REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe 500 mln euro z UE na założenie własnej firmy

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Komisja Europejska planuje przeznaczyć 500 mln euro na mikropożyczki dla małych firm, które mają problemy z uzyskaniem kredytów bankowych, i osób, które myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Komisja Europejska zapowiada nowy instrument umożliwiający skorzystanie ze środków unijnych osobom chcącym założyć własną działalność gospodarczej. W swojej nowej unijnej strategii na rzecz zatrudnienia przeznaczyła na ten cel 500 mln euro. Pieniądze mają trafić do najmniejszych przedsiębiorców oraz osób bezrobotnych.

REKLAMA

REKLAMA

- Wraz z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, a w szczególności grupą Europejskiego Banku Inwestycyjnego, stworzymy nowy instrument służący udzielaniu mikrokredytów przedsiębiorcom - mówi Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Z przedstawionej przez KE strategii wynika, że te pieniądze mają być remedium na problemy z pozyskaniem kredytów bankowych przez małe firmy. Im mniejsza i młodsza firma, tym trudniej jest obecnie jej pozyskać środki z rynku komercyjnego. Banki w obliczu kryzysu finansowego bardzo mocno ograniczyły swoją akcję kredytową. Unijne mikrokredyty mają być receptą na taką sytuację. Z zapowiedzi wynika, że będą z nich mogli również skorzystać bezrobotni, chcący założyć własną firmę. Komisja liczy, że kredyty przełożą się na nowe miejsca pracy, co pozwoli w pewnym stopniu zmniejszyć wzrost bezrobocia wywołany kryzysem.

Nowy unijny instrument ma być finansowy ze środków unijnych. Na ten cel zostanie przeznaczone 100 mln euro. Resztę dołożą Europejski Bank Inwestycyjny oraz międzynarodowe instytucje finansowe.

Niestety, są to na razie jedyne informacje o unijnych mikrokredytach. Nie wiadomo, kiedy one będą dostępne ani w jakiej formie będą mogli z nich skorzystać polscy przedsiębiorcy. Nie udało się nam ustalić, jaka część z 500 mln euro mogłaby trafić do Polski ani kto będzie odpowiedział w kraju za ich dystrybucję. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie chce oficjalnie komentować nowej inicjatywy KE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Śledzimy sprawę, ale Komisja Europejska nie podała żadnych konkretów. Może w najbliższym czasie doprecyzuje swoją nową strategię w punkcie dotyczącym mikrokredytów - mówi GP urzędnik z MRR.

Inny nasz rozmówca zwraca uwagę, że strategia, które zapowiada przeznaczenie w sumie 19 mld euro na walkę z rosnącym w Unii Europejskiej bezrobociem, ujrzała światło dzienne tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Nie spodziewałbym się szybkiego wdrożenie mikrokredytów. W dużej części strategię należy potraktować jako element kampanii wyborczej - podkreśla w rozmowie z GP.

REKLAMA

Gdyby rzeczywiście strategia nie została wcielona w życie, straciłby na tym także polski budżet. Komisja Europejska zapisała w niej także zmianę zasad wypłaty unijnych dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego (w Polsce jest to program Kapitał Ludzki) w latach 2009-2010. Obecna konstrukcja funduszy UE zakłada, że 15 proc. każdej wypłaconej dotacji musi pokryć budżet państwa członkowskiego, tymczasem Komisja zaproponowała, żeby wypłata następowała wyłącznie ze środków unijnych. Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, oznaczałoby dużą oszczędność dla budżetu Polski. Z naszych informacji wynika, że KE zastanawia się nad zaproponowaniem podobnego rozwiązania dla grantów wypłacanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (chodzi o pozostałe polskie programy operacyjne).

Mikrokredyty dla najmniejszych przedsiębiorców nie są pierwszą unijną inicjatywą, która ma pomóc firmom w dostępie do kapitału na inwestycje. Pod koniec ubiegłego roku KE zaproponowała, aby Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 15 mld euro na preferencyjne kredyty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Razem ze spodziewanym wkładem banków komercyjnych ta kwota miała urosnąć aż do 30 mld euro.

Schemat dystrybucji kredytów z EBI miał być prosty. Bank miał zawierać porozumienie z krajowymi, komercyjnymi instytucjami finansowymi, które oferują kredyty (lub leasing) swoim klientom. Połowa środków na kredyt pochodzi ze środków EBI, resztę zaś dokłada instytucja komercyjna.

Finansowanie inwestycji firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA