REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki na termomodernizację budynków

Anna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od marca 2009 r. firmy mogą otrzymać wsparcie na przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Z funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego udzielana jest od 19 marca 2009 r. premia termomodernizacyjna dla firm. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którego celem jest finansowe wspieranie inwestorów realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

REKLAMA

Premia termomodernizacyjna

O premię termomodernizacyjną mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy:

● budynków mieszkalnych,

● budynków zbiorowego zamieszkania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego i wykorzystywanych przez nie do wykonywania zadań publicznych,

● lokalnej sieci ciepłowniczej,

● lokalnego źródła ciepła.

REKLAMA

W odróżnieniu zasad obowiązujących przed 19 marca 2009 r., o premię mogą starać się wszyscy inwestorzy planujący inwestycje termomodernizacyjne, bez względu na ich status prawny. Dzięki tej zmianie ze wsparcia mogą skorzystać m.in. spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych.

Premia termomodernizacyjna jest przeznaczona na spłatę zaciągniętego na tę inwestycję kredytu, co oznacza, że nie jest udzielana w przypadku, gdy inwestycja jest realizowana ze środków własnych inwestora.

Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi 20% wykorzystanego na przedsięwzięcie termomodernizacyjne kredytu, nie więcej jednak niż 16% kosztów i dwukrotność przewidywanych w związku z realizacją inwestycji, rocznych oszczędności kosztów energii.

Rodzaje wspieranych przedsięwzięć

Inwestorzy mogą otrzymać wsparcie na przedsięwzięcia, które mają na celu:

● zmniejszenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej,

● zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków - w wyniku wykonania przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła,

● zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła,

● całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Przedsięwzięcia te muszą prowadzić do:

1) w przypadku budynków - zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię o co najmniej:

● 10% - gdy modernizowany jest wyłącznie system grzewczy;

● 15% - gdy po 1984r. przeprowadzono modernizację systemu grzewczego;

● 25% - w pozostałych budynkach;

2) w przypadku sieci i źródeł ciepła:

● zmniejszenia rocznych strat energii - co najmniej o 25%,

● zmniejszenia rocznych kosztów pozyskania ciepła w związku z likwidacją źródła i podłączeniem do sieci lokalnej - co najmniej o 20%,

● zamiany źródła energii na źródło odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Warunkiem kwalifikacji przedsięwzięcia do otrzymania premii termomodernizacyjnej jest przeprowadzenie w budynku audytu energetycznego i jego pozytywna weryfikacja przez BGK.

Procedura

Kredytów termomodernizacyjnych udzielają banki komercyjne, które podpisały z BGK umowę o współpracy przy realizacji celów Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Obecnie jest ich 15 i udzielają finansowania na podobnych warunkach, jak w przypadku innych kredytów inwestycyjnych. Dlatego ubiegając się o kredyt trzeba mieć zdolność kredytową.

Procedura ubiegania się o premię jest następująca:

inwestor składa w banku kredytującym wniosek o udzielenie kredytu wraz z wnioskiem o przyznanie premii termomodernizacyjnej oraz audytem energetycznym,

● bank kredytujący przekazuje dokumentację do BGK,

● w ciągu miesiąca BGK podejmuje decyzję i informuje o niej bank kredytujący,

● bank kredytujący udziela kredytu,

● inwestor realizuje inwestycje,

● po zrealizowaniu inwestycji, BGK przekazuje premię termomodernizacyjną na rachunek kredytowy, przy czym warunkiem przekazania środków jest zrealizowanie inwestycji zgodnie z planem,

● bank kredytujący zalicza premię na spłatę części kredytu.

Koszt premii termomodernizacyjnej to prowizja dla BGK w wysokości 0,6% kwoty wsparcia. Jest ona pobierana przez bank kredytujący z kwoty kredytu w dniu jego uruchomienia i przekazana na konto BGK.

Anna Wiśniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    REKLAMA

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    REKLAMA

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA