REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pizzeria
Pizzeria
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najlepszym miejscem na tego typu biznes jest centrum miasta (rynek), główna ulica miasta (osiedla), deptak czy centrum handlowe.

REKLAMA

Pizzeria ma również szansę powodzenia, jeśli będzie usytuowana w centralnym, ruchliwym punkcie dużego osiedla mieszkaniowego. Rodzinne kolacje, weekendowe wizyty - przy dobrej reklamie z Twojej strony, mogą być niezłym źródłem obrotów. Dodatkowo dojść do tego może zysk z dostaw do domów, bądź w tygodniu do biur i firm znajdujących się w pobliżu.

REKLAMA

Znalezienie odpowiedniego lokalu dla pizzerii może jednak okazać się nie takie łatwe. Musi on bowiem spełniać wymogi określone przepisami prawa budowlanego i sanepidu.

Jak każdy lokal gastronomiczny pizzeria musi mieć co najmniej 3 metry wysokości, dwa wejścia, odpowiednią klimatyzację, kanalizację itp. Ponadto istotną kwestią, o której musisz pamiętać, poszukując odpowiedniego lokalu jest wydzielenie w nim miejsca na kuchnię (zaplecze), toaletę, czy szatnię lub przynajmniej miejsce gdzie znajdą swoje miejsce wieszaki na ubrania.

Obliczając koszty otwarcia lokalu musisz się liczyć z tym, że przed jego otwarciem remont lokalu pochłonie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (jeżeli to duży lokal).

Obowiązujące zasady znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami).

Wymogi sanitarno-higieniczne

REKLAMA

Produkcja żywności, w tym oczywiście mieści się wypiek pizzy, wymaga określonych przepisami warunków. Podłogi i ściany w miejscu, w którym wyrabiana będzie pizza, powinny być wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji. Najczęściej będzie to po prostu gładka glazura lub terakota lub inny łatwo zmywalny materiał. Meble czy inne części wyposażenia, które będą miały kontakt z żywnością muszą zostać wykonane z materiałów gładkich, zmywalnych, nietoksycznych.
W zależności od rodzaju żywności powinno się wydzielić osobne narzędzia (np. deski, noże, łyżki itp.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Odpady żywności mają być przechowywane w zamykanych pojemnikach, w innych pomieszczeniach niż te, w których przechowywana będzie żywność.
Pizza dowożona do klienta może być pakowania wyłącznie w atestowane pudełka, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Odpowiednie wymogi sanitarne muszą spełniać również środki transportu. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone przed zanieczyszczeniem żywności.

Jakie są wymagania sanitarne dla lokalu :

- zakład nie może być zlokalizowany w strefie stałego zanieczyszczenia,
- oddzielenie zakładu od lokalu mieszkalnego,
- skanalizowany teren, nieposiadający odkrytych ścieków, mający zabezpieczone wpusty kanalizacyjne,
- sprawna kanalizacja,
- odległość budynków od pojemników na śmieci większa niż 10 m,
- pojemniki na odpady szczelne, niezniszczone, ustawione na utwardzonej powierzchni, powinny posiadać pokrywy,
- dostęp do bieżącej zarówno zimnej jak i ciepłej wody,
- brak WC niedopuszczalny,
- niedopuszczalny brak magazynu lub wydzielonego miejsca do składowania:
a) środków myjących, dezynfekujących,
b) opakowań jednorazowych,
c) opakowań zwrotnych
- występowanie zabezpieczenia przed szkodnikami,
- woda odpowiadająca warunkom do picia i na potrzeby gospodarcze,
- niedostateczna higiena personelu niedopuszczalna,
- występowanie instrukcji mysia i dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń i sprzętu.

Wymagania szczegółowe to:
- prawidłowa funkcjonalność pomieszczeń,
- wydzielone pomieszczenie lun stanowisko porcjowania i wydawania potraw,
- dobry stan techniczny pomieszczeń,
- pomieszczenia produkcyjne i ekspedycyjne muszą być wyposażone w umywalki do mycia rąk,
- zapewnienie warunków chłodniczych do przechowywania surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów,
- prawidłowo wyposażona i zorganizowana zmywalnia naczyń kuchennych,
- wydzielona zmywalnia naczyń stołowych oraz możliwość termicznej dezynfekcji naczyń,
- zmywalnia naczyń stołowych musi odpowiadać wymaganiom sanitarno-technicznym,
- skuteczna wentylacja,
- właściwie myte i przechowywane naczynia kuchenne, stołowe i transportowe,
- surowce i półfabrykaty nietrwałe oraz gotowe potrawy nie mogą być przechowywane w temperaturze powyżej 8ºC,
- środki spożywcze właściwej jakości zdrowotnej.
Wszystkie wymienione i pozostałe warunki znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze (Dz. U. z 2004 r. Nr 104, poz. 1096)

Odpowiednie wyposażenie lokalu

Najważniejszym i niezbędnym sprzętem w Twojej pizzerii będzie piec do pieczenia pizzy. Najbardziej popularne są piece elektryczne, ale możliwe jest też wybudowanie pieca opalanego drewnem.
Piece elektryczne są jedno lub dwukomorowe. W piecach dwukomorowych każda komora ma osobne termostaty, wyłączniki prądu i wewnętrzne oświetlenie.
Piece opalane węglem budowane są z cegły. Ich producenci zwykle proponują różne miejsca ich wybudowania (w rogu pomieszczenia, przy ścianie, ale też na środku sali). Pamiętaj jednak, że takie piece są droższe od elektrycznych.

Przed zakupem, sprawdź koniecznie oferty kilku firm zanim zdecydujesz się na konkretnego dostawcę. Wyposażenie pizzerii nie jest tanie, a inwestycja ta do jej otwarcia jest konieczna.

Pizzerię trzeba też wyposażyć w odpowiednie stoły do produkcji pizzy, łopaty wsadowe, okapy wentylacyjne, formy do wypieku oraz pudełka do transportu (jeśli pizza będzie dostarczana na wynos bądź każdy kto będzie chciał, pizzę weźmie ze sobą).

Na przykład Firma Roma z Krakowa - wytwórca pieców - ma w swojej ofercie piece do pizzy ale też przybory kuchenne, naczynia kuchenne, akcesoria stołowe i barmańskie, cukiernicze i inne. Firma oferuje kompleksowe wyposażenie pizzerii. Pomaga na etapie projektowania, doboru urządzeń zagospodarowania, zaplecza kuchennego, wyposażenia kuchni oraz sal przeznaczonych do konsumpcji. Firma zapewnia też obsługę serwisową.
Firma ponadto organizuje szkolenia oraz prowadzi doradztwo, profesjonalne kursy przygotowawcze pizze rów oraz oferuje pomoc w otwarciu pizzerii. Szkolenia odbywają się w Krakowie. Trwają dwa dni i kosztują za jedną osobę 1220 zł.

www.piecedopizzy.pl
www.mmgastro.eu
www.jggastro.pl
www.gastroakcesoria.pl

Meble

Wyposażając swoją pizzerię pamiętaj również o wygodnych i praktycznych meblach. Twoi klienci aby zjeść w miłej atmosferze muszą też wygodnie siedzieć, wówczas na pewno wyjdą od Ciebie zadowoleni.

www.contract.kler.pl
www.szron.com.pl
www.kataloghoreca.makro.pl
www.go-in.pl

Przepisy przeciwpożarowe

Wymogi bezpieczeństwa pożarowego określa wspomniane już rozporządzenie ministra infrastruktury w z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) (link do rozporządzenia dział VI. Bezpieczeństwo pożarowe). Rozporządzenia określa wymogi bezpieczeństwa, zasady dotyczące dróg ewakuacyjnych, wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego.

Anna Konarzewska-Żuczek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

REKLAMA