REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister pracy przeciw rocznemu urlopowi na przekwalifikowanie

REKLAMA

Minister pracy Jolanta Fedak uważa, że roczny urlop na przekwalifikowanie dla 40-50-latków, którzy potem mieliby pracować dłużej, np. do 67. roku życia, to zły pomysł. W wielu wypadkach taka przerwa w pracy może prowadzić do trwałego bezrobocia - wyjaśniła Fedak. Z pomysłem urlopu wystąpił minister w kancelarii premiera Michał Boni.

"Jeżeli wiek emerytalny zostałby przesunięty, to lepiej byłoby dać komuś roczny urlop w wieku 66 lat, czyli tuż przed odejściem na emeryturę. Wtedy pracowałaby osoba młodsza, sprawniejsza" - powiedziała Fedak. Przypomniała, że obecnie z rocznego urlopu mogą korzystać np. nauczyciele, ale ze względów zdrowotnych. "Jest to jednak regulacja wyjątkowa. W każdym innym wypadku pracownik, który jest chory może przejść na rentę, także czasową" - dodała.

REKLAMA

REKLAMA

"Być może w propozycji rocznego urlopu chodzi o pojawiający się czasem pogląd, że ludzie ok. czterdziestki czy pięćdziesiątki czują się wypaleni, zniechęceni do tego, co robili dotychczas. Jednak w takim wypadku należy raczej starać się o poprawę warunków pracy, a nie usuwać takie osoby z rynku" - powiedziała minister.

Jej zdaniem urlop na przekwalifikowanie byłby raczej potrzebny osobom w wieku ok. 25 lat, które w tym czasie wychowają dziecko. "Za kilkanaście lat zacznie ono pracować i będzie płacić składki na nasze przyszłe emerytury" - wyjaśniła.

Pomysłu Boniego nie rozumie ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz. "Podnosząc wiek emerytalny nie należy stosować sztucznych mechanizmów, że niby pracujemy dłużej, ale przedtem mamy jakieś długie przerwy" - powiedział Mordasewicz. Jego zdaniem wiele osób po rocznym urlopie nie miałoby już szans na ponowne zatrudnienie, bo ich kwalifikacje zawodowe mogłyby się obniżyć.

REKLAMA

Także Wiesława Taranowska z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych uważa, że propozycja rocznego urlopu na przekwalifikowanie jest "niezrozumiała i dziwaczna". "Wielu pracodawców w ogóle nie chce zatrudniać ludzi ok. 45-50. roku życia. Nie wyobrażam sobie więc, by godzili się na udzielanie tak długiego urlopu, a potem ponowne zatrudnianie" - powiedziała PAP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspertka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Aleksandra Wiktorow uważa, że na przekwalifikowywanie czy dokształcanie jest czas w wieku 30-35 lat. "Całkowita zmiana rodzaju pracy po 20 czy 25 latach jest już bezsensowna. Lepiej żeby osoby 45-50-letnie wykorzystały swoje dotychczasowe doświadczenia, wiedzę" - wyjaśniła. Według niej należy zachęcać ludzi, by wcześniej myśleli o tym, jak będzie wyglądało ich życie zawodowe za 10 czy 15 lat i poszerzali wiedzę. "Jednorazowy roczny urlop nic tu nie pomoże" - dodała.

Wiktorow dostrzega też problem finansowania takiego urlopu. "Być może byłby on finansowany wprost z budżetu lub z Funduszu Pracy, czyli de facto przez pracodawców. Na pewno jednak niełatwo będzie o akceptację takiego rozwiązania zarówno przez pracodawców, jak i związki zawodowe" - wyjaśniła.

Paweł Kucharczyk z Zespołu Doradców Strategicznych Premiera zaznaczył w rozmowie z PAP, że szczegóły techniczne propozycji ministra Boniego, takie jak np. źródło finansowania rocznego urlopu, nie są jeszcze znane, ale sam pomysł jest bardzo dobry. "Jest wiele grup zawodowych, które sygnalizują potrzebę przekwalifikowania. Na przykład starszy policjant nie musiałby pełnić służby na ulicy. Po dokształceniu, mógłby pracować w administracji policyjnej. Trudno natomiast oczekiwać, żeby ktoś w ciągu roku całkowicie zmienił rodzaj pracy, np. z hydraulika stał się nauczycielem" - powiedział.

Kucharczyk nie widzi zagrożenia w tym, że ludzie starsi wypadną z rynku pracy i nie będą mogli wrócić. Uważa, że "za kilka lat, po kryzysie, pracodawcy znowu będą potrzebowali pracowników, także tych starszych, bardziej doświadczonych, ale dobrze, żeby mieli oni dodatkowe kwalifikacje".

Minister Boni mówił o pomyśle wprowadzenia rocznego urlopu emerytalnego w poniedziałek na konferencji zorganizowanej przez Forum Związków Zawodowych pt. "Profesjonalizm w dialogu społecznym". Podkreślił, że urlop taki ma się wiązać z wydłużeniem wieku emerytalnego, na początek do 67. roku życia. "Ma on pomóc zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe osobom, które będą musiały pracować dłużej niż obecnie".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA