REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akceptacja faktur elektronicznych

Korzystanie z faktur elektronicznych jest obecnie dużo łatwiejsze niż jeszcze rok temu. Nowelizacja regulacji dotyczących faktur elektronicznych zrównała je z ich tradycyjnymi odpowiednikami, upraszczając kwestie związane z wystawianiem, przesyłaniem oraz traktowaniem na gruncie podatkowym. Obowiązujące od 1 stycznia 2013 roku przepisy mówią m.in. o konieczności otrzymania od klienta zgody na otrzymywanie faktur w postaci elektronicznej. Jaką formę powinna przyjąć akceptacja faktur elektronicznych?

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

Założenie własnej firmy - utrudnienia w prowadzeniu biznesu

Wielu Polaków na etacie niejednokrotnie zastanawiało się nad założeniem własnej firmy. Jednak tym, co odstrasza są nie tylko procedury założenia, konieczność zaznajomienia się z prawem podatkowym i samodzielnego rozliczania z urzędem skarbowym. Negatywne światło na założenie i prowadzenie własnej firmy rzucają także urzędnicy i ich - często absurdalne - wymagania.

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Skrócona nazwa firmy na fakturze

Nowelizacje przepisów podatkowych sprawiły, że skrócona nazwa firmy na fakturze nie powinna być stosowana. Usunięto m.in. zapis mówiący o możliwości stosowania nazw skróconych w danych identyfikacyjnych sprzedawcy i nabywcy. Czy oznacza to, że skrócona nazwa firmy na fakturze powoduje, że jest ona błędnie wystawiona?

Wniosek o interpretację podatkową - konieczna precyzja

Wniosek o interpretację podatkową musi zawierać precyzyjne określenie stanu faktycznego lub przyszłego. Brak precyzji może spowodować odrzucenie przez organ podatkowy wniosku o interpretację podatkową.

Restrukturyzacja firmy - projekt założeń ustawy

Celem projektu zmian jest umożliwienie firmom w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji firm. Jak ma się zmienić restrukturyzacja firmy?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może być opłacane przez przedsiębiorców. Wymaga to złożenia wniosku o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W jaki sposób zgłosić chęć dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

REKLAMA

Wirusy komputerowe a prawo

Wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie zagrażają bezpieczeństwu sieci. Czy prawo nadąża za cyberprzestępczością?

Zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi

W działalności gospodarczej przedsiębiorstw, w tym również w relacjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, czasami mają miejsce sytuacje, w których wierzyciel umarza zobowiązanie swojemu dłużnikowi. W jaki sposób następuje zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi?

Przedsiębiorca nie może odmówić udziału w badaniu rynku

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów może wszcząć postępowanie związane z badaniem i analizą rynku. Każdy przedsiębiorca może być zobowiązany do podania informacji o własnej firmie i rynku, na którym działa. Przedsiębiorcy nie wolno odmówić udziału w takim badaniu.

Daj się znaleźć - dbaj o swój wizerunek w sieci!

Szukając pracy, powinniśmy nie tylko czytać ogłoszenia i wysyłać CV, ale także dbać o swój wizerunek i obecność na portalach społecznościowych poświęconych karierze. Do takich serwisów należą m.in. Goldenline czy LinkedIn. Warto dobrze, wyczerpująco uzupełnić swój profil i udzielać się w dyskusjach.

Opłacanie składek ZUS

Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek ZUS. Jakie opłaty składają się na składki ZUS i jakie formalności obowiązują przy opłacaniu składek ZUS?

Opłaty interchange w Polsce i UE

Podjęte przez Komisję Europejską próby redukcji opłaty interchange do 0,2% wartości transakcji w przypadku kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych należy uznać za bardzo cenną inicjatywę. To również przełom w nierównej walce z monopolistycznymi praktykami organizacji płatniczych Visa-MasterCard. Tego typu działania trzeba również odczytywać jako ważny krok w kierunku dynamicznego rozwoju płatności bezgotówkowych, które stanowią podstawę szerokiej wymiany handlowej zarówno wśród indywidualnych konsumentów, jak też przedsiębiorców, reprezentujących mały i średni biznes.

Wypowiedzenie umowy e-mailem przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę może być dokonane drogą mailową, jednakże musi zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Elektroniczy kontakt z urzędami i sądami

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji. Ma ona ułatwić kontakt obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną i sądami administracyjnymi, oraz zwiększyć liczbę i jakości e-usług. Przyjęty przez rząd 30 lipca projekt jest więc kolejnym etapem budowania spójnego systemu, którego celem jest efektywne świadczenie usług dla obywateli i przedsiębiorców

Kontrola skarbowa w firmie

Kontrola skarbowa w firmie może polegać na przeglądaniu ksiąg rachunkowych czy weryfikacji majątku firmy - między innymi takie uprawniania mają kontrolerzy z urzędu skarbowego. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego mogą zatrzymać dokumentację. Jeśli przedsiębiorca będzie utrudniał im pracę, mogą wezwać policję. Jak przebiega kontrola skarbowa w firmie?

Woda dla pracowników zmniejsza podatek

Zakup wody dla pracowników może zmniejszyć podatek. Przekazanie wody nie wymaga bowiem naliczenia VAT-u, a taki zakup można rozliczyć w kosztach podatkowych. Otrzymanie wody od pracodawcy nie powoduje powstania przychodu pracownika do opodatkowania.

Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym w wymiarze nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik nie może bez zgody pracodawcy rozpocząć urlopu na żądanie.

Zawieranie umowy na odległość - obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca zawierający umowy na odległość m.in. poprzez portale aukcyjne musi spełniać określone obowiązki. Chodzi tu głównie o obowiązki informacyjne. Jakie obowiązki ma przedsiębiorca przy zawieraniu umowy na odległość?

Prawo restrukturyzacyjne i większa ochrona przedsiębiorców - zmiany w postępowaniu upadłościowym

29 lipca 2013 r. do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy – prawo restrukturyzacyjne. Celem regulacji jest zwiększenie ochrony wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa i poszanowaniu praw wierzycieli. Jakie nastąpią zmiany w stosunku do przedsiębiorców?

Będzie łatwiej uzyskać patent

Szykują sie ułatwienia w uzyskiwaniu patentu. Nie trzeba będzie m.in. używać certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest dość drogi. W praktyce oznacza to, że zwykły podpis elektroniczny będzie równoważny z podpisem papierowym. W jaki sposób będzie można uzyskać patent?

Praktyki absolwenckie - czy warto?

W trudnych czasach warto przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowego pracownika rozważyć zalety praktyki absolwenckiej. Z tytułu zatrudnienia praktykant nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje opodatkowanie podatkiem dochodowym spółki komandytowej. Spółka będzie miała prawo stosować się do dotychczasowych zasad opodatkowania i dokończyć rok obrotowy, jeżeli nastąpi zmiana roku w ciągu 7 dni od wejścia w życie nowelizacji. Przewidywane zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Pełnomocnik załatwi sprawę przedsiębiorcy online

Pełnomocnicy przedsiębiorców mogą zarządzać wpisami swoich mocodawców online. Oznacza to, iż pełnomocnik przedsiębiorcy uwidoczniony we wpisie w CEIDG może, w zależności od udzielonego mu pełnomocnictwa, elektronicznie zgłosić zmianę we wpisie, zawiesić lub wznowić wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykreślić wpis.

Korzystanie z firmy innego przedsiębiorcy

Zgodnie z kodeksem cywilnym firma nie może być zbyta. Przedsiębiorca może jednak upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy, ale tylko wtedy, gdy nie wprowadza to w błąd. Prawo do firmy, jako prawo majątkowe jest ściśle związane z osobą przedsiębiorcy. Oznacza to, że nie wchodzi ono w skład spadku i tym samym nie może być nabyte drogą spadkobrania, jak również nie może być przedmiotem darowizny.

Ranking kredytów samochodowych – lipiec 2013

Marzysz o własnych czterech kółkach, jednak zgromadzone oszczędności nie wystarczają na interesujący cię model? Zawsze możesz skorzystać z oferty kredytów samochodowych, a spłatę rozłożyć na dogodne raty. Jaka będzie ich wysokość? Oto najlepsze lipcowe oferty finansowania zakupu auta nowego i używanego.

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych - lipiec 2013

TotalMoney.pl prześwietlił oferty 20 banków i sprawdził, w którym z nich otrzymamy najlepszą roczną pożyczkę gotówkową w kwocie 5 000 zł i 10 000 zł, dzięki której sfinansujemy swoje wakacje marzeń –„małe” lub „duże” All inclusive!

Wyjście wspólnika ze spółki z o.o.

Wyjście wspólnika ze spółki z o.o. może być spowodowane wieloma sytuacjami. Zwykle wyjście wspólnika ze spółki przeprowadza się przez sprzedaż udziałów bądź też przez umorzenie udziałów. Rozwiązaniem, które pozwalałoby wspólnikom na w miarę sprawne rozstanie byłoby wypowiedzenie udziału. Jakie skutki rodzi dla wspólników i spółki wypowiedzenie udziału wspólnika wychodzącego ze spółki z o.o.?

Obligacje jako sposób finansowania działalności

Obligacje stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych sposobów finansowania działalności przez spółki. Większe przedsiębiorstwa wykorzystują ten instrument chętnie, MŚP już słabiej. W jaki sposób wykorzystywać obligacje do finansowania działalności gospodarczej? 

Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o. ?

Ustalenie, kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o.  jest moim zdaniem sporym problemem praktycznym. Uważam, że przepisy dotyczące tej kwestii są jednymi z gorszych w całym KSH. Normy ustawy, która reguluje bieżące działanie przedsiębiorstw, powinny być na tyle jasne i konkretne, aby osoby nimi zarządzające były w stanie znaleźć ich właściwe zastosowanie bez armii prawników. Wydaje się, że ustalenie, kiedy prezesowi wygasa mandat nie powinno stanowić problemu… a stanowi.

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Upały oznaczają dodatkowe obowiązki dla pracodawcy. Praca w wysokich temperaturach może bowiem doprowadzić do odwodnienia i zasłabnięć. Jakie są obowiązki pracodawcy w upalne dni?

Ograniczenie prawa do stosowania kwartalnych okresów rozliczeniowych VAT

Ograniczenie prawa do stosowania kwartalnych okresów rozliczeniowych VAT dla przedsiębiorstw, które dokonują tylko marginalnego obrotu towarami „wrażliwymi", wpłynie niekorzystnie na działalność wielu firm - uważa Konfederacja Lewiatan.

Jak zatrudnić telepracownika?

Pracodawca, zatrudniając telepracownika, powinien określić zasady wykonywania pracy w tej formie. Reguły te powinny się znaleźć w regulaminie telepracy lub w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi. W jaki sposób zatrudnić telepracownika?

Odstąpienie od umowy zawartej z przedsiębiorcą na odległość

Konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny w odpowiednim terminie, a przedsiębiorca zobowiązany jest do poinformowania konsumenta o prawie odstąpienia od umowy.

Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy

Do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi wymagany jest tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy jest tytułem egzekucyjnym, który został opatrzony klauzulą wykonalności. Jakie są różnice pomiędzy tytułem egzekucyjnym a tytułem wykonawczym?

Jak założyć agencję zatrudnienia?

Prowadzenie agencji zatrudnienia polega na świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego bądź pracy tymczasowej. Aby założyć agencję zatrudnienia należy spełnić określone warunki oraz złożyć wniosek o wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.

Wysokość opłat za udzielenie koncesji dotyczącej gier w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wzrośnie wysokość opłat za udzielenie koncesji i zezwoleń oraz opłaty egzaminacyjnej na działalność związaną z prowadzeniem gier hazardowych.

Naklejanie cen na towarach

Zniesienie obowiązku nanoszenia ceny na każdy produkt z osobna, które proponuje resort finansów, to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców. To duża oszczędność czasu dla pracowników i właścicieli sklepów. Martwią surowe kary za nieprawidłowości w uwidacznianiu cen - uważa Konfederacja Lewiatan.

Wynajem pokoju turystom a podatki

Wynajem pokoju, mieszkania czy domu turystom to coraz popularniejsza forma zarobku w sezonie letnim. Dochody z tego tytułu pod pewnymi warunkami mogą być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z tej możliwości skorzystają m.in. osoby wynajmujące pokoje gościnne w budynkach położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, o ile nie dysponują więcej niż pięcioma pokojami.

Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

Media społecznościowe - wyzwanie dla banków i instytucji finansowych

Media społecznościowe stanowią nie lada wyzwanie dla banków i instytucji firmowych. Banki nie są przyzwyczajone do otwartej dyskusji o swojej działalności i zarzutów im stawianych na forum publicznym. Jednak w XXI wieku banki nie mogą uciekać od konfrontacji z klientami. Muszą bronić swej wiarygodności, szczególnie w mediach społecznościowych, gdzie głos może zabrać praktycznie każdy klient. Wbrew pozorom, to wiarygodność jest najważniejszym kapitałem banków, a jej utrata może się wiązać nawet z bankructwem.

Banki zainteresowane programem Mieszkanie dla Młodych

Programem Mieszkanie dla Młodych zainteresowane jest już 10 banków. W ocenie ministerstwa jest to wystarczająca liczba, by instytucje mogły skutecznie konkurować o klientów. Resort szacuje, że z programu, który ma ruszyć w przyszłym roku, skorzysta 115 tysięcy osób.

Klauzule niedozwolone w sklepach internetowych

Regulaminy sklepów internetowych pełne są niedozwolonych klauzul. To efekt tego, że e-sprzedawcy niedostatecznie znają prawo w zakresie swoich praw i obowiązków. Stosowanie przez e-sklepy niedozwolonych postanowień wykorzystuje, często nieetycznie, część kancelarii prawnych, które zarabiają krocie za reprezentację w sprawach o stosowanie klauzul niedozwolonych lub na propozycjach odstąpienia od pozwu.

Prowizyjny system wynagradzania - czy warto go wprowadzić?

Prowizyjny system wynagradzania pracodawca powinien wprowadzić wówczas, gdy chce osiągnąć wysoką wydajność pracy. W tym systemie wysokość płacy jest ściśle uzależniona od efektów wykonywanych przez pracownika zadań.

Czego oczekują od sklepów internetowych klienci? Jak spełnić te oczekiwania?

Sukces biznesowy sklepu internetowego zależy od wielu czynników. Nie wystarczy klientowi w Internecie zaoferować wysokiej jakości produkty w atrakcyjnej cenie. Czego ponadto oczekują klienci od sklepów internetowych i jak można tym oczekiwaniom sprostać, stara się odpowiedzieć niniejszy artykuł.

Internetowa rewolucja w branży finansowej

Na temat postępującej cyfryzacji świata mówi się i pisze bardzo wiele. Pojęcie „globalnej wioski” z popularnego hasła stało się rzeczywistością, a szeroko pojęte „nowe technologie” zostały wdrożone do praktycznie wszystkich sfer ludzkiego życia. Jeden z najlepszych przykładów postępującej rewolucji stanowi branża finansowa.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia

Pracodawca, który nieterminowo wypłaca wynagrodzenie musi liczyć się z wypłaceniem pracownikowi należnych odsetek. W jaki sposób obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia?

Kontrola koncentracji - zmiany w prawie antymonopolowym

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przyjęty przez Radę Ministrów wprowadzi zmiany w systemie kontroli koncentracji. Główny cel wprowadzenia zmian to większa skuteczność w wykrywaniu niedozwolonych praktyk.

Specjalne Strefy Ekonomiczne do 2026 roku

Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski oraz szansa na wykorzystanie całej puli powierzchni SSE to główny cel wydłużenia funkcjonowania stref do 2026 r. Rada Ministrów przyjęła w dniu 23 lipca 2013 r. 14 rozporządzeń wprowadzających tę regulację.

REKLAMA