REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister pracy przeciw rocznemu urlopowi na przekwalifikowanie

REKLAMA

Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że roczny urlop na przekwalifikowanie dla 40-50-latków, którzy potem mieliby pracować dłużej, np. do 67. roku życia, to zły pomysł. W wielu wypadkach taka przerwa w pracy może prowadzić do trwałego bezrobocia - wyjaśniła Fedak. Z pomysłem urlopu wystąpił minister w kancelarii premiera Michał Boni.

"Jeżeli wiek emerytalny zostałby przesunięty, to lepiej byłoby dać komuś roczny urlop w wieku 66 lat, czyli tuż przed odejściem na emeryturę. Wtedy pracowałaby osoba młodsza, sprawniejsza" - powiedziała Fedak. Przypomniała, że obecnie z rocznego urlopu mogą korzystać np. nauczyciele, ale ze względów zdrowotnych. "Jest to jednak regulacja wyjątkowa. W każdym innym wypadku pracownik, który jest chory może przejść na rentę, także czasową" - dodała.

REKLAMA

REKLAMA

"Być może w propozycji rocznego urlopu chodzi o pojawiający się czasem pogląd, że ludzie ok. czterdziestki czy pięćdziesiątki czują się wypaleni, zniechęceni do tego, co robili dotychczas. Jednak w takim wypadku należy raczej starać się o poprawę warunków pracy, a nie usuwać takie osoby z rynku" - powiedziała minister.

Jej zdaniem urlop na przekwalifikowanie byłby raczej potrzebny osobom w wieku ok. 25 lat, które w tym czasie wychowają dziecko. "Za kilkanaście lat zacznie ono pracować i będzie płacić składki na nasze przyszłe emerytury" - wyjaśniła.

Pomysłu Boniego nie rozumie ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz. "Podnosząc wiek emerytalny nie należy stosować sztucznych mechanizmów, że niby pracujemy dłużej, ale przedtem mamy jakieś długie przerwy" - powiedział Mordasewicz. Jego zdaniem wiele osób po rocznym urlopie nie miałoby już szans na ponowne zatrudnienie, bo ich kwalifikacje zawodowe mogłyby się obniżyć.

REKLAMA

Także Wiesława Taranowska z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych uważa, że propozycja rocznego urlopu na przekwalifikowanie jest "niezrozumiała i dziwaczna". "Wielu pracodawców w ogóle nie chce zatrudniać ludzi ok. 45-50. roku życia. Nie wyobrażam sobie więc, by godzili się na udzielanie tak długiego urlopu, a potem ponowne zatrudnianie" - powiedziała PAP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspertka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Aleksandra Wiktorow uważa, że na przekwalifikowywanie czy dokształcanie jest czas w wieku 30-35 lat. "Całkowita zmiana rodzaju pracy po 20 czy 25 latach jest już bezsensowna. Lepiej żeby osoby 45-50-letnie wykorzystały swoje dotychczasowe doświadczenia, wiedzę" - wyjaśniła. Według niej należy zachęcać ludzi, by wcześniej myśleli o tym, jak będzie wyglądało ich życie zawodowe za 10 czy 15 lat i poszerzali wiedzę. "Jednorazowy roczny urlop nic tu nie pomoże" - dodała.

Wiktorow dostrzega też problem finansowania takiego urlopu. "Być może byłby on finansowany wprost z budżetu lub z Funduszu Pracy, czyli de facto przez pracodawców. Na pewno jednak niełatwo będzie o akceptację takiego rozwiązania zarówno przez pracodawców, jak i związki zawodowe" - wyjaśniła.

Paweł Kucharczyk z Zespołu Doradców Strategicznych Premiera zaznaczył w rozmowie z PAP, że szczegóły techniczne propozycji ministra Boniego, takie jak np. źródło finansowania rocznego urlopu, nie są jeszcze znane, ale sam pomysł jest bardzo dobry. "Jest wiele grup zawodowych, które sygnalizują potrzebę przekwalifikowania. Na przykład starszy policjant nie musiałby pełnić służby na ulicy. Po dokształceniu, mógłby pracować w administracji policyjnej. Trudno natomiast oczekiwać, żeby ktoś w ciągu roku całkowicie zmienił rodzaj pracy, np. z hydraulika stał się nauczycielem" - powiedział.

Kucharczyk nie widzi zagrożenia w tym, że ludzie starsi wypadną z rynku pracy i nie będą mogli wrócić. Uważa, że "za kilka lat, po kryzysie, pracodawcy znowu będą potrzebowali pracowników, także tych starszych, bardziej doświadczonych, ale dobrze, żeby mieli oni dodatkowe kwalifikacje".

Minister Boni mówił o pomyśle wprowadzenia rocznego urlopu emerytalnego w poniedziałek na konferencji zorganizowanej przez Forum Związków Zawodowych pt. "Profesjonalizm w dialogu społecznym". Podkreślił, że urlop taki ma się wiązać z wydłużeniem wieku emerytalnego, na początek do 67. roku życia. "Ma on pomóc zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe osobom, które będą musiały pracować dłużej niż obecnie".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA