REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

  Raty kredytów w euro mogą być obecnie o ponad 35 proc. niższe niż kredytów złotowych. Nawet po obniżkach stóp w Polsce, będą one niższe o ok. 15 proc. Ale pozostaje ryzyko kursowe.

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Główna stopa wynosi obecnie 2,0%, a rynkowa stopa procentowa EURIBOR, która jest podstawą do obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych w euro, wyniosła dziś 2,57%. Co prawda kredyty w euro nie są dziś powszechnie dostępne na polskim rynku, ale w tych bankach, w których są, w większości przypadków marże oscylują wokół 2,5 pkt proc. – są wyższe niż w przypadku kredytów złotowych (2,0 pkt proc.), lecz niższe niż w przypadku kredytów we frankach (3,5 pkt proc.).

REKLAMA

Reasumując – można dziś liczyć na kredyt w euro oprocentowany na ok. 5,07 proc., podczas gdy za kredyt w złotych trzeba zapłacić ok. 7,62 proc. (różnica między stopą WIBOR i EURIBOR sięga 300 pkt bazowych; 3 pkt proc.). Oznacza to, że rata kredytu w euro może być niższa o 37% niż kredytu w złotych.

Porównanie rat kredytów w złotych i euro na 15 stycznia 2009 r.

kwota kredytu

waluta kredytu

rynkowa stopa procentowa

oprocentowanie

rata

100 000 PLN

PLN

5,62 proc.

7,62 proc.

915 PLN

100 000 PLN

EUR

2,57 proc.

5,07 proc.

573 PLN

Raty równe, kredyt na 30 lat, spread 6 proc., marża kredytu w złotych 2,0 pkt proc., marża kredytu w euro 2,5 pkt proc.

Perspektywy

Warto jednak pamiętać, że rynki finansowe spodziewają się dalszego spadku stóp procentowych, zarówno w Narodowym Banku Polskim, jak i w Europejskim Banku Centralnym. W najczęściej wymienianych scenariuszach główna stopa w NBP może obniżyć się w I półroczu do 3,5 proc. (z 5,0% obecnie), a w ECB do 1 proc. (z 2,0% obecnie). Oznaczałoby to, że różnica w rynkowych stopach procentowych spadłaby do 250 pkt bazowych (z 300 obecnie), a różnica w oprocentowaniu z 2,5 do 2,0 pkt proc. W efekcie różnica raty kredytu na korzyść euro spadłaby do 15,5%.

Prognoza rat kredytów w PLN i EUR na 30 czerwca 2009 r.

kwota kredytu

waluta kredytu

stopa procentowa

oprocentowanie

rata

100 000 PLN

PLN

4,10 proc.

6,10 proc.

606 PLN

100 000 PLN

EUR

1,60 proc.

4,10 proc.

512 PLN

Raty równe, kredyt na 30 lat, spread 6 proc., marża kredytu w złotych 2,0 pkt proc., marża kredytu w euro 2,5 pkt proc.

Ryzyko kursowe

REKLAMA

Oczywiście rozważając wybór między kredytem w euro i w złotych należy być świadomym ryzyka kursowego, które można określić jako nieprzeciętnie wysokie w ostatnim czasie. Co prawda dopiero wzrost kursu euro z 4,18 PLN do 6,64 PLN sprawiłby, że rata kredytu w euro zrównałaby się z kredytem w złotych (ale po obniżkach stóp wystarczyłyby do tego wzrost euro o 18% – np. z 4,18 do 4,93 PLN), ale przecież każdy wzrost euro nawet o 10 proc., powoduje wzrost salda zadłużenia o owe 10 proc., co należy mieć na uwadze.

Natomiast w perspektywie wejścia Polski do strefy euro, kredyty we wspólnej walucie prezentują się już dużo bardziej atrakcyjnie. Po pierwsze wprowadzenie złotego do korytarza ERM2 znacznie ustabilizowałoby zapewne notowania naszej waluty (zmniejszając ryzyko kursowe do minimum, bowiem dewaluacja kursu złotego w ERM2 nie jest możliwa, co naturalnie nie wyklucza wahań w wyznaczonym korytarzu). Po drugie przebywając w systemie ERM2 złoty będzie miał spore szanse na umocnienie, po trzecie po samym wejściu do euro odpadnie problem spreadów, co dodatkowo zmniejszy ratę. Dlatego kredyty w euro będą dla Polaków znacznie bezpieczniejsze w momencie, gdy zbliżymy się do strefy na bliżej, niż na same tylko deklaracje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szeroko omawiany problem wyższych marż kredytów w euro i złotowych jest problemem łatwym do ominięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadacz kredytu w euro po wejściu Polski do strefy walutowej, zrefinansował swój kredyt na korzystniejszych dla siebie warunkach (z niższą marżą), więc akurat ten argument nie jest najważniejszy przy podejmowaniu decyzji o rodzaju waluty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA