reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak skorzystać z kredytu podatkowego

Jak skorzystać z kredytu podatkowego

Do końca stycznia podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z kredytu podatkowego.


Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą skorzystać z tego zwolnienia, zawiadamiając urząd skarbowy w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego (u podatników mających kalendarzowy rok podatkowy będzie to 20 stycznia). Kredyt podatkowy przysługuje tylko w jednym roku podatkowym. Przedstawiamy korzyści i warunki skorzystania z tego zwolnienia.

Podatnicy, którym przysługuje kredyt podatkowy, w rocznym zeznaniu za rok podatkowy wykazują dochód (poniesioną stratę) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwolnieni są natomiast z obowiązku opłacania zaliczek (opłacania ryczałtu). Dochód z działalności osiągnięty w roku korzystania z kredytu podatkowego należy rozliczyć w zeznaniach podatkowych składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia, w wysokości 20% tego dochodu w każdym z tych lat.

PRZYKŁAD

Firma rozpoczęła działalność w lutym 2008 r. W trakcie 2008 r. osiągnęła dochód w wysokości 100 tys. zł. Do końca stycznia 2009 r. złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie o korzystaniu z kredytu podatkowego. Firma nie będzie musiała do końca 2009 r. opłacać zaliczek na podatek. Uzyskany w tym roku dochód wykaże w zeznaniu podatkowym za 2008 r., ale nie zapłaci podatku. Dochód ten doliczy do dochodów osiąganych w kolejnych pięciu latach po 20 tys. zł dochodu w każdym z lat.

Kredyt podatkowy został uregulowany w trzech ustawach dochodowych: ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Korzystanie ze zwolnienia zostało obwarowane licznymi warunkami i łatwo je utracić. Podatnik musi liczyć się więc z ryzykiem utraty prawa do niego i w konsekwencji - zapłacenia zaległych zaliczek z odsetkami.

Ze zwolnienia może skorzystać tylko podatnik spełniający wszystkie następujące warunki:

• w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia osiągał średniomiesięczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej przynajmniej w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty 1 tys. euro,

• od rozpoczęcia prowadzenia działalności do pierwszego dnia roku podatkowego, w którym rozpoczyna korzystanie ze zwolnienia, był małym przedsiębiorcą w myśl przepisów o działalności gospodarczej,

• w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia zatrudniał, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty,

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama