REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Stowarzyszenie Compliance Polska

REKLAMA

Zjawisko prania brudnych pieniędzy jest obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. W dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane jako wehikuły do prania brudnych pieniędzy. Coraz to nowe regulacje, instytucje międzynarodowe oraz szerokie spektrum nowych technologii mogą pomóc w eliminacji tego ryzyka - tak samo jak je zwiększyć.

Dyskusję na ten temat poprowadzą specjaliści podczas 2. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10 - 11 października w Warszawie.

REKLAMA

REKLAMA


Pranie brudnych pieniędzy, czyli nadawanie pozorów legalności wartościom majątkowym uzyskanym w wyniku czynu zabronionego, wiązało się początkowo z latami 20. XX wieku. Okres prohibicji w Stanach Zjednoczonych był impulsem do zawiązywania grup przestępczych. Ich członkowie ukrywali rzeczywiste źródła dochodu księgując obroty w fikcyjnych miejscach pracy: pralniach, myjniach czy sklepach spożywczych. Te działania to jednak nie przeszłość, mają miejsce także dzisiaj. Ich skala jest ogromna.


Obecnie proceder prania brudnych pieniędzy rozwija się dzięki kilku czynnikom sprzyjającym wynikającym z globalizacji. Są to m.in. : przepływ kapitału i osób, rozwój rynków kapitałowych, dywersyfikacja instrumentów finansowych, a także luki w systemie prawno-finansowym oraz niedoskonałości organizacyjne. W rezultacie proces oddziałuje negatywnie na konkurencyjność gospodarki wpływa także na płynność, reputację i stabilność sektora finansowego i publicznego. Ponadto oddziałuje na działalność biznesową - nielegalne pieniądze wypierają legalny biznes, negatywnie wpływa na wysokość cen towarów i usług, oszczędności, a nawet zatrudnienie i wzrost gospodarczy. Istnieją metody pozwalające na ograniczenie ryzyka oraz zachowanie warunków bezpiecznej współpracy. Jednym z nich jest Compliance - dział w firmie, którego główny cel to czuwanie nad tym, aby  jednostka działała zgodnie z wymaganiami prawnymi, regulacjami, dobrymi praktykami i etyką.


W dniach 10-11 października odbędzie się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance „Nowe regulacje i technologie - zagrożenie czy wsparcie funkcji Compliance i AML?”, której organizatorem jest Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone będzie tematyce zapobiegania brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Na konferencji wystąpią m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Swoją obecność potwierdzili m.in.:


· Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· Deborah Traversa (Dyrektor Dywizji Capital Markets w SIA)

· Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )

· Xavier Kervyn (Product Manager w SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)

· Maciej Biały (Szef działu Compliance w banku PKO Banku Polskim)

· Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska).

REKLAMA


Konferencja organizowana na tak dużą skalę przyczyni się do integracji środowiska oraz stworzy doskonałą platformę wymiany opinii między cenionymi specjalistami i ekspertami. Przybliży także najnowsze, globalne trendy i rozwiązania technologiczne szerokiej grupie praktyków w Polsce
- twierdzi Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska - 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance to także szansa nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów, dzięki podjęciu przez nas współpracy z International Compliance Association, największej organizacji skupiającej osoby pracujące w działach Compliance i AML - dodaje.


Konferencja to największe wydarzenie o tematyce Compliance w 2013 roku. Skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, a także do wszystkich, którzy chcą poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu coraz częściej wdrażanego w firmach lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tą tematyką.


W dobie kryzysu niezwykle istotne jest eliminowanie wszelkich zagrożeń, jakie mogą pojawić się w strukturach przedsiębiorstwa. Wiedza, którą profesjonaliści podzielą się podczas konferencji niewątpliwie ułatwi wdrażanie nowych rozwiązań i technologii. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich, którzy cenią sobie dobro i bezpieczeństwo firmy oraz dbają o jej efektywność - dodaje Paweł Kuskowski.


Więcej informacji i zapisy:

www.compliancepolska.pl
e-mail: biuro@compliancepolska.pl

 


Kontakt dla mediów:

Michał Michałowski

michal.michalowski@consultingandmore.pl
tel.: +48 698 178 102

 

Stowarzyszenie Compliance Polska to niezależna, niepolityczna oraz działająca na zasadzie non-profit organizacja, prowadząca działalność edukacyjną oraz informacyjną. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy profesjonalistami oraz dążenie do ujednolicenia praktyk funkcjonujących
w obszarze compliance.


Compliance
, stanowiąc przyszłość nowoczesnego biznesu, obejmuje systemy i procedury służące unikaniu wszelkich ryzyk, w tym sankcji cywilnych, administracyjnoprawnych oraz karnych. Funkcja komórki Compliance ma na celu uniknięcie zagrożeń, jakie mogą spotkać podmiot w wyniku niedostosowania jego działalności do norm prawnych i obowiązujących standardów. Zapewnia implementacje obowiązującego prawa do jasno i precyzyjnie sformułowanych instrukcji oraz procedur wewnętrznych, a także prawidłowe ich wdrażanie i przestrzeganie.


Szczegóły dotyczące konferencji:
http://compliancepolska.pl/?page_id=667

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA