reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Według banków kredytów dla małych firm nie jest mniej

Według banków kredytów dla małych firm nie jest mniej

Bankowcy twierdzą, że nie ograniczyli udzielania kredytów dla małych i średnich firm. Potwierdzają, że marże bankowe przy pożyczkach dla przedsiębiorstw wzrosły do ok. 4,5 proc.


W mediach pojawiły się od dawna niewidziane reklamy kredytów dla firm. Ale promocja najwyraźniej nie jest konieczna, bo banki chwalą się, że ich akcja kredytowa dla firm nie spadła.

- Deutsche Bank zawsze należał do instytucji stosujących mniej liberalne podejście w zakresie oceny parametrów ryzyka finansowanych przedsiębiorstw, dlatego nie musimy specjalnie usztywniać naszej polityki kredytowej. Tym samym akcja kredytowa dla sektora MSP jest stabilna, a jej obecny poziom jest porównywalny do tego z III czy IV kwartału ubiegłego roku - mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank PBC.

Podobne informacje przekazał nam ING BSK.

- W naszym banku dynamika wzrostu wartości kredytów dla małych firm także nie jest mniejsza niż przed rokiem - twierdzi Tomasz Byczyński ING BSK.

Również eksperci niezwiązani bezpośrednio z sektorem bankowym uważają, że w tej chwili małej firmie już nieco łatwiej uzyskać kredyt.

- Jeśli przedsiębiorca spełnia wymagania banku co do parametrów finansowych, to raczej nie ma problemów z tymi najpopularniejszymi kredytami, czyli obrotowymi i liniami debetowymi. Nie dotyczy to jednak branży budowlanej - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Budownictwo zdecydowanie najbardziej odczuwa trudności z dostępem do kredytów.

- Niektóre sektory do pewnego stopnia wypadły z pola zainteresowania banku, jak na przykład sektor deweloperski. Jednak w dalszym ciągu wspieramy tam najlepsze projekty, chociaż już nie na taką skalę jak wcześniej - przyznaje Andrzej Kopyrski, wiceprezes Pekao.

Niewiele jest banków udzielających kredyty firmom deweloperskim.

- Dziś deweloper może liczyć na kredyt praktycznie tylko w PKO BP i Pekao. DnB Nord i Nordea Bank czasami udzielają pożyczek swoim starym klientom, ale muszą to być małe projekty. Łatwiej też uzyskać kredyt, jeśli deweloper planuje budowę centrów handlowych, magazynów lub biurowca - mówi Iwona Załuska z firmy Upper Finance.

Przy takich inwestycjach trzeba jednak posiadać przynajmniej 40-50 proc. udziału własnego w całej inwestycji. Tylko taki projekt ma szansę na finansowanie. Na pewno trudniej też o pożyczkę firmom transportowym i eksporterom. Ich kryzys dotknął najbardziej.

Żaden z banków nie ujawnił nam listy branż, którym najtrudniej o kredyt. Najczęściej można usłyszeć, że są to dokumenty wewnętrzne, którymi bank nie dzieli się z konkurencją. Jednak od przedstawicieli firm spoza sektora finansowego można usłyszeć, że takie listy ma wiele banków.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama