| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa strategia UE w sprawie likwidacji opłat roamingowych

Nowa strategia UE w sprawie likwidacji opłat roamingowych

Planowane działania UE mają na celu zharmonizowanie przepisów sektora telekomunikacji w zakresie zniesienia opłat roamingowych. Nowa strategia obejmie wprowadzenie nowych praw w stosunku do operatorów i użytkowników.

Pomimo podejmowanych od 26 lat wysiłków unijny sektor telekomunikacji jest nadal rozdrobniony - podzielony na rynki krajowe. W efekcie europejskie firmy nie nadążają za swoimi konkurentami ze Stanów Zjednoczonych i z Azji.


Pakiet przepisów „Łączność na całym kontynencie” ma dać nowy impuls kulejącemu sektorowi telekomunikacji poprzez zniesienie opłat roamingowych i uproszczenie przepisów. Ma to pobudzić inwestycje w nowe, szybkie sieci, co z kolei będzie bodźcem dla wzrostu i tworzenia miejsc pracy.


Gospodarka w coraz większym stopniu zależy od szybkiej łączności - szacuje się, że pełne utworzenie jednolitego rynku telekomunikacji pozwoliłoby stworzyć tysiące miejsc pracy i skutkowałoby zwiększeniem PKB o niemal 1 proc. rocznie.


Koniec z opłatami roamingowymi


Według projektu przepisów od lipca 2014 r. użytkownicy telefonów komórkowych nie będą już ponosić dodatkowych opłat za odbieranie połączeń w innym kraju UE. Firmy będą musiały oferować pakiety, w ramach których usługi roamingowe w całej Unii będą wyceniane tak jak połączenia krajowe, albo umożliwić użytkownikom korzystanie z usług innego dostawcy roamingu, nie wymagając przy tym wymiany karty SIM.


Opłaty za rozmowy międzynarodowe nie będą mogły przewyższać opłat za krajowe połączenie międzystrefowe, a dla opłat za połączenia wewnątrz UE w telefonii komórkowej zostanie wprowadzony pułap 0,19 euro (plus VAT) za minutę.


Komisja popiera również tzw. neutralność sieci - zasadę, zgodnie z którą Internet powinien być otwartym systemem. Oznacza to w praktyce, że firmy nie mogłyby oferować na przykład wyższej prędkości transmisji danych, jeśli mogłoby to ograniczyć ich konkurentom dostęp do sieci.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Prawa konsumentów w całej Europie


Proponowana pełna harmonizacja przepisów ochrony konsumentów zlikwidowałaby konieczność indywidualizacji każdej oferty krajowej i zapewniłaby konsumentom dodatkową ochronę.


Konsumenci odczuliby również korzyść w postaci uproszczonych, przystępnych umów, mogliby łatwiej zmieniać dostawcę lub rodzaj umowy, a także odstąpić od umowy, gdy nie mają dostępu do zapisanej w niej prędkości Internetu.


Zlikwidowanie zbędnych formalności i pobudzenie inwestycji


UE chce ułatwić firmom z sektora telekomunikacji wchodzenie na nowe rynki. W tym celu planuje wprowadzić zasadę, zgodnie z którą licencja wydana w jednym kraju będzie ważna w całej UE. Natomiast przyszłe przydziały częstotliwości na potrzeby usług szerokopasmowych zostaną poddane procesowi standaryzacji, aby ułatwić inwestycje transgraniczne.


Aby pobudzić inwestycje w światłowodową sieć szerokopasmową i zwiększyć dostęp do usług 4G i Wi-Fi, zostanie zapewniona stabilność cen za wynajem dostępu do sieci. Powinno to zwiększyć konkurencję w tym sektorze.


Kolejne działania


Pakiet nowych przepisów będzie musiał zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i 28 krajów UE.


Zobacz również:
Co z roamingiem w UE?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »