REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie wszystkim matkom ZUS umorzy składki

Zakład odmówi pracującym matkom umorzenia składek ubezpieczeniowych od prowadzonego przez nie biznesu, jeśli otrzymały one świadczenie w zamian za te składki.

Rejestry napiwków w kasynach

Kasyna gry będą musiały prowadzić specjalną ewidencję napiwków. Rejestr ten ma ułatwić kontrolę przychodów pracowników kasyn.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Kryzys na poważnie zmobilizował polityków do pochylenia się nad likwidacją barier utrudniających życie przedsiębiorcom.

E-podpis zmniejszy koszty w firmie

Nowe regulacje o podpisach elektronicznych przyniosą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim ułatwią przekazywanie dokumentów drogą elektroniczną oraz oszczędzą czas i pieniądze w firmach.

REKLAMA

Pomoc dla przedsiębiorcy z FGŚP i z FP

Które świadczenia udzielone pracownikom przez przedsiębiorcę w przejściowych trudnościach finansowych mogą zostać sfinansowane z FGŚP? Jaki jest tryb ich przyznawania i wypłaty? Kiedy przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie z FP kosztów szkoleń i studiów podyplomowych dla pracowników?

Jak rozliczyć w pkpir podróż służbową właściciela firmy

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu obuwiem. Ostatnio musiałem skorzystać z prywatnego samochodu osobowego, ponieważ firmowy był w naprawie. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć wydatek na paliwo do tego samochodu? Czy jako właściciel firmy mogę zaliczyć do kosztów diety naliczone za czas podróży, którą odbyłem w celu zakupu towaru? Jak taką podróż rozliczyć w pkpir?

Jak sfinansować kupno samochodu za granicą

Wielu Polaków wciąż kupuje samochody za granicą. Jednak nie każdy może zapłacić za auto gotówką. Jak zatem można sfinansować taką inwestycję?

Kredyt czy leasing?

Małe firmy w odróżnieniu od dużych przedsiębiorstw nie zawsze mają wolne środki aby sfinansować zaplanowaną inwestycję. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych form finansowania jest kredyt bankowy. Oprócz tego coraz więcej przedsiębiorców wybiera leasing.

REKLAMA

Sprzedaż pojazdu w leasingu

Pojazd, który jest w leasingu można sprzedać. Trzeba jednak pamiętać, że leasingobiorca będzie musiał spłacić umowę leasingową i znaleźć nabywcę.

Wielka przecena na warszawskim parkiecie

Czwartkowa demonstracja siły naszego rynku na końcowym fixingu dziś się na nas zemściła: od początku dnia warszawskie indeksy przodowały w gronie spadkowiczów. Ale podciągnięcie wskaźników spowodowało, że wygląd ich wykresów za bardzo się nie „popsuł”. Nastąpiło to dopiero pod koniec sesji.

Coraz chętniej kupujemy domy zamiast mieszkań

Wysokie ceny mieszkań sprawiły, że budowa domu jednorodzinnego staje się realną alternatywą dla kupna mieszkania. Starają się to wykorzystać deweloperzy stawiając na budownictwo jednorodzinne. Ceny domów wahają się od 350 tys. złotych za segment w stanie surowym po 2 mln za wolnostojący dom wykończony drogimi materiałami.

Wzrośnie liczba użytkowników Windows Mobile

Windows będzie drugim po Symbianie systemem w telefonach – przewiduje firma analityczna iSuppli.

MFW: Polska uniknie recesji

W tym roku światowa gospodarka skurczy się o 1,1 proc., ale już w przyszłym, wzrośnie o 3,1 proc., a Polska zostanie liderem Europy – podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Kryzys uderza w najsłabszych

W ciągu trzech kwartałów tego roku 498 polskich firm ogłosiło upadłość. Najwięcej bankructw było w branży przemysłowej, handlu i budownictwie.

Ponad 60% mieszkań dostępnych na kredyt Rodzina na swoim

Preferencyjny kredyt Rodzina na swoim najłatwiej wykorzystać można w województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim i podlaskim. Prawie wszystkie oferowane tam mieszkania mają cenę niższą od limitów obowiązujących dla kredytów z rządową dopłatą. Najgorzej (24% dostępnych mieszkań) wygląda sytuacja w województwie pomorskim.

Sposób na dłużników alimentacyjnych

Już ponad 101,8 mln złotych odzyskały samorządy od początku roku od nierzetelnych dłużników alimentacyjnych we współpracy z InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej, firmą która przetwarza i udostępnia informacje gospodarcze o zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorstw.

Niewypłacalni dłużnicy mogą stracić mieszkania

Wraz z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy i wzrastającym zadłużeniem Polaków, banki mogą zacząć sprzedawać mieszkania niewypłacalnych dłużników.

Akcje PKO BP można kupić na zasadzie prawa poboru

Do sprzedaży nowych akcji na zasadzie prawa poboru szykuje się m.in. polski PKO BP, a także kilka banków światowych.

Mobilna myjnia – biznes z połyskiem

Aby umyć samochód klienci już nie muszą stać w kolejce do myjni samochodowej. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer i myjnia przyjedzie do nich.

Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Apelacja w postępowaniu rejestrowym KRS jest środkiem zaskarżenia od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy. Powinna spełniać określone prawem wymogi, aby nie została odrzucona przez sąd już w fazie formalnego badania pisma procesowego.

Rynek mieszkaniowy: kredyt mniejszy – rata ta sama

Rodziny, które zwróciły się do państwa z prośbą o pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego dostaną nawet o kilkadziesiąt złotych mniej. Jednak miesięczna rata zostanie ta sama.

Sprzeciw od kary porządkowej a postępowanie pracodawcy

Pracodawca musi pamiętać o wysłuchaniu pracownika przed podjęciem decyzji o jego ukaraniu. W przypadku naruszenia prawa przy nakładaniu kary porządkowej powinien liczyć się ze sprzeciwem pracownika lub nawet powództwem do sądu pracy.

Jak obliczyć potrącenia niealimentacyjne z pensji

Pracownik otrzymuje wyłącznie 2000 zł brutto wynagrodzenia. Niedawno komornik nakazał mi potrącenie z jego poborów niespłaconej pożyczki w wysokości 600 zł. Jak wygląda schemat obliczenia kwoty, jaką mogę potrącić z jego pensji z tytułu egzekucji należności niealimentacyjnych?

Firmy zapłacą podatek od dofinansowania na naukę

Przedsiębiorcy odczują niekorzystne dla nich zmiany podatkowe w dziedzinie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nie będą już bowiem mogli korzystać ze zwolnienia w tym zakresie. 

Ryzyko cen transferowych

Firmy, w których występuje ryzyko cen transferowych, z reguły nie zarządzają tym obszarem w sposób właściwy, popełniając podobne, powtarzalne błędy.

Gwarancje ubezpieczeniowe kosztowały firmy 130 mln zł

Rynek gwarancji ubezpieczeniowych rośnie jak nigdy dotąd. Większe zainteresowanie usługami ubezpieczycieli i wyższe stawki powodują, że na koniec roku ten rynek może być wart nawet 300 mln zł

Minister pracy przeciw rocznemu urlopowi na przekwalifikowanie

Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że roczny urlop na przekwalifikowanie dla 40-50-latków, którzy potem mieliby pracować dłużej, np. do 67. roku życia, to zły pomysł. W wielu wypadkach taka przerwa w pracy może prowadzić do trwałego bezrobocia - wyjaśniła Fedak. Z pomysłem urlopu wystąpił minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Potrzebna dyskusja na temat elastycznych form zatrudnienia

Potrzebna jest dyskusja między pracodawcami a pracownikami dotycząca m.in. elastycznych form zatrudnienia. Bez takich rozmów oraz wzajemnego zrozumienia nie ma szans na wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy - uważają eksperci uczestniczący w konferencji na temat raportu PKPP Lewiatan o rynku pracy.

RPP nie zmieniła stóp, kredyty mogą tanieć

Mimo że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych i zapewne nie uczyni tego przed końcem roku, oprocentowanie zaciągniętych już kredytów hipotecznych ma szansę spadać. Potrzebne jest jednak stłumienie inflacji

Dług u windykatora nie zawsze oznacza kłopoty

Coraz więcej Polaków ma trudności ze spłatą zobowiązań finansowych. Nie chodzi już tylko o kredyty konsumpcyjne czy zadłużenie na kartach kredytowych, ale o zaległości w postaci niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, mieszkanie, gaz czy telefon.

Fixing cudów nas nie zbawi

Warszawa znów pokazała swoją siłę na tle innych rynków, ale był to pokaz trochę spóźniony i niezbyt przekonujący. Co prawda nasze byki nie ugięły się pod presją kolejnej bardzo wyraźnej słabości na początku sesji za oceanem, ale z tej demonstracji niewiele wynika.

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

Karta kredytowa, rachunek osobisty i lokata w jednym banku

Klienci banków często wolą mieć wszystkie produkty w jednym miejscu. Posiadanie Karty kredytowej, rachunku osobistego i lokaty w jednym banku to często ułatwione formalności, oszczędność czasu i pieniędzy. Analitycy Ekspandera sporządzili ranking banków oferujących zestawy kilku produktów.

Starych fotografii czar…

Przede wszystkim należy się zastanowić czy fotografia może być utworem. W zasadzie do XIX w (a nawet do początku XX wieku) uznawano iż fotografie nie są wynikiem działalności twórczej. Cóż może być bowiem twórczego w naciśnięciu migawki? Okazuje się jednak iż wraz z rozwojem fotografii zaczęto fotografie traktować jako sztukę – co, w efekcie, przełożyło się na ochronę takiej fotografii.

Utwory naukowe w prawie autorskim

Problematyka utworów naukowych jest uregulowana oddzielnie w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dlatego też wypada poświęcić jej trochę więcej miejsca

Prawo zabudowy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przedstawiła właśnie projekt zmian w prawie rzeczowym. Zgodnie z nim w polskim prawie ma się pojawić nowy rodzaj prawa rzeczowego- prawo zabudowy.

Wśród miliarderów najwięcej stracił Warren Buffett

O ponad 300 mld USD stopniały portfele 400 najzamożniejszych Amerykanów w ciągu minionych 12 miesięcy. Czołowa dziesiątka straciła 39 mld USD (ok. 14 proc.) - wynika z najnowszego zestawienia magazynu Forbes.

Skutki podatkowe praktyk absolwenckich - nowe przepisy

Kiedy zaliczyć do kosztów wynagrodzenie wypłacane absolwentowi na praktyce? Jakie jest ryzyko podatkowe przy nieodpłatnej praktyce absolwenta?

Działalność gospodarcza na Cyprze

Nasza obecność w Unii Europejskiej umożliwia wykorzystanie wspólnego rynku do optymalizacji działalności gospodarczej, m.in. podatkowej.

Zakupy w niedzielę tylko do 12

NSZZ Solidarność chce wprowadzić zakaz handlu w niedziele od godz. 12. Kluby parlamentarne i część pracodawców mogą poprzeć tę propozycję.

Bez ograniczeń w dochodzeniu zwrotu nadpłaconego podatku

Przepisy nie będą ograniczać przedsiębiorców w skutecznym dochodzeniu zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego.

Jak wygrać sprawę w sądzie administracyjnym

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nieustannie spotyka się z decyzjami rozmaitych urzędów. W przypadku ich nieprawidłowości lub niezgodności z prawem należy się odwoływać do organu wyższej instancji. Jeśli postępowanie odwoławcze nie przyniesie pożądanych efektów, trzeba złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Propozycje zmian w VAT, by walczyć z oszustwami

Sprowokowana oszustwami na ogromną skalę w rozliczaniu VAT w handlu emisjami CO2, Komisja Europejska zaproponowała rozszerzenie w unijnym prawie możliwości tzw. samoobliczenia należnego podatku VAT przez nabywcę towaru i usługi (reverse charge mechanism) w transakcjach między krajami Unii Europejskiej.

1,5 mld zł inwestycji przedsiębiorców ze środków unijnych

1,5 mld zł z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka trafiło w tym roku do przedsiębiorców w formie refundacji i zaliczek na realizację unijnych projektów. Także w tym roku ogłosiliśmy kolejny nabór na dofinansowanie innowacyjnych projektów firm w kwocie 750 mln zł - powiedział PAP wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

7-Zip - kompresja na 7

Bardzo dobry, program przeznaczony do kompresji i dekompresji plików. Oferuje pełną obsługę archiwów w formacie ZIP, GZIP, BZIP2, TAR i 7z.

Revo Uninstaller - precz z niepotrzebnymi plikami

Rewelacyjny program do usuwania aplikacji zainstalowanych w systemie Windows. Oprócz funkcji systemowego narzędzia Dodaj lub usuń programy, Revo Uninstaller ma kilka innych przydatnych możliwości.

Otwarcie na Wall Street nie pomogło warszawskiej giełdzie

Ostatnia sesja w tym kwartale upływała na naszym rynku pod znakiem odrabiania strat po wtorkowej przecenie. Pomagały nam dobre nastroje na europejskich giełdach. Sielanka skończyła się jednak, gdy napłynęły kiepskie dane z amerykańskiego rynku pracy. Sprawę przypieczętował gorszy niż się spodziewano odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej w rejonie Chicago.

McAffe i Adobe razem dla ochrony danych

Dwa giganty rynku IT -  McAfee i Adobe Systems podjęły współpracę.Chcą zaoferować swoim klientom nowe narzędzia do ochrony danych i cyfrowego zarządzania prawami w przedsiębiorstwach.

Odtwarzacze z ograniczoną głośnością w UE

Obywatele UE korzystający z przenośnego odtwarzacza mogą łatwo zepsuć sobie słuch.Komisja Europejska zleciła organizacji CENELEC opracowanie nowych technicznych norm bezpieczeństwa dla tych urządzeń. Na odtwarzaczach pojawią się ostrzeżenia podobne do tych znanych chociażby z papierosów.

REKLAMA