reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > BitBlinder, czyli anonimowość P2P

BitBlinder, czyli anonimowość P2P

BitBlinder to nowy projekt open source, w ramach którego powstaje aplikacja dająca anonimowość użytkownikom sieci P2P. Projekt ma także umożliwić omijanie filtrów stosowanych przez władze lub pracodawców, aby ograniczyć dostęp do określonych stron. Usługę ma cechować przyzwoita prędkość pobierania i brak opłat.

Obecnie internauci, którym zależy na anonimowości, mogą sięgnąć po oprogramowanie Tor. Działa ono jednak wolno, a społeczność z nim związana nie toleruje wykorzystywania go do potrzeb sieci BitTorrent. Można też skorzystać z usługi VPN, ale to wiąże się z wydatkami.

BitBlinder ma być pozbawiony powyższych wad. Jest to projekt open source udostępniający "anonimowe" oprogramowanie dla Windows i Linux. Niebawem ma się pojawić wersja dla Mac OS X. Na oprogramowanie to składa się klient BitTorrent bazujący na BitTornado oraz przeglądarka bazująca na Firefoksie (nie ma jej w wersji dla Linuksa).

Twórcy BitBlindera przyznają, że klient BitTornado nie jest tak bardzo bogaty w funkcje, jak inne klienty, a przeglądarka nie ma wsparcia dla Flasha. Chodziło jednak o to, aby w projekcie wykorzystać oprogramowanie open source, którego działanie jest bardziej przejrzyste niż w przypadku programów z zastrzeżonym kodem.

Aby utrzymać przyzwoitą prędkość, BitBlinder ma wymagać, aby użytkownik, który pobrał X GB danych, miał obowiązek pośredniczenia w wymianie takiej samej ilości danych. Na samym początku użytkownik będzie mógł pobrać 2 GB danych, a dalszy "kredyt" zostanie mu przyznany dopiero, gdy przysłuży się jako pośrednik dla innych.

Rozważane jest wprowadzenie płatnej wersji usługi BitBlinder, w ramach której użytkownik mógłby pobierać dane bez udostępniania własnego łącza. Twórcy projektu nie widzą jednak powodu, aby nie udostępnić wersji bezpłatnej opartej na opisanym wyżej modelu. Więcej szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób BitBlinder ma zapewniać anonimowość, można znaleźć na stronie projektu w dziale "Learn More".

W tej chwili oprogramowanie BitBlinder dostępne jest w niestabilnej wersji beta. Czas pokaże, na ile może być przydatne tym, którym zależy na anonimowości i wolnym dostępie do stron internetowych. Trzeba jednak przyznać, że projekt będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli osiągnie swoje cele tzn. dostarczy łatwe w obsłudze i bezpłatne narzędzie dające anonimowość.

Oprogramowanie BitBlinder można pobrać ze strony projektu. Korzystanie z usługi wymaga rejestracji. Twórcy projektu zachęcają do nadsyłania informacji o błędach, co pozwoli szybko ulepszać oprogramowanie.

Źródło: Dziennik Internautów

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama