REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1,5 mld zł inwestycji przedsiębiorców ze środków unijnych

REKLAMA

1,5 mld zł z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka trafiło w tym roku do przedsiębiorców w formie refundacji i zaliczek na realizację unijnych projektów. Także w tym roku ogłosiliśmy kolejny nabór na dofinansowanie innowacyjnych projektów firm w kwocie 750 mln zł - powiedział PAP wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka to unijny program, który ma unowocześnić polską gospodarkę poprzez finansowanie innowacyjnych projektów i prac badawczo-rozwojowych. Jego budżet na lata 2007-2013 wynosi 8,3 mld euro.

REKLAMA

REKLAMA

"Realizowanie projektów unijnych przez polskich przedsiębiorców w warunkach kryzysu świadczy o ich optymizmie co do przyszłej sytuacji gospodarczej w Polsce. Nie każdy kraj członkowski UE może się pochwalić takich wynikiem" - podkreślił Pawłowski. Przypomniał, że udzielane od lutego zaliczki na realizację inwestycji pomagają przedsiębiorcom finansować ich projekty w warunkach mało dostępnych kredytów. Dodał, że zaliczki cieszą się największą popularnością wśród przedsiębiorców realizujących projekty informatyczne i telekomunikacyjne (elektroniczna gospodarka).

"Przyszedł jednak moment pierwszej refleksji nad programem. Samo wydatkowanie pieniędzy nie jest dla nas problemem; chodzi teraz o to, żeby stosowane instrumenty były jak najbardziej efektywne, czyli przyczyniały się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki" - zaznaczył Pawłowski.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaostrzyło niedawno kryteria w jednym z najpopularniejszych działań - PO IG, czyli wsparciu innowacyjnych inwestycji przedsiębiorców. "Chcemy, aby efektem unijnego wsparcia był bardziej nowoczesny produkt lub usługa, a nie tylko ulepszony sposób produkcji, na przykład kostki brukowej" - wyjaśnił wiceminister.

REKLAMA

"Program PO IG może zapewnić przedsiębiorcom od 1 do 1,5 miliarda euro inwestycji rocznie; dla porównania w 2007 roku inwestycje polskich przedsiębiorców wyniosły 40 mld euro. Żeby osiągnąć najlepszy efekt społeczno-ekonomiczny, musimy naszymi środkami gospodarować mądrze" - dodał. Ponadto resort zamówił zewnętrzną ekspertyzę, która ma odpowiedzieć na pytanie, które działania w PO IG zdają egzamin, a które nie. Pierwsze konkluzje powinny być znane do końca listopada.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Już dziś wiadomo, że jest problem z tzw. inwestycjami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. Wymogiem udzielenia unijnego wsparcia jest stworzenie przez przedsiębiorcę co najmniej 200 nowych miejsc pracy, co w warunkach kryzysu jest bardzo trudne" - zauważył Pawłowski. Poinformował, że w grudniu można zastanowić się nad obniżeniem progu do 150 osób, ale w jego opinii także i ten ruch nie przyspieszy znacznie wydatkowania w obecnej sytuacji gospodarczej. "Dlatego zastanawiamy się nad przeniesieniem od 200 do 250 mln z 1 mld euro przeznaczonych na to działanie do puli środków przewidzianych na wsparcie innowacyjnych inwestycji firm" - powiedział

Pawłowski podkreślił, że choć to duże firmy mają większe możliwości wdrażania innowacji, w tym działaniu na wsparcie mogą liczyć głównie małe i średnie firmy. "Stanowią one 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce i zatrudniają 97 proc. wszystkich pracowników, więc to logiczne, że pomoc publiczna jest kierowana przede wszystkim właśnie do tego sektora. Bez wsparcia większość z tych firm nie byłaby w stanie wdrażać innowacji, zwłaszcza w warunkach trudnego dostępu do kredytowania" - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że środki na realizację swoich projektów przedsiębiorcy mogą znaleźć także w przodującym w wydatkowaniu Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (szkolenia, przekwalifikowania) oraz w programach regionalnych.

Dotychczas samodzielne wydatkowanie unijnych pieniędzy przez urzędy marszałkowskie w niektórych województwach szło opornie. "Widać jednak wyraźne przyspieszenie w trzecim kwartale w porównaniu do dwóch poprzednich" - zaznaczył Pawłowski. Na koniec II kwartału województwa wydatkowały niecały miliard złotych, a na koniec III - poziom wydatków wyniesie ok. 3,6 miliarda.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA