REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak płacić uproszczone zaliczki

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 20 stycznia podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy mogą wybrać uproszczoną metodę opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Warto zatem przypomnieć, jakie korzyści wynikają z wyboru takiej metody.

Jakie korzyści wynikają z płacenia zaliczek uproszczonych

REKLAMA

Opłacanie zaliczek w formie uproszczonej:

• zwalnia podatnika od comiesięcznego wyliczania dochodu podatkowego,

• podatnicy, których dochód wzrasta co roku, będą płacić zaliczki na podstawie zeznania z lat poprzednich. Oznacza to, że zaliczki uproszczone będą z reguły mniejsze niż zaliczki płacone na zasadach ogólnych (od rzeczywiście osiągniętego dochodu).

Oczywiście wybór tej metody wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeżeli spółka płaciła wysoki podatek za rok służący do wyliczenia zaliczek uproszczonych, to będzie płacić także stosunkowo wysokie zaliczki. Jeżeli zatem np. ze względu na kryzys nie osiągnie dochodu lub będzie on niewielki, to będzie płacić niewspółmiernie wysokie zaliczki na podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Spółka uzyskała następujący dochód w kolejnych latach działalności:

2005 r. - 40 000 zł, 2006 r. - 60 000 zł, 2007 r. - 100 000 zł, 2008 r. - 600 000 zł.

W 2008 r. dochód uzyskiwany był w wysokości około 50 000 zł miesięcznie. Spółka skorzystała z uproszczonej formy wpłacania zaliczek i płaci tylko 950 zł miesięcznie (tj. 19% z 1/12 dochodu z 2006 r.). Jeśli nie skorzystałaby z tej metody, zaliczki wynosiłyby ok. 9500 zł. Podjęta decyzja o wyborze uproszczonej metody opłacania zaliczek wpłynęła pozytywnie na płynność finansową spółki.

Kto może rozliczać się w formie zaliczek uproszczonych

Możliwość opłacania zaliczek w formie uproszczonej mają wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli:

REKLAMA

1) zawiadomią o tym „swojego” naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym. W przypadku gdy rokiem podatkowym przedsiębiorcy jest rok kalendarzowy, jest to termin 20 stycznia. Ustawodawca nie przewidział szczególnej formy/wzoru dla takiego zawiadomienia;

2) wykażą podatek należny w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy lub w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (art. 25 ust. 6 updop). Nowo tworzona spółka nabędzie prawo do takiego rozliczania najwcześniej w trzecim roku podatkowym swojej działalności, pod warunkiem że uzyskała dochód w pierwszym roku działalności.

PRZYKŁAD

REKLAMA

W styczniu 2007 r. rozpoczęła działalność X Sp. z o.o., która w pierwszym roku działalności osiągnęła stratę. W zeznaniu za 2008 r. spółka wykazała podatek należny. Oznacza to, że może przejść na uproszczony system opłacania zaliczek począwszy od początku 2010 r. Oczywiście warunkiem będzie złożenie zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego. Ponieważ rok podatkowy spółki jest kalendarzowy, powinna ona złożyć zawiadomienie do 20 stycznia 2010 r. Jest to bowiem dla niej termin wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym.

Przedsiębiorcy, którzy wybrali uproszczoną metodę wpłacania zaliczek, zobowiązani są do jej stosowania przez cały rok podatkowy (art. 25 ust. 7a updop). Zawiadomienie o wyborze zaliczek uproszczonych jest skuteczne także w latach następnych. Jeżeli spółka nie chce w kolejnych latach stosować uproszczonej metody opłacania zaliczek, w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy powinna zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

WAŻNE!

Zawiadomienie o wyborze zaliczek uproszczonych jest skuteczne także w latach następnych.

Jak wyliczyć zaliczki uproszczone

Podatnicy wpłacają zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (art. 25 ust. 6 updop). Mówiąc prościej - zeznanie składane w roku poprzedzającym dany rok podatkowy to zeznanie za rok poprzedzający rok podatkowy o dwa lata.

Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Przy wyliczaniu kwoty zaliczek należy brać pod uwagę dochód po odliczeniu straty z lat ubiegłych.

Stanowisko w sprawie tego, jak rozumieć określenie „podatek należny”, zajęła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w piśmie z 13 maja 2008 r. (nr ITPB3/423-126/08/AM):

Określenie „podatek należny” zawarte w art. 25 ust. 6 ustawy oznacza podatek, który (...) powinien być uiszczony (w tym w postaci zaliczek) za dany rok podatkowy, co wynika z treści art. 27 ust. 1 ustawy, stanowiącego, iż podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Tym samym powyższe określenie obejmuje podatek, o którym mowa w art. 19 ustawy, pomniejszony o przewidziane przepisami odliczenia.

Jeżeli rok podatkowy, którego dotyczy zeznanie, nie trwał 12 miesięcy, wysokość zaliczek należy obliczyć proporcjonalnie do czasu jego trwania.

PRZYKŁAD

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Na początku osiągnęła niewielki dochód. W kolejnym roku działalności (2007) spółka poniosła stratę. W 2008 r. zaczęła ponownie osiągać dochód. Z początkiem 2009 r. zarząd spółki podjął decyzję o przejściu na uproszczoną metodę wpłacania zaliczek. Zeznanie za 2008 r. nie może być podstawą do wyliczenia zaliczki pomimo osiągnięcia dochodu, ponieważ jest składane w terminie do 30 marca 2009 r. Zeznanie za 2007 r. mogłoby być taką podstawą, gdyby podatnik nie zanotował wówczas straty. Spółka sięgnęła więc aż do zeznania za 2006 r., które było zeznaniem złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (tj. w 2007 r.).

Przypominamy!

Możliwość wyboru uproszczonej metody opłacania zaliczek mają także podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. W ich przypadku termin zawiadomienia urzędu skarbowego upływa jednak 20 lutego danego roku podatkowego. Na ten temat napiszemy w najbliższym numerze Mk.

Zaliczki po zmianach

Najnowsza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) wprowadza zmiany także w zakresie zaliczek na podatek. Zmiany dotyczące zaliczek będą obowiązywać począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2009 r. (art. 9 ust. 2 ustawy nowelizującej). Zakres zmian i komentarz do nich znajdą Państwo w dodatku do Mk nr 24/2008 „Przewodnik po zmianach 2008/2009”.

• art. 25 ust. 6, 7a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

• art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA