REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chcą podatku liniowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prawie 63 proc. pracodawców opowiada się za wprowadzeniem w Polsce liniowego podatku PIT; przeciwnych jest niecałe 18 proc. - wynika z badania przeprowadzonego w maju i czerwcu przez PKPP Lewiatan i firmę doradczą PricewaterhouseCoopers (PwC).

Wyniki badania, w którym wzięło udział 151 firm, przedstawione zostały w czwartek na konferencji prasowej Lewiatana i PwC.

REKLAMA

Ponad 17 proc. badanych pracodawców uznało, że jedną stawkę podatku (niezależnie od wysokości dochodów-PAP) należy wprowadzić, ale za jakiś czas, gdy poprawi się sytuacja gospodarcza i jednocześnie sytuacja budżetu państwa.

Większość przedsiębiorców (56 proc.) jest zgodna, że reforma PIT powinna wiązać się z likwidacją lub ograniczeniem ulg i zwolnień podatkowych. Jedyną preferencją, której utrzymanie akceptują, jest ulga na dziecko.

Ekspert Lewiatana Rafał Iniewski uważa jednak, że ulga ta "nie ma większego racjonalnego uzasadnienia i zaburza koncepcję podatku liniowego, który w czystej formie nie przewiduje żadnych preferencji".

REKLAMA

"Racjonalnego uzasadnienia nie ma też wspólne rozliczenie małżonków, ale wydaje się, że ze względu na silne zakorzenienie tej ulgi w polskim społeczeństwie, byłoby trudno zrezygnować z niej bez większych niepokojów społecznych" - powiedział Iniewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doradca podatkowy z PwC Jacek Bajson mówił, że w Czechach, przy przeprowadzaniu reformy podatkowej, udało się odejść od wspólnego rozliczenia małżonków bez większych oporów". "W Czechach zrezygnowano nawet z odliczania w PIT składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne" - powiedział Bajson.

Z badania Lewiatana i PwC wynika również, że znaczna część pracodawców, bo aż 75 proc., opowiada się za zmianą przepisów w zakresie kosztów uzyskania przychodów w PIT.

REKLAMA

"Obecnie koszty wynoszą one ok. 20 zł miesięcznie. Są tak niewielkie, że aż 36 proc. pytanych opowiedziało się za ich całkowitym zniesieniem na rzecz wprowadzenia konkretnych zwolnień podatkowych, np. na pakiety medyczne czy dojazdy do pracy" - zauważył Iniewski. Dodał jednak, że przedsiębiorcy zaznaczali, iż "takie zwolnienia byłyby istotne, gdyby nadal miał obowiązywać podatek progresywny (stawka rośnie wraz ze wzrostem dochodu-PAP)".

Także według większości pytanych przez Lewiatana i PwC podatników (osoby fizyczne zobowiązane do zapłaty podatku w odróżnieniu od pracodawców, którzy jedynie PIT naliczają i odprowadzają-PAP), najważniejsze byłoby wprowadzenie podatku liniowego. Akceptują oni przy tym likwidację ulg, z wyjątkiem ulgi na dzieci. Chcą też wprowadzenia odliczenia wydatków ponoszonych na kształcenie własne i dzieci.

Iniewski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się debata na temat reformy podatków w Polsce z udziałem ministra finansów. Będzie tam rozważana m.in. możliwość wprowadzenia w Polsce podatku liniowego, zmiany w ulgach podatkowych oraz kosztach uzyskania przychodu w PIT.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA