REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 czerwca 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2009 r., w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej, nie opłacam składek w ZUS na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. 12 marca 2009 r. lekarz potwierdził, że jestem w drugim miesiącu ciąży. Czy w tej sytuacji będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? Jakie warunki muszę spełnić, by go otrzymać?

400 mln euro kredytu technologicznego będzie dostępne od lipca

Sześć banków komercyjnych podpisało z BGK porozumienie w sprawie uruchomienia kredytu technologicznego. Od 1 lipca znajdzie się on w ich ofertach dla małych i średnich firm.

Operator udostępni Twoje dane wywiadowi skarbowemu

Wywiad skarbowy uzyska szczegółowe dane o podatnikach od operatora telekomunikacyjnego i pocztowego.

Kominek z płaszczem wodnym - tanie ogrzewanie

Ogrzewanie domów jednorodzinnych w okresie zimowym pochłonąć może dużą część budżetu domowego. Właściciele domów szukając oszczędności coraz częściej wykorzystują ciepło z domowego kominka.

REKLAMA

System DGP

System DGP – system dystrybucji gorącego powietrza.

Elektroniczne archiwum i zarządzanie dokumentacją

Rozwój informatyzacji w firmach oraz możliwość wykorzystania z komputerowych algorytmów wykonywanych z prędkością nieosiągalną dla człowieka, skłania nas do poszukiwania rozwiązań przyspieszających, upraszczających naszą pracę.

Kolejne zakupy właścicieli Allegro

Południowoafrykański koncern Naspers rozpycha się w polskim internecie. Ma już Allegro i Gadu-Gadu. Trwają przygotowania do przejęcia serwisu finansowego Bankier.pl.

Rekordowa ilość poprawek od Microsoftu

Microsoft udostępnił właśnie kolejny wielki pakiet łatek dla swoich produktów - firma przygotowała 10 uaktualnień, które w sumie usuwają ponad 30 błędów z Windows, Internet Explorera oraz MS Office.

REKLAMA

Nowe Safari najszybszą przeglądarką na świecie

Apple oficjalnie udostępniło swoją najnowszą przeglądarkę internetową - Safari 4. Ma być to najszybsza przeglądarka na świecie, niezależnie od platformy.

Ostre starcie byków z niedźwiedziami

To, co wczoraj zdawało się być obroną przed głębszą korektą notowań, okazało się przygotowaniem do pokonania poziomu 2000 punktów w przypadku indeksu największych spółek. Atak nastąpił już na otwarciu notowań. Niedźwiedzie dały radę mu się przeciwstawić dopiero przed zakończeniem dnia, przy wsparciu amerykańskich kolegów, którzy na początku sesji za oceanem nie przejawiali zbyt wielkiego optymizmu. Na końcowym fixingu musiały jednak uznać przewagę byków.

Rekomendacja S II: Tylko pięć banków gotowych przyjmować franki w kasie

O ile banki nie wprowadzą specjalnej oferty przelewów walutowych po wejściu w życie rekomendacji SII, spłata kredytu w walucie będzie opłacalna tylko w gotówce – wynika z analizy Expandera. Obecnie jednak uruchomienie takiej możliwości dla wszystkich klientów deklaruje tylko pięć banków: BZ WBK, Millennium, ING BŚ, Kredyt Bank i PKO BP.

Czy można zapłacić podatek za wspólnika?

Razem z bratem prowadzimy firmę handlową. Przelewy na wszystkie podatki wysyłamy z rachunku bankowego naszej spółki jawnej, bo wszystko w spółce dzielimy po połowie. Podatek dochodowy każdy z nas płaci w innym urzędzie skarbowym. Brat nie ma problemów, a ja dostałem wezwanie że zalegam z podatkiem ponieważ mój urząd uważa że spółka nie może za mnie płacić. Poprzednio miałem spółkę jawną z żoną, przelewy były wysyłane z rachunku spółki i ten sam urząd nie miał zastrzeżeń. Czy to możliwe żeby w każdym urzędzie obowiązywały inne przepisy?

Czy praca kierowców jest podróżą służbową?

Pracuję jako kierowca w małej firmie transportowej. Ostatnio szef zapowiedział mi niekorzystną zmianę wynagrodzenia, ponieważ nie może już wypłacać diet za delegację. Podobno zmieniły się przepisy. Czy ktoś wie o co chodzi?

Spadają ceny w Japonii i inflacja w Chinach

Zamówienia w przemyśle maszynowym Japonii (wskaźnik przyszłych inwestycji) spadły o 5,4 proc. w kwietniu do najniższego kwotowo (7,1 mld USD) poziomu od 1987 roku.

Kto sporządza sprawozdanie z działalności i jakie informacje należy w nim zamieścić

Kierownik jednostki oraz członkowie jej rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniły wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Jakie jednostki gospodarcze powinny to sprawozdanie sporządzić i jakie informacje należy w nim zamieścić?

Jak opodatkować sprzedaż udziałów

Jaką stawką PCC opodatkować sprzedaż udziałów pomiędzy wspólnikami powodującą zmianę umowy spółki z o.o. (ustąpienie wspólnika)?

Usługi informacyjne dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy i osoby planujące założenie firmy mogą skorzystać z bezpłatnych usług informacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wzrosła liczba osób z chorobami zawodowymi

Lekarze medycyny pracy alarmują, że wzrasta liczba pracowników chorych na boreliozę. Powodem jest lepsza wykrywalność choroby i polityka firm, które oszczędzały m.in. na szczepieniach.

Nie będzie podwyżki akcyzy na papierosy, alkohol i paliwo

Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi analiz w zakresie podwyżki akcyzy na papierosy, alkohol czy paliwa – dowiedziała się GP.

Unijne granty tylko na najnowsze technologie

Dostęp do dotacji na innowacyjne projekty będzie trudniejszy. Aby dostać grant, przedsiębiorca będzie musiał wykazać się stosowaniem najnowszej światowej technologii.

Ustanie stosunku pracy - obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma wiele obowiązków związanych ze zwolnieniem pracownika. Musi pamiętać m.in. o udzieleniu mu dni wolnych na poszukiwanie pracy oraz o wydaniu świadectwa pracy.

Jak chronić dobra osobiste?

Problem ochrony dóbr osobistych dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Przedsiębiorcy (zarówno indywidualni jak i spółki) powinni szczególnie znać zasady tej ochrony, bo brak reakcji na naruszanie tych dóbr może doprowadzić do utraty renomy niezbędnej dla funkcjonowania na każdym rynku.

Decyzja PKO BP osusza rynek kredytowy

Wypłata dywidendy przez PKO Bank Polski w kwocie zaproponowanej przez zarząd (2,88 mld zł) obniży współczynnik wypłacalności banku do ok. 9,2 proc. z 11,54 proc.* A to oznacza problemy dla kredytobiorców – wszystkich.

Giełdowe byki na razie bronią się skutecznie

Po nijakim początku dnia, na rynku przeważył optymizm. Trudno jednak do dzisiejszego ruchu przywiązywać większą wagę. Wzrost indeksów zawdzięczamy drożejącym surowcom: ropie naftowej i miedzi, co przełożyło się na notowania naszych największych spółek.

Niemiecka produkcja osłabia euro i giełdy

Informacja o nieoczekiwanym spadku produkcji przemysłowej w Niemczech spowodowała osłabienie się euro wobec dolara oraz pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach.

Członek zarządu pracujący na pół etatu ma prawo do połowy wynagrodzenia

Jeżeli członek zarządu spółki akcyjnej zawarł umowę o pracę na pół etatu, może otrzymywać tylko połowę wynagrodzenia przyznanego mu mocą uchwały walnego zgromadzenia spółki - orzekł we wtorek Sąd Najwyższy.

Trudniej o kredyt hipoteczny

Maj był kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku kredytów hipotecznych. Dotyczy to marż, oprocentowania oraz wymaganego wkładu własnego. Pogorszyły się natomiast warunki w zakresie możliwej do uzyskania kwoty kredytu, zwłaszcza w przypadku singli.

Ceny mieszkań spadają wolniej

Ceny mieszkań. Zdecydowane wyhamowanie w maju spadków cen mieszkań w największych miastach polski oraz stabilizacja na rynku kredytów mieszkaniowych – to najważniejsze wnioski z najnowszego raportu serwisu Szybko.pl i firmy doradczej Expander Advisors. Z raportu wynika ponadto, że ceny najmu mieszkań spadają.

Dziesięć banków odkupi akcje od rządu USA

Bloomberg podaje, że taka informacja zostanie opublikowana jeszcze dziś. Wśród banków, które spłacą pomoc rządową jest JPMorgan Chase & Co.

Ubieganie się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę niepełnosprawnego

Kto i na jakiej podstawie może ubiegać się o refundację? Jaki wniosek składać? W jakiej formie?

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw

Od 29 kwietnia 2009 r. obowiązują nowe zasady udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie inwestycji, usług doradczych i udziału w targach lub wystawach.

Dotacje na innowacje i wzornictwo przemysłowe

Od 15 czerwca 2009 r. ma ruszyć nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych oraz z zakresu wzornictwa przemysłowego.

Auta sprowadzane z UE będą szczegółowo kontrolowane

Przed wydaniem dowodu rejestracyjnego gmina będzie sprawdzała, czy samochód nie pochodzi z kradzieży w innym państwie Unii Europejskiej.

Wynagrodzenie prowizyjne za część miesiąca

Wynagrodzenie prowizyjne należne pracownikowi nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego określonego odrębną ustawą. Jeżeli jest niższe, pracownikowi należy się wyrównanie.

Zmniejszy się częstotliwość wydawania druków RMUA

Pracodawcy będą mogli rzadziej wydawać swoim pracownikom druki RMUA potwierdzające wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Związkowcy za zmianami w projekcie pakietu antykryzysowego

Związki zawodowe wchodzące w skład Komisji Trójstronnej proponują, aby w projekcie pakietu antykryzysowego zmienić zapisy dot. m.in. elastycznego czasu pracy czy opodatkowania zapomóg dla pracowników. Chcą też jak najszybciej rozmawiać o wzroście wynagrodzeń.

Ostrożność inwestorów przeradza się w zwątpienie

Całkiem niedawno inwestorzy nie reagowali na żadne złe dane, wyolbrzymiając znaczenie każdego śladu, wskazującego, że „najgorsze” mamy już za sobą. Ostatnio byli jednak coraz bardziej ostrożni i powściągliwi w reakcjach. Być może teraz przychodzi czas na zwątpienie, czyli korektę.

Młode fundusze liderami wzrostów

Fundusze inwestycyjne, które istnieją nie dłużej niż dwa lata wypadają na obecnym odbiciu znacznie lepiej od podmiotów, które powstały wcześniej. Kluczem do sukcesu nie jest skala zaangażowania w akcje, ale dobór spółek – wynika z analizy Expandera.

Nieruchomości: więcej transakcji dzięki „Rodzinie na swoim”

Zgodnie z oczekiwaniami maj przyniósł dalszy wzrost transakcji na rynku mieszkaniowym oraz niewielki wzrost cen w porównaniu do kwietnia.

Odwrócona hipoteka - szanse i zagrożenia

Jak wiele produktów finansowych, tak i odwrócona hipoteka swoje korzenie ma poza Polską. Największą popularność zyskała w USA. Europejczycy są do tej formy pozyskania pieniędzy nastawieni mniej entuzjastycznie. Dostępna jest m.in. w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Nowe kredyty gotówkowe BGŻ i BPH w Finamo

Firma doradztwa finansowego Finamo rozszerzyła swoją ofertę o kolejne kredyty gotówkowe: „Pożyczkę Tu i Teraz” Banku BGŻ oraz „Pożyczkę od ręki” Banku BPH.

Wyniki produkcji przemysłowej w naszym regionie w tym tygodniu

Skrócony tydzień nie przyniesie nadmiaru istotnych publikacji makroekonomicznych, przynajmniej z punktu widzenia krajowych inwestorów skoncentrowanych na GPW.

Problem z jednym okienkiem

Planujący podjęcie jednoosobowej działalności gospodarczej nadal muszą liczyć się z kilkoma wizytami w urzędach.

Miejsce świadczenia usługi w podatku VAT

W zależności od rodzaju usług, jakie świadczy przedsiębiorca, ustawa o podatku od towarów i usług odmiennie wskazuje miejsce świadczenia tych usług. Właściwe określenie miejsca świadczenia usługi ma decydujące znaczenie, gdy jej realizacja zachodzi w wyniku umowy zawartej pomiędzy podmiotami pochodzącymi z różnych krajów. Ma to na celu niedopuszczenie do podwójnego opodatkowania takiej usługi w dwóch różnych krajach.

Najwięcej bankructw od siedmiu lat

W 2009 roku zbankrutowało lub złożyło wnioski o upadłość już dwa razy więcej spółek giełdowych niż w ciągu czterech ostatnich lat. Kolejni potencjalni bankruci to spółki odzieżowe i spożywcze.

Zakres przedmiotowy prokury

Przy okazji stosowania wielu przepisów prawnych związanych z funkcjonowaniem spółek handlowych wciąż pojawiają się bardzo ważne pytania i wątpliwości, których rozwiązanie ma istotny wpływ na całe prawo gospodarcze. Jednym z takich problemów jest zakres umocowania prokurenta do podejmowania czynności w imieniu przedsiębiorcy i związane z tym pytanie, czy prokurent może występować w imieniu spółki handlowej przed sądem rejestrowym bez konieczności uzyskania dodatkowego, specjalnego upoważnienia w tym celu.

Od 3 lipca nowy wykaz chorób zawodowych

Kodeks pracy, a nie rozporządzenie będzie określać uprawnienia pracownika dotyczące rozpoznania choroby zawodowej. Jednocześnie nowy wykaz chorób będzie mieć charakter zamknięty.

Planowanie zwolnień korzystne dla pracodawcy

Stosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych oznacza dla pracodawcy konieczność wypłaty odpraw oraz obowiązek zachowania procedury zwolnień grupowych. Pracodawcy, np. wydłużając okresy zwolnień, mogą łatwiej wypowiedzieć umowy.

Apple zaprasza na konferencję

Pod hasłem - Digital Lifestyle - 23 czerwca 2009 w Multikinie przy Al. KEN 60 w Warszawie odbędzie się całodniowa konferencja, prezentująca najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie firmy Apple.

Ekologiczne drukarki od HP

HP podkreśliło swoje zaangażowanie w kwestie ochrony środowiska, wprowadzając pierwszą gamę drukarek HP Deskjet wyprodukowanych z przetworzonych materiałów.

REKLAMA