REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Według banków kredytów dla małych firm nie jest mniej

Roman Grzyb

REKLAMA

Bankowcy twierdzą, że nie ograniczyli udzielania kredytów dla małych i średnich firm. Potwierdzają, że marże bankowe przy pożyczkach dla przedsiębiorstw wzrosły do ok. 4,5 proc.

W mediach pojawiły się od dawna niewidziane reklamy kredytów dla firm. Ale promocja najwyraźniej nie jest konieczna, bo banki chwalą się, że ich akcja kredytowa dla firm nie spadła.

REKLAMA

- Deutsche Bank zawsze należał do instytucji stosujących mniej liberalne podejście w zakresie oceny parametrów ryzyka finansowanych przedsiębiorstw, dlatego nie musimy specjalnie usztywniać naszej polityki kredytowej. Tym samym akcja kredytowa dla sektora MSP jest stabilna, a jej obecny poziom jest porównywalny do tego z III czy IV kwartału ubiegłego roku - mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank PBC.

Podobne informacje przekazał nam ING BSK.

- W naszym banku dynamika wzrostu wartości kredytów dla małych firm także nie jest mniejsza niż przed rokiem - twierdzi Tomasz Byczyński ING BSK.

Również eksperci niezwiązani bezpośrednio z sektorem bankowym uważają, że w tej chwili małej firmie już nieco łatwiej uzyskać kredyt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeśli przedsiębiorca spełnia wymagania banku co do parametrów finansowych, to raczej nie ma problemów z tymi najpopularniejszymi kredytami, czyli obrotowymi i liniami debetowymi. Nie dotyczy to jednak branży budowlanej - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Budownictwo zdecydowanie najbardziej odczuwa trudności z dostępem do kredytów.

- Niektóre sektory do pewnego stopnia wypadły z pola zainteresowania banku, jak na przykład sektor deweloperski. Jednak w dalszym ciągu wspieramy tam najlepsze projekty, chociaż już nie na taką skalę jak wcześniej - przyznaje Andrzej Kopyrski, wiceprezes Pekao.

Niewiele jest banków udzielających kredyty firmom deweloperskim.

REKLAMA

- Dziś deweloper może liczyć na kredyt praktycznie tylko w PKO BP i Pekao. DnB Nord i Nordea Bank czasami udzielają pożyczek swoim starym klientom, ale muszą to być małe projekty. Łatwiej też uzyskać kredyt, jeśli deweloper planuje budowę centrów handlowych, magazynów lub biurowca - mówi Iwona Załuska z firmy Upper Finance.

Przy takich inwestycjach trzeba jednak posiadać przynajmniej 40-50 proc. udziału własnego w całej inwestycji. Tylko taki projekt ma szansę na finansowanie. Na pewno trudniej też o pożyczkę firmom transportowym i eksporterom. Ich kryzys dotknął najbardziej.

Żaden z banków nie ujawnił nam listy branż, którym najtrudniej o kredyt. Najczęściej można usłyszeć, że są to dokumenty wewnętrzne, którymi bank nie dzieli się z konkurencją. Jednak od przedstawicieli firm spoza sektora finansowego można usłyszeć, że takie listy ma wiele banków.

- Są branże wykluczone z możliwości uzyskania kredytu, bo np. prawdopodobieństwo niespłacenia pożyczki w takiej branży jest szacowane na 30 proc. 70 proc. pozostałych kredytobiorców, musiałoby zapłacić marże w wysokości 20-30 proc., aby pokryć straty z pozostałych kredytów. Dlatego firmom z takich branż kredytów się nie udziela - twierdzi Jacek Maliszewski z Alpha Financial Serwices, który przed laty pracował w banku i przygotowywał listy skoringowe.

Nawet jednak firmy spełniające wymagania banku muszą płacić za kredyt więcej niż przed rokiem.

- Podstawowa stawka marży kredytów dla małych firm wzrosła do 4,5 proc. - mówi Tomasz Byczyński.

- W naszym banku średnia marża przy standardowych produktach wynosi 3,5-4 proc., ale w ofercie są też produkty z marżą dochodzącą do 5,5 proc. - mówi Joanna Brzostek z BGŻ.

W tej chwili wartość zagrożonych kredytów firmowych to ponad 9 proc. Jest to mniej niż w ubiegłym roku, ale banki obawiają się wzrostu odsetka zagrożonych kredytów.

Kredyty dla przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Roman Grzyb

roman.grzyb@infor.pl  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA