REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing dostosowany do Twoich potrzeb

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
Leasing dostosowany do Twoich potrzeb
Leasing dostosowany do Twoich potrzeb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z leasingu nieruchomości korzystają przede wszystkim średnie i duże firmy, natomiast wyleasingować samochód albo park maszynowy może każdy nawet drobny przedsiębiorca.

Umowa leasingu polega na odpłatnym przekazaniu przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy określonego przedmiotu do użytkowania. Nie jest ona uregulowana w polskim prawie cywilnym. Zalicza się ją do tzw. umów nienazwanych.

REKLAMA

Zawierana jest między leasingodawcą, czyli przedsiębiorcą, który przekazuje do odpłatnego używania rzecz w leasing, a leasingobiorcą, który zobowiązuje się przyjąć tę rzecz do okresowego używania. Strony określają w niej okres używania przedmiotu leasingu, wysokość opłaty leasingowej oraz ewentualną możliwość nabycia przedmiotu leasingu na własność.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Leasing ruchomości

REKLAMA

Umowa zawiera pewne cechy umowy dzierżawy, użyczenia oraz sprzedaży na raty. Natomiast w czystej postaci nie jest żadną z tych umów. Przy umowie użyczenia powinien występować element bezpłatnego używania rzeczy, a umowa leasingu ma zawsze charakter odpłatny.

Z kolei przy umowie sprzedaży na raty kupujący staje się właścicielem rzeczy, a następnie płaci raty ustalone w umowie. Natomiast podmiot oddający przedmiot w leasing przez cały czas umowy jest właścicielem rzeczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa leasingu może mieć dwie formy: leasingu z ukierunkowaniem na zwrot lub leasingu z ukierunkowaniem na sprzedaż po zakończeniu okresu użytkowania. Przez cały czas trwania umowy firma leasingowa jest prawnym właścicielem przedmiotu umowy. Stosuje przy tym takie zabezpieczenia, które gwarantują jej prawidłową realizację umowy i uzyskanie przewidywanych korzyści ekonomicznych. Umowa korzystna jest też dla leasingobiorcy, ponieważ może używać na przykład samochodu albo parku maszynowego, a nie musi od razu uiścić ceny zakupu tej rzeczy, a w dodatku przy tym zaciągać wysoko oprocentowanego kredytu.

Leasing nieruchomości

REKLAMA

Stosunkowo nową w Polsce formą jest leasing nieruchomości. W ramach umowy przekazywane są do użytkownika obiekty biurowe, handlowo-usługowe, magazynowe, hotele i pensjonaty. Korzystają z niego przede wszystkim średnie i duże firmy, które stać na terminowe regulowanie wysokich opłat leasingowych przez długi okres trwania umowy.

Przy leasingu nieruchomości stosowane są obie podstawowe formy, w jakich występuje ta umowa w obrocie gospodarczym: operacyjny i finansowy. Przy leasingu operacyjnym nieruchomości gromadzona jest kaucja, czego nie ma w razie wyleasingowania ruchomości. Przyczyną jest wysoka wartość wykupu nieruchomości. Leasingobiorca wpłaca kaucję w ratach miesięcznych razem z ratą leasingową.

Polecamy: Umowa leasingu - porada

Przy leasingowaniu nieruchomości biurowych najczęściej przyjmuje się opcję leasingu zwrotnego.

Do zalet korzystania z leasingu nieruchomości należy niewątpliwie możliwość finansowania zakupu jej przez długi okres oraz rozłożenia w czasie kosztów podatkowych. Skraca się też przy tym okres amortyzacji budynku, a po zakończeniu okresu leasingu istnieje możliwość odkupienia nieruchomości.

Najczęściej oferta finansowa leasingu opracowywana jest indywidualnie zgodnie z wymaganiami klienta, czyli zupełnie inaczej niż w przypadku leasingu ruchomości o niewielkiej wartości.

Do zalet korzystania z leasingu nieruchomości należy możliwość finansowania zakupu jej przez długi okres oraz rozłożenia w czasie kosztów podatkowych. Skraca się też przy tym okres amortyzacji budynku, a po zakończeniu okresu leasingu istnieje możliwość odkupienia nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA