało się uratować część majątku, o tyle teraz o to coraz trudniej. Z tego też powodu z wyższymi stawkami będą musieli pogodzić się np. przedsiębiorcy z branży przetwórstwa drzewnego, czyli np. producenci mebli, czy też z przetwórstwa rolno-spożywczego.

Rynek ubezpieczeń mienia firm w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BROKERZY O PERSPEKTYWACH UBEZPIECZEŃ DLA FIRM

REKLAMA

• W styczniu umowy są zawierane na podstawie ubiegłorocznych umów reasekuracyjnych. Skutki wzrostu stawek za reasekurację o około 10 proc. w nowych umowach zobaczymy dopiero pod koniec I kwartału - mówi Jacek Kliszcz, prezes Stowarzyszenia Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

• Ubezpieczyciele straszą wzrostem stawek, ale gdy patrzy się na konkretnie zawarte umowy, na razie tego nie widać. Przy dobrym poziomie szkodowości wciąż można liczyć na obniżki. Ewentualne pierwsze propozycje podwyżek pojawią się mniej więcej w połowie roku - mówi Krzysztof Bromka, prezes firmy brokerskiej Nord Partner.

• Mimo podwyżek stawek za reasekurację, nie jest pewne, że stawki spłacone przez firmy za ubezpieczenia wzrosną. Mamy ostrą konkurencję na tym rynku, która w ostatnich kilku latach powodowała ciągły spadek stawek - mówi Leszek Niedałtowski, wiceprezes firmy brokerskiej STBU.

• Podwyżki stawek sygnalizują zarówno reasekuratorzy, jak ubezpieczyciele, jednak, jak dotąd, polski rynek nie odzwierciedla tych zapowiedzi. Za utrzymaniem tendencji spadkowej przemawia to, że towarzystwa nadal odnotowują dobre wyniki w tym segmencie. Wzrost może zależeć od tego, jak ostatecznie kryzys wpłynie na branżę ubezpieczeniową - mówi Artur Grześkowiak, wiceprezes zarządu Gras Savoye Polska.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA