Sprzedaż pojazdu w leasingu
REKLAMA
REKLAMA
Osoba, która chce sprzedać pojazd w leasingu ma taką możliwość. Jeżeli zobowiązania wobec firmy leasingowej są zbliżone (większe lub równe) do wartości rynkowej, to można wystąpić o rozwiązanie umowy i jej wykupienie przez wskazaną przez zainteresowanego sprzedażą pojazdu firmę.
REKLAMA
Należy wziąć pod uwagę, że znalezienie nabywcy jest po stronie sprzedającego pojazd. A także to, że firma leasingowa nie wyda dokumentów do przerejestrowania pojazdu - oryginał faktury sprzedaży i kartę pojazdu, jeśli umowa leasingowa nie będzie spłacona.
Polecamy: Przedsiębiorco, ubezpieczając majątek zadeklaruj jego pełną wartość
Przerwanie umowy
REKLAMA
Trzeba też pamiętać, że aby poniesione opłaty leasingowe były kosztem pozyskania przychodu umowa musi trwać nie krócej niż 40 proc. okresu amortyzacji przedmiotu. Dla samochodów jest to dwa lata, z kolei dla naczep, ciągników siodłowych i samochodów specjalnych trzy lata.
Przed upływem tego okresu firma leasingowa nie sprzeda pojazdu za wartość inną niż rynkowa. Więc przerwanie umowy i wcześniejszy wykup za wartość pozostałych do zapłaty opłat nie jest możliwa.
W każdym momencie trwania takiej umowy można scedować ją na innego leasingobiorcę. Jeśli taka firma się znajdzie, to o cesję wnioskuje się wspólnie, a wymagane dokumenty składa kandydat na nowego leasingobiorcę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.