REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłata klimatyczna, czyli podatek od urlopu

Opłata klimatyczna jest dodatkowym kosztem urlopu. Opłatę klimatyczną należy opłacić, jeżeli przebywa się w kurorcie dłużej niż 24 godziny. 

Odstąpienie od umowy WZÓR PISMA

Odstąpienie od umowy jest możliwe po złożeniu stosownego oświadczenia. Odstąpić od umowy można w przypadku, gdy umowa sprzedaży przyznaje takie uprawnienie. Wraz z odstąpieniem od umowy strony zwracają sobie należne świadczenia. 

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych - WZÓR PISMA

Osoba niezadowolona ze świadczenia usług telekomunikacyjnych może wypowiedzieć swoją umowę. Przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wzór umożliwia wypowiedzenie umowy z operatorem telefonicznym lub internetowym.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ma na celu chronić interesy pracownika lub pracodawcy, w zależności która ze stron stosunku pracy złożyła wypowiedzenie umowy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

REKLAMA

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Zwolnienie najbliższej rodziny od płacenia podatku od darowizny uzależnione jest od zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. Jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego?

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących spółek z o.o. Zmiany mają objąć m.in. kapitał zakładowy, który miałby stać się fakultatywny. Czy możliwa jest spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

Content Marketing - strategia marketingowa przyszłości

Content Marketing w Internecie zdobywa coraz większą popularność. Content Marketing to nie tylko odbicie ostatnich zmian algorytmu wyszukiwarki Google, promującej wartościowe treści, ale także oczekiwań klientów. Czym jest Content Marketing i jak tę strategię marketingową stosują największe firmy?

Możliwości i przykłady inwestycji

W ostatnich latach najwyższe nakłady inwestycyjne odnotowano w sektorze usług i sprzedaży. Popularność i zainteresowanie tym sektorem wzrasta wśród zwykłych konsumentów i firm. Firmy szukają sposobu na zaprezentowanie się, obok stron internetowych budowanie marki wymaga inwestycji w lokale sprzedaży i usług.

REKLAMA

Rośnie liczba bankructw firm

Rośnie fala bankructw polskich przedsiębiorstw. W drugim kwartale tego roku upadłość ogłosiło blisko 230 podmiotów, czyli o 6,5 proc. więcej niż przed rokiem i aż o 26,7 proc. więcej niż w tym samym okresie roku 2011 – wynika z danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Z problemami na rynku nie radzą sobie przede wszystkim firmy budowlane, papiernicze, meblarskie oraz działające w obszarze rozrywki, kultury i rekreacji.

Kiedy mija termin składania sprawozdań finansowych

15 lipca 2013 r. mija termin składania rocznych sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym, w którym jednostka została zarejestrowana. Roczne sprawozdanie składa kierownik jednostki wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w KRS.

Prawa i obowiązki stron umowy agencyjnej

Umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną zawieraną między przedsiębiorcami. Podstawowe prawa i obowiązki stron określają przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy agencyjnej, natomiast pozostałe mogą zostać uzgodnione według uznania stron przestrzegając zasad współżycia społecznego.

Umowa przedwstępna sprzedaży - WZÓR UMOWY

Celem zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży jest zawarcie w przyszłości umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy sprzedaży. Przedstawiamy wzór umowy przedwstępnej sprzedaży.

Prawidłowa amortyzacja sprzętu w firmie

Amortyzacja jest rodzajem kosztu podatkowego, którego może dokonać przedsiębiorca rozliczający koszty uzyskania przychodu. Amortyzacji podlegają środki trwałe służące do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wartości niematerialne i prawne.

Umowa przedwstępna - jak zawrzeć umowę przedwstępną?

Strony mogą zawrzeć umowę przedwstępną w celu zawarcia umowy przyrzeczonej. Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej? Jak zawrzeć ją korzystnie?

Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenie przesyłki

Przewoźnik ponosi co do zasady odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, jednakże za uszkodzenie przesyłki odpowiedzialność jest obiektywna, wobec czego przewoźnik może uchylić się od jej skutków, jeżeli uszkodzenie nastąpiło nie z jego winy.

Poziom wystarczalności funduszy - ważny wskaźnik w przypadku realizacji nowych przedsięwzięć w firmie

Pewnie zdarzyło nam się, nie raz, słyszeć o kłopotach finansowych jakieś firmy i jako powód tych kłopotów, ktoś powiedział, że … "przeinwestowali". Być może podobny problem mięliśmy już my sami ? A może jest to dopiero przed nami? Czego nie życzę i postaram się przedstawić tu narzędzie, które, chociaż w części, pomoże nam uchronić siebie i własną firmę przed taką przypadłością, której najgroźniejszym skutkiem może być bankructwo.

Otwieranie firmy na próbę - bez podatku i składek ZUS

Sejm rozważa projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona możliwość otwierania firmy na próbę – bez podatku dochodowego i ZUS przez trzy miesiące.

Co dalej z drugim filarem?

Działania rządu w sprawie OFE mogą doprowadzić do zniszczenia drugiego filaru. Według eksperta są niewielkie szanse na to, że drugi filar nie zostanie zniszczony.

Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy

Naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym jego używaniu w obrocie gospodarczym. Podmiotowi, którego znak towarowy został naruszony przysługują stosowne roszczenia, których może dochodzić przed sądem cywilnym oraz Urzędem Patentowym.

Deregulacja zawodów - ustawa z I transzą podpisana przez Prezydenta

9 lipca 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W ciągu 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw większość jej przepisów wejdzie w życie. Reszta zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. To tzw. pierwsza transza deregulacji zawodów.

Wyłączenia z masy upadłości

Składniki mienia nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu. Jednakże nie ma to zastosowania do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych celem zabezpieczenia wierzytelności. W jaki sposób dokonuje się wyłączenia?

Umowa deweloperska w 2014 r.

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 r. w zasadniczy sposób zmienia zasady obrotu deweloperskiego. Ustawa uchwalona w trybie pospiesznym przewiduje, że w 2014 r. Rada Ministrów dokona stosownego przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej

Obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego ciąży na jednostkach dominujących mających siedzibę rzeczywistą lub siedzibę zarządu na terytorium Polski. Obowiązek ten dotyczy również jednostek podporządkowanych, niezależnie od miejsca ich siedziby.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie 24 punktów karnych

Policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w sytuacjach wskazanych w art. 135 ust. 1 pkt ustawy o prawie o ruchu drogowym. Litera g tego artykułu bezpośrednio wymienia przekroczenie przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Świadczenie wyrównawcze dla agenta

Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują zabezpieczenie interesów agenta, w przypadku rozwiązania z nim umowy. Agent może żądać od dotychczasowego zleceniodawcy tzw. świadczenia wyrównawczego. Jest to konstrukcja szczególna. Ma ona na celu zapewnienie udziału byłym agentom w zyskach, które zleceniodawcy nadal uzyskują, mimo iż umowa agencyjna została rozwiązana.

Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Jednym z nich jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów w celu zapewnienia przyszłej spółce kapitału zakładowego. Najprostszym sposobem jest pokrycie wkładów gotówką. Jednakże w przypadku braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych, warto zastanowić się nad wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu.

Marketing online

W kolejnych latach najwyższą dynamikę wzrostu na rynku reklamowym ocenia się dla marketingu mobilnego. Obecnie firmy opracowują i wprowadzają prezentacje promocyjne odpowiednie dla smartphone i tablet. Najważniejsze jest dostosowanie grafiki oraz czytelność i jasność przekazu. Firmy obecnie udostępniają katalogi, aplikacje IT oraz portale czytane poprzez tablet i smartphone.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - WZÓR PISMA

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela można złożyć w przypadku, gdy nie zgadzamy się z ubezpieczycielem co do treści jego decyzji dotyczącej wypłaty odszkodowania. Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty stosuje się do dłużnika, który nie zapłacił należnej kwoty w terminie. Wezwanie to poprzedza wniesienie pozwu do sądu. Jaką treść powinno mieć ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przedsiębiorcy również gdy zachoruje niania

Od 13 lipca 2013 r. rodzice dziecka nie będą musieli składać wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego, gdy zachoruje niania. Podczas opieki nad dzieckiem będą uprawnieni do pobierania zasiłku opiekuńczego, który będzie przysługiwał również przedsiębiorcom.

Jak sport wpływa na skuteczność w biznesie?

Niezdrowa rywalizacja, brak samokontroli, słaba wola, to tylko niektóre z barier na biznesowym torze przeszkód. Jak wygrać ten wyścig? Ucz się postawy od sportowców. Czy sport może wpływać na skuteczność w biznesie?

Weź paragon - kontrole przedsiębiorców

Trwa akcja "Weź paragon". W ramach tej akcji w miejscowościach wypoczynkowych przeprowadzane są kontrole mające wykazać, czy handlowcy rejestrują każdą sprzedaż na kasie fiskalnej i wydają klientom paragony. Akcja "Weź paragon" ma na celu ukrócenie nadużyć przedsiębiorców. 

Bezpieczeństwo żywności - zmiany dla producentów

Komisja Europejska proponuje zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności. Zmiany na rynku rolno-spożywczym przyniosą producentom żywności korzyści w postaci zmniejszenia obciążeń administracyjnych, efektywniejszych procedur oraz środków służących finansowaniu kontroli i zwalczania chorób zwierząt i szkodników roślin.

Za hotel dla pracownika nie odliczysz VAT-u

Opłacając hotel dla pracownika w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u. Jest tak pomimo faktu, że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Prawa autorskie a wolny dostęp do dóbr kulturowych

Dozwolony użytek prywatny i publiczny, czyli zasady korzystania z utworów. Jak umożliwiać przepływ wiedzy i udostępniać dobra kultury do jak najszerszej rzeszy odbiorców, by jednocześnie nie godzić w interesy twórców?

Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia

Prawo do wynagrodzenia pracownika za okres pozostawania bez pracy ma charakter kompensacyjny. Przesłanką nabycia takiego prawa jest podjęcie pracy w wyniku przywrócenia. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przysługujące pracownikowi roszczenie jest zgodne z konstytucją.

Ocena ryzyka zawodowego na jednakowych stanowiskach

 Do obowiązków pracodawcy należy ocena ryzyka zawodowego oraz zastosowanie środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. Takie działanie związane jest z oceną stanowiska pracy nie zaś z osobą pracownika wobec czego może być prowadzone dla jednakowych stanowisk.

Nowy wzór certyfikatu weryfikacji dostawy

 5 lipca 2013 r. weszły w życie regulacje rozporządzenia Ministra Finansów określające nowy wzór certyfikatu dostawy, który pozwoli wywiązać się z wymogów nakładanych przez niektóre kraje UE związane z transferami wewnątrzunijnymi.

Rząd zmienia prawo o zamówieniach publicznych

Podstawową zmianą w zamówieniach publicznych, która dotyczy wszystkich kategorii zamawiających i przedmiotów udzielanych przez nich zamówień, jest podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Jakie jeszcze zmiany szykuje się w zamówieniach publicznych?

Zmiany w zamówieniach publicznych

Rząd chce podnieść z 14 do 30 tysięcy euro próg, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Jakie są jeszcze szykowane zmiany w zamówieniach publicznych?

Rząd reformuje urzędy pracy

Rząd chce zreformować urzędy pracy, by stały się lepiej dopasowane do potrzeb osób bezrobotnych. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Płatności mobilne - do końca 2013 r. jednolity standard?

Sześć banków PKO BP, BZ WBK, BRE, ING Bank Śląski, Millennium i Alior zapowiada stworzenie jeszcze przed końcem 2013 roku wspólnego jednolitego standardu płatności mobilnych (przy pomocy telefonów komórkowych - smartfonów).

Ostatni nabór wniosków o dotacje na e-biznes

Ruszył już ostatni zaplanowany na lata 2007-2013 nabór wniosków na e-biznes. Maksymalne wsparcie, na jakie może liczyć obecnie przedsiębiorca, wynosi 600 tys. zł – to o 250 tys. mniej niż w pierwszych naborach w ramach tego samego konkursu.

Brak prądu a kasa fiskalna

Przedsiębiorca sprzedający za pomocą kasy fiskalnej nie może tłumaczyć się awarią lub brakiem prądu przy sprzedaży bez paragonu. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele firm wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

Sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych może istotnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorcy. Podatnik ma do wyboru trzy metody uiszczania należności wobec urzędu skarbowego - co miesiąc w formie podstawowej, co kwartał (odraczając w ten sposób wydatek) lub w formie uproszczonej. Ostatnia z nich w określonych sytuacjach może okazać się najkorzystniejsza. Kiedy?

Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą

Zasadniczy termin zwrotu podatku VAT o jaki może ubiegać się podatnik wynosi 60 dni. Procedura jest zwykle znacznie wydłużana przez urzędy skarbowe, które dokonują wypłaty w ostatniej chwili. Ponadto firmy które ubiegają się o zwrot są baczniej obserwowane przez urzędników i dość często wszczynane są u nich kontrole.

Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem

O paragonach fiskalnych zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą zmiany, a właściwie - opierając się na wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów - doprecyzowania przepisów dotyczących wydruków z kasy fiskalnej, które obecnie muszą zawierać szczegółową nazwę sprzedawanego produktu lub usługi.

Jak liczyć terminy podatkowe?

Do 25 dnia miesiąca należy zapłacić VAT, do 20 podatek dochodowy, 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie faktury... Terminy, których musi trzymać się przedsiębiorca można mnożyć w nieskoczoność. W jaki sposób liczyć terminy podatkowe?

Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

Nadgodziny odchodzą aktualnie do lamusa. W zamian za to pracownikom został dany elastyczny czas oraz ruchome godziny pracy. Zmiany te są związane z wprowadzoną przez sejm nowelizacją Kodeksu Pracy, mającą na celu zniechęcenie pracodawców do zwalniania pracowników w okresach przestoju firmy.

Interpretacja podatkowa rozwiąże wątpliwości

Każdy przedsiębiorca ma możliwość rozwiania swoich wątpliwości podatkowych dzięki wnioskowi o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jest to jedna z metod pozwalających uniknąć negatywnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego stosowania przepisów podatkowych. Są one bowiem zawiłe i często powiązane z konkretnymi okolicznościami. Przedsiębiorcy mają więc prawo mieć wątpliwości z ich praktycznym zastosowaniem. Jak złożyć i do kogo skierować wniosek o wydanie interpretacji dla konkretnego przypadku?

REKLAMA