| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Sprzedaż pojazdu w leasingu

Sprzedaż pojazdu w leasingu

Pojazd, który jest w leasingu można sprzedać. Trzeba jednak pamiętać, że leasingobiorca będzie musiał spłacić umowę leasingową i znaleźć nabywcę.

Osoba, która chce sprzedać pojazd w leasingu ma taką możliwość. Jeżeli zobowiązania wobec firmy leasingowej są zbliżone (większe lub równe) do wartości rynkowej, to można wystąpić o rozwiązanie umowy i jej wykupienie przez wskazaną przez zainteresowanego sprzedażą pojazdu firmę.

Należy wziąć pod uwagę, że znalezienie nabywcy jest po stronie sprzedającego pojazd. A także to, że firma leasingowa nie wyda dokumentów do przerejestrowania pojazdu - oryginał faktury sprzedaży i kartę pojazdu, jeśli umowa leasingowa nie będzie spłacona.

Polecamy: Przedsiębiorco, ubezpieczając majątek zadeklaruj jego pełną wartość

Przerwanie umowy

Trzeba też pamiętać, że aby poniesione opłaty leasingowe były kosztem pozyskania przychodu umowa musi trwać nie krócej niż 40 proc. okresu amortyzacji przedmiotu. Dla samochodów jest to dwa lata, z kolei dla naczep, ciągników siodłowych i samochodów specjalnych trzy lata.

Przed upływem tego okresu firma leasingowa nie sprzeda pojazdu za wartość inną niż rynkowa. Więc przerwanie umowy i wcześniejszy wykup za wartość pozostałych do zapłaty opłat nie jest możliwa.

W każdym momencie trwania takiej umowy można scedować ją na innego leasingobiorcę. Jeśli taka firma się znajdzie, to o cesję wnioskuje się wspólnie, a wymagane dokumenty składa kandydat na nowego leasingobiorcę.

Polecamy: Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »