REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KPP chce zwolnienia z PIT bonów dla pracowników

REKLAMA

Od bonów wydawanych pracownikom trzeba będzie odprowadzać podatek dochodowy; nie będzie go tylko od świadczeń rzeczowych i pieniężnych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o PIT. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) twierdząc, że rząd naruszył ustalenia z Komisji Trójstronnej. Związki zawodowe i inni przedstawiciele pracodawców nie widzą problemu.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) to część pakietu antykryzysowego. Jest to 13 punktów zmian w prawie, które mają pomóc w utrzymaniu zatrudnienia w czasie kryzysu gospodarczego. Większość z nich dotyczy prawa pracy, ale są też nowości podatkowe.

REKLAMA

Zgodnie z nowelą PIT, która w piątek będzie rozpatrywana przez Sejm, podatek nie będzie odprowadzany m.in. od świadczeń rzeczowych i pieniężnych wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - do 380 zł w roku podatkowym. W projekcie nie znalazło się natomiast analogiczne zwolnienie dla bonów, które otrzymywaliby pracownicy od pracodawców.

"Wyłączenie ze zwolnienia od podatku bonów i zastąpienie ich świadczeniami pieniężnymi, jest naruszeniem ustaleń z KT między rządem, pracodawcami i związkami zawodowymi" - powiedział PAP ekspert KPP Adam Ambrozik.

Podkreślił, że "gotówka nie spełnienia celów, jakie powinny być realizowane za pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ponieważ pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą".

REKLAMA

"System bonów i talonów można tak zaprogramować, że pracownik kupi za nie np. tylko żywność, a nie kupi już papierosów czy alkoholu, nie wyda ich w salonie gier. Nie można natomiast mieć takiej pewności, gdy pracownik dostanie gotówkę. W efekcie cele ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą nie zostać spełnione" - powiedział Ambrozik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem przewodniczącego Forum Związków Zawodowych Wiesława Siewierskiego, "przypuszczenia, że pracownicy będą wydawać pieniądze na inne cele niż podstawowe, w tym przede wszystkim na żywność, są nieuzasadnione". "Kwota 380 zł rocznie jest na tyle niewielka, że - szczególnie w czasie kryzysu - będzie przeznaczana na podstawowe, codzienne wydatki" - powiedział.

Ekspert podatkowy PKPP Lewiatan, Rafał Iniewski, nie widzi większego zagrożenia w propozycji rządowej. "Między pieniędzmi a bonami nie ma większej różnicy. Chyba tylko taka, że pieniądz daje pracownikom większą możliwość wyboru, gdzie kupi towar czy usługę, choć oczywiście są i bony, które można zrealizować wszędzie" - powiedział.

REKLAMA

Zaznaczył, że Lewiatan zaakceptuje każde rozwiązanie, jakie ostatecznie zostanie przyjęte, ponieważ "najważniejsze jest to, aby z podatku były zwolnione wszystkie świadczenia, które w czasie kryzysu mogą pobudzić konsumpcję". "Istotna jest nie forma przekazania pracownikom pomocy finansowej, ale to czy będzie ona realizowała cele socjalne" - zaznaczył Iniewski.

Natomiast ekspert NSZZ "Solidarność" Stefan Kubowicz powiedział PAP, że "rozwiązanie zaproponowane przez rząd jest nawet lepsze niż to, które ustalono w KT". "Dla pracownika korzystniej jest dostać pieniądze i wybrać, gdzie chce zrobić zakupy. Nie ma jednak problemu, aby w toku prac sejmowych przepisy zostały zmienione tak, by również bony były zwolnione z opodatkowania" - powiedział.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos poinformowała w czwartek PAP, że stanowisko resortu jest takie, jak zawarte w rządowym projekcie skierowanym do Sejmu przez Radę Ministrów. "Ministerstwo nie ma natomiast wpływu na to, co stanie się z projektem nowelizacji ustawy o PIT w Sejmie" - zaznaczyła Kobos.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA