Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryzykowny kredyt w euro

Emil Szweda
inforCMS
  Raty kredytów w euro mogą być obecnie o ponad 35 proc. niższe niż kredytów złotowych. Nawet po obniżkach stóp w Polsce, będą one niższe o ok. 15 proc. Ale pozostaje ryzyko kursowe.

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Główna stopa wynosi obecnie 2,0%, a rynkowa stopa procentowa EURIBOR, która jest podstawą do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych w euro, wyniosła dziś 2,57%. Co prawda kredyty w euro nie są dziś powszechnie dostępne na polskim rynku, ale w tych bankach, w których są, w większości przypadków marże oscylują wokół 2,5 pkt proc. – są wyższe niż w przypadku kredytów złotowych (2,0 pkt proc.), lecz niższe niż w przypadku kredytów we frankach (3,5 pkt proc.).

Reasumując – można dziś liczyć na kredyt w euro oprocentowany na ok. 5,07 proc., podczas gdy za kredyt w złotych trzeba zapłacić ok. 7,62 proc. (różnica między stopą WIBOR i EURIBOR sięga 300 pkt bazowych; 3 pkt proc.). Oznacza to, że rata kredytu w euro może być niższa o 37% niż kredytu w złotych.

Porównanie rat kredytów w złotych i euro na 15 stycznia 2009 r.

kwota kredytu

waluta kredytu

rynkowa stopa procentowa

oprocentowanie

rata

100 000 PLN

PLN

5,62 proc.

7,62 proc.

915 PLN

100 000 PLN

EUR

2,57 proc.

5,07 proc.

573 PLN

Raty równe, kredyt na 30 lat, spread 6 proc., marża kredytu w złotych 2,0 pkt proc., marża kredytu w euro 2,5 pkt proc.

Perspektywy

Warto jednak pamiętać, że rynki finansowe spodziewają się dalszego spadku stóp procentowych, zarówno w Narodowym Banku Polskim, jak i w Europejskim Banku Centralnym. W najczęściej wymienianych scenariuszach główna stopa w NBP może obniżyć się w I półroczu do 3,5 proc. (z 5,0% obecnie), a w ECB do 1 proc. (z 2,0% obecnie). Oznaczałoby to, że różnica w rynkowych stopach procentowych spadłaby do 250 pkt bazowych (z 300 obecnie), a różnica w oprocentowaniu z 2,5 do 2,0 pkt proc. W efekcie różnica raty kredytu na korzyść euro spadłaby do 15,5%.

Prognoza rat kredytów w PLN i EUR na 30 czerwca 2009 r.

kwota kredytu

waluta kredytu

stopa procentowa

oprocentowanie

rata

100 000 PLN

PLN

4,10 proc.

6,10 proc.

606 PLN

100 000 PLN

EUR

1,60 proc.

4,10 proc.

512 PLN

Raty równe, kredyt na 30 lat, spread 6 proc., marża kredytu w złotych 2,0 pkt proc., marża kredytu w euro 2,5 pkt proc.

Ryzyko kursowe

Oczywiście rozważając wybór między kredytem w euro i w złotych należy być świadomym ryzyka kursowego, które można określić jako nieprzeciętnie wysokie w ostatnim czasie. Co prawda dopiero wzrost kursu euro z 4,18 PLN do 6,64 PLN sprawiłby, że rata kredytu w euro zrównałaby się z kredytem w złotych (ale po obniżkach stóp wystarczyłyby do tego wzrost euro o 18% – np. z 4,18 do 4,93 PLN), ale przecież każdy wzrost euro nawet o 10 proc., powoduje wzrost salda zadłużenia o owe 10 proc., co należy mieć na uwadze.

Natomiast w perspektywie wejścia Polski do strefy euro, kredyty we wspólnej walucie prezentują się już dużo bardziej atrakcyjnie. Po pierwsze wprowadzenie złotego do korytarza ERM2 znacznie ustabilizowałoby zapewne notowania naszej waluty (zmniejszając ryzyko kursowe do minimum, bowiem dewaluacja kursu złotego w ERM2 nie jest możliwa, co naturalnie nie wyklucza wahań w wyznaczonym korytarzu). Po drugie przebywając w systemie ERM2 złoty będzie miał spore szanse na umocnienie, po trzecie po samym wejściu do euro odpadnie problem spreadów, co dodatkowo zmniejszy ratę. Dlatego kredyty w euro będą dla Polaków znacznie bezpieczniejsze w momencie, gdy zbliżymy się do strefy na bliżej, niż na same tylko deklaracje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szeroko omawiany problem wyższych marż kredytów w euro i złotowych jest problemem łatwym do ominięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadacz kredytu w euro po wejściu Polski do strefy walutowej, zrefinansował swój kredyt na korzystniejszych dla siebie warunkach (z niższą marżą), więc akurat ten argument nie jest najważniejszy przy podejmowaniu decyzji o rodzaju waluty.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Straty w branży chemicznej w 2022 r.

  Branża farb dekoracyjnych w 2022 r. zanotowała minimalny spadek. Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych – stanowiących największy segment rynku – zmalała r/r o 3,4%, do 2,32 mld PLN w 2022 r*. W roku 2021 dynamika wynosiła 3,2% na plus.

  Jak kontrolować finanse firmy, gdy gospodarka hamuje?

  Płynność finansowa świadczy o zdolności przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie definiuje właściwe zarządzanie firmą. Pozwala między innymi uniknąć zatorów płatniczych oraz skupić się na rozwoju biznesu. Wyzwaniem dla wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości, jest spowolnienie gospodarcze, które potwierdzają najnowsze dane GUS.

  Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

  Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

  Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

  Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

  Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

  Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

  Jak wprowadzać regulacje chroniące prywatność danych każdego użytkownika? [KOMENTARZ]

  Innowacje i regulacje to dwa ważne czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój każdej branży, w tym bezpieczeństwa informacji. Pytanie o to, czy regulacje hamują, czy inspirują innowacje?  Aby rozstrzygnąć ten dylemat (i uczcić początek nowego sezonu F1), użyjmy przykładów sportów motorowych Formuły 1 i jej nowych przepisów jako analogii do zrozumienia relacji pomiędzy innowacjami i regulacjami w bezpieczeństwie informacji- analizuje Neil Tracker z firmy Netskope.

  Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

  Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

  Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

  Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

  Warzywa coraz droższe! Cena cebuli wzrosła o ponad 55 proc.

  Ceny warzyw. Wzrosty cen warzyw coraz bardziej dają po kieszeniach Polakom. Przyczyną jest niekorzystny splot wielu okoliczności – od pogodowych i ekonomicznych po czysto polityczne. Rekordy bije np. cebula, której ceny rdr. poszły w górę o ponad 55%. Na dużym plusie jest też marchew ze wzrostem o przeszło 47% rdr. Ceny mogą spadać, ale dopiero latem. Jednak niczego nie można przewidzieć na 100%. Możliwe jest też, że pójdą jeszcze bardziej w górę. Jedno jest niemal pewne, że przed Wielkanocą warzywa raczej nie potanieją.

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

  Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

  Prognoza MFW: wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. około 0%

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie 0,3 proc. W roku 2024 wzrośnie do 2,4 proc., a w 2025 będzie to już 3,7 proc. Prognozy MFW zostały przedstawione na piątkowej konferencji prasowej.

  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – ekologiczna rewolucja

  Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami. 

  Coraz więcej sztucznej inteligencji w handlu

  Wartość wdrożeń sztucznej inteligencji na globalnym rynku detalicznym w 2023 roku ma wynieść 10,76 mld dolarów. To dopiero początek.

  Onboarding – wdrożenie do pracy zdalnie. Jak zwiększyć efektywność?

  Praca zdalna daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Coraz więcej organizacji stawia na ten model, dając możliwość pracy z własnego domu czy nawet z drugiego końca świata. O ile samo działanie jest już w większości przypadków bezproblemowe, warto zwrócić uwagę na proces wdrożenia w świat nowej organizacji i nowych obowiązków. 

  Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

  Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

  Czy 2023 Będzie Znów Rokiem Obligacji? Co z akcjami?

  Ubiegły rok na rynkach finansowych stał bez wątpienia pod znakiem obligacji. Wzrosty oprocentowania obligacji wystąpiły na niemal wszystkich znaczących rynkach. Oprocentowanie obligacji rosło zarówno w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, jak i na amerykańskim rynku obligacji. Roczny wzrost na amerykańskich obligacjach dziesięcioletnich wyniósł 62,35%.

  Najem instytucjonalny – sektor PRS z ambitnymi planami budowy

  Przedłużający się konflikt w Ukrainie oraz znacznie obniżona zdolność kredytowa ludzi zwiększają popyt na wynajem mieszkań i tym samym wpływają na rozwój rynku PRS w Polsce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, w Unii Europejskiej około 30 proc. ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, podczas gdy w Polsce tylko około 13 proc.

  Wojna przekonała Polaków do atomu. Rekordowe poparcie

  Systematycznie wzrasta w polskich mediach liczba informacji na temat energetyki jądrowej Jednak to ubiegły rok przyniósł szczególne zainteresowanie tym tematem. Powodem był przede wszystkim atak Rosji na Ukrainę, ostrzały Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz kryzys energetyczny.

  Handel hurtowy w lutym 2023 i nowe zamówienia w przemyśle. Nowe dane GUS

  Handel hurtowy w lutym 2023 roku - Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane.

  Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

  Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

  Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

  Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

  Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

  Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

  Na co zwracają uwagę najemcy mieszkań wybierając mieszkanie?

  Pieniądze to nie wszystko. Długa lista pytań od lokatorów do właścicieli mieszkań na wynajem                  

  Dlaczego warto kupić mieszkanie w kamienicy?

  Mieszkania w kamienicach przeżywają prawdziwy renesans! Oto 3 powody, dla których warto je teraz kupić.

  Dane GUS o sprzedaży detalicznej – komentarz rynkowy

  Główny Urząd Statystyczny opublikował wczoraj dane na temat sprzedaży detalicznej w lutym 2023. Porównując rok do roku spadła ona aż o 5 proc. (rok temu w lutym zanotowano wzrost o 8,1 proc.), a w porównaniu ze styczniem spadek wyniósł 3,6 proc.