REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zaległego urlopu, niewykorzystanego zgodnie z ustalonym planem urlopów do 30 września następnego roku kalendarzowego. Obowiązek ten nie obejmuje urlopu na żądanie.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Rządowy projekt ustawy o cudzoziemcach przewiduje jednolitą procedurę ubiegania się o zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. Założeniem projektu jest wydłużenie maksymalnego okresu, na jaki udzielane jest zezwolenie na pobyt czasowy.

Planowane zmiany w funkcjonowaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany w działalności spółek z o.o. poprzez obniżenie kapitału zakładowego do złotówki oraz utworzenie kapitału zakładowego na pokrycie ewentualnych strat.

Zasiłek dla przedsiębiorców ubezpieczonych krócej niż 1 miesiąc

Przedsiębiorcy, którego niezdolność do pracy powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego, a okres tego ubezpieczenia rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, wówczas podstawę wymiaru zasiłku tego ubezpieczonego będzie stanowiła pełna zadeklarowana przez niego podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

REKLAMA

Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń

W imieniu Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do udziału w drugiej edycji specjalistycznego szkolenia „Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń. Wyroby węglowe i biomasa”, które odbędą się 9 października 2013 w Katowicach.

Elastyczny czas pracy nie poprawi sytuacji pracowników

Obowiązujący od piątku elastyczny czas pracy chwalą przedsiębiorcy, gdyż nie będą zobowiązani do zapłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Dla pracowników oznacza to jednak ograniczenie miejsc pracy.

Godzinowa płaca minimalna

OPZZ proponuje, aby każdy pracujący Polak zarabiał co najmniej 11 złotych brutto za przepracowaną godzinę. Nowa stawka godzinowa ma być ustalana niezależnie od formy zatrudnienia.

Kiedy pracownikowi należy się odprawa emerytalna?

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał oraz spełnił warunki uprawniające do emerytury przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednakże pracownik, który już otrzymał odprawę, nie jest uprawniony do ponownego jej otrzymania.

REKLAMA

Rodzaje utworów chronionych prawem autorskim

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, czyli utwór. Jakie są zatem rodzaje utworów?

Proponowane zmiany w umowach śmieciowych

Minister Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić zmiany w umowach śmieciowych, które będą regulowały kwestię zbiegu kilku umów. Ponadto przygotowywany jest projekt zmian w ustawie o związkach zawodowych.

Dobra kondycja firm mimo osłabienia gospodarczego

Pierwsza połowa roku nie była zbyt korzystna dla przedsiębiorców, na co wskazuje spadek przychodów. Jednakże, mimo osłabienia gospodarczego zyski zwiększyły firmy eksportowe potwierdzając swoją wiarygodność na rynku.

Wydatek za złożenie VAT-R można rozliczyć w kosztach

Ponoszone w urzędzie opłaty mogą obniżyć należny podatek. Opłatę skarbową pobieraną od przedsiębiorcy przez fiskusa, wójta lub burmistrza miasta można bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Modern Employer - Jak wizerunek firmy może wpłynąć na jej rentowność i atrakcyjność dla pracowników? - zaproszenie na konferencję

Już 2 października odbędzie się największe wydarzenie łączące zagadnienia z zakresu HR, Employer Branding i psychologii biznesu. „Jak wizerunek firmy może wpłynąć na jej rentowność i atrakcyjność dla pracowników"? - konferencja Modern Employer będzie stanowiła odpowiedź na to pytanie. Wyjdziemy poza rodzime ramy i pokażemy światowe standardy budowania marki „nowoczesnego pracodawcy". Pomogą nam w tym znamienici eksperci.

Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń. Wyroby węglowe i biomasa

W imieniu Organizatora – Zespołu CBE Polska – zapraszamy do udziału w drugiej edycji specjalistycznego szkolenia „Próbkowanie i ocena jakości paliw na potrzeby rozliczeń. Wyroby węglowe i biomasa”, które odbędą się 9 października 2013 w Katowicach.

Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury

Zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach „Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury”, które odbędą się w 26 września 2013 roku w Warszawie. Wydarzenie przygotowane zostało przez Zespół CBE Polska.

Pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników na etacie

Firmy częściej będą zatrudniać pracowników na umowach cywilnoprawnych do wykonania konkretnych zadań. Pracodawcy nie będą również stawiać na nowych pracowników, ograniczając w ten sposób koszty szkoleń.

Od dziś obowiązuje elastyczny czas pracy

Od dziś obowiązują przepisy nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych, wprowadzające ruchomy czas pracy i dłuższe okresy rozliczeniowe. Dzięki nowym regulacjom firmy będą mogły dostosować czas pracy pracowników do aktualnego poziomu zamówień.

Rozwiązanie umowy o pracę po długotrwałej chorobie

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nieobecność w pracy jest długotrwała określona w przepisach prawa pracy. Jednakże pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Wykorzystywanie informacji księgowej i analizy wskaźnikowej w bieżącej działalności firmy.

Problemy ze spłatą zobowiązań, w małych i średnich firmach, według moich obserwacji zawodowych, to zjawisko częste, nieomal powszechne. W dużej mierze, potwierdza taką opinię raport NBP, który podaje, że blisko 5% podmiotów gospodarczych mających kredyty bankowe, nie ma zdolności kredytowej. Porównując dane z czerwca 2012 z informacją z czerwca bieżącego roku, nastąpił tu wzrost, aż o blisko 14% (z 4,3% do 4,9%).

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Spółka kapitałowa może zostać podzielona na dwie bądź więcej spółek kapitałowych. Jednym z rodzajów podziału jest przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, czyli tzw. wydzielenie.

Odmowa ponownego zatrudnienia

Pracodawca ma prawo odmówić ponownego zatrudnienia pracownika przywróconego do pracy, jeżeli pracownik w ciągu 7 dni nie zgłosi gotowości do podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło nie z winy pracownika.

e-SENS obniży koszty prowadzenia firmy

e-SENS (Electronic Simple European Networked Services) pomoże rozwijać cyfrowe usługi publiczne, które ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej (UE). 14 sierpnia 2013 r. Komisja Europejska (KE) podpisała „Grant Agreement” - dokument zatwierdzający uruchomienie projektu.

Podatek od lokalu mimo zawieszenia firmy

Zawieszając działalność przedsiębiorca może pozbyć się jedynie części ciężaru ponoszenia pewnych wydatków. Jeśli na potrzeby firmy wykorzystuje budynki czy magazyny, będzie musiał nadal opłacać za nie podatek. Na szczęcie ma możliwość rozliczyć go w kosztach firmy.

Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Wynagrodzenie zleceniobiorcy, który nie posiada statusu studenta musi zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym, jeżeli wykonywana praca stanowi jedynie zatrudnienie. W jaki sposób zgłosić zleceniobiorcę do ZUS?

Odliczanie podatku VAT od samochodów w 2014 roku

Od 2014 roku miały zmienić się zasady odliczania podatku VAT od samochodów. Miały bowiem zacząć obowiązywać przepisy, które faktycznie realizowałyby wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Magoora. Jak będzie wyglądało odliczanie podatku VAT od samochodów w 2014 roku?

Amortyzacja przedmiotu leasingu finansowego

Kosztem podatkowym korzystającego w przypadku leasingu finansowego, oprócz odsetkowej części każdej z rat leasingowych, jest również odpis amortyzacyjny od wartości początkowej środka trwałego dokonywany zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych. Jak wygląda amortyzacja przedmiotu leasingu finansowego?

Leasing operacyjny czy kupno samochodu firmowego?

Przedsiębiorcy często stoją przed wyborem leasing operacyjny samochodu a jego nabycie. Mając na uwadze istotny wpływ wyboru metody finansowania środków trwałych na koszt finansowy, w tym przede wszystkim samochodów osobowych o wartości przekraczającej równowartość 20.000 euro, warto porównać dwie najbardziej dostępne metody finansowania: leasing operacyjny i nabycie samochodu finansowane kredytem bankowym.

Podatek VAT od samochodów - odliczenie

Odliczenie podatku VAT od samochodów z kratką i od paliw do nich możliwe jest na mocy wyroku TS w sprawie Magoora. Odliczenie jest jednak czasowo ograniczone ustawą do końca 2013 roku. Jak obecnie wygląda możliwość odliczenia podatku VAT od samochodów?

Odliczenie podatku VAT przez korzystającego z przedmiotu leasingu

Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT wykorzystujący przedmiot umowy leasingu do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zarówno od poszczególnych rat leasingowych, jak i na fakturze wystawionej przez finansującego z góry w sytuacji leasingu finansowego przewidującego przejście prawa własności na korzystającego.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Zasadniczą różnicę pomiędzy leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym stanowi to, która strona umowy jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu. Czym jeszcze różni się od siebie leasing operacyjny i leasing finansowy?

Leasing towarów używanych

Leasing operacyjny towarów używanych, mimo że ich dostawa może być zwolniona od VAT, podlega co do zasady opodatkowaniu podstawową stawką VAT. Jak wygląda opodatkowanie leasingu towarów używanych?

Odszkodowanie na rzecz finansującego a podatek VAT

Umowa leasingu może się wiązać z koniecznością wypłaty odszkodowania na rzecz finansującego – chociażby w związku z niewywiązywaniem się przez korzystającego z obowiązków wynikających z umowy. Czy odszkodowanie na rzecz finansującego jest opodatkowane podatkiem VAT?

Opłata początkowa przy umowie leasingu

Opłata początkowa to zaangażowanie kapitałowe korzystającego na początku umowy leasingu. Opłata ta stanowi udział własny korzystającego w finansowaniu środka trwałego. Opłata początkowa zalicza się do kosztów uzyskania przychodów korzystającego.

Podatek VAT przy leasingu konsumenckim

Na gruncie podatku VAT skutki podatkowe umowy leasingu operacyjnego zawartej z konsumentem są identyczne do skutków umowy zawartej z przedsiębiorcą. Jakie są skutki podatkowe leasingu konsumenckiego na gruncie podatku VAT?

Leasing jako dostawa towarów

Na gruncie ustawy o VAT dostawa towarów to również wydanie towarów na podstawie umowy leasingu zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Podatek VAT od leasingu prawa użytkowania wieczystego gruntów

Prawo użytkowania wieczystego może być przedmiotem umowy leasingu. W jaki sposób leasing prawa użytkowania wieczystego gruntów jest traktowany na gruncie podatku VAT?

Leasing a kredyt – wybór formy finansowania

Wielu właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, wskazując na leasing jako na optymalną formę finansowania, podkreśla nie tylko korzyści podatkowe i elastyczność umowy leasingu, lecz także zdecydowanie krótsze i prostsze procedury związane z zawarciem umowy. Jaką formę finansowania wybrać?

Leasing jako świadczenie usług

Czynności wykonywane przez finansującego na gruncie umowy leasingu operacyjnego i finansowego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak umowa leasingu może być traktowana w dwojaki sposób na potrzeby podatku VAT – raz jako świadczenie usług, kiedy indziej jako dostawa towarów.

Skrócenie umowy leasingu zawartej z przedsiębiorcą

Skrócenie umowy leasingu zawartego z przedsiębiorcą wynika najczęściej z chęci dokonania wcześniejszej spłaty wartości początkowej przedmiotu umowy i dokonania oszczędności na odsetkowym elemencie finansowania. Z drugiej strony, jeśli przychody korzystającego zaczynają się kształtować na niższym poziomie niż pierwotnie oczekiwany, może on być zainteresowany wydłużeniem okresu trwania umowy, co spowoduje obniżenie wartości miesięcznych rat leasingowych.

Wpływ rodzaju leasingu na zobowiązania podatkowe

Leasing traktowany był przede wszystkim jako narzędzie służące optymalizacji podatkowej, co wynika głównie z możliwości oferowanych przez leasing operacyjny na gruncie podatkowym. Jaki jest wpływ rodzaju leasingu na zobowiązania podatkowe?

Umowa leasingu – aspekty cywilnoprawne

W świetle przepisów ustaw o podatkach dochodowych przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną tak w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty i prawo użytkowania wieczystego.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki jest to usługa polegająca na finansowaniu używania rzeczy przez konsumentów, a więc osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Z jakich powodów leasing konsumencki nie cieszy się w Polsce dużą popularnością?

Leasing w przepisach rachunkowych

Zasady ujmowania leasingu w polskich przepisach rachunkowych oparte są na Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 17 (MSR 17). Jakie są zasady ujmowania należności i zobowiązań wynikających z umów leasingowych od strony rachunkowej?

Przedłużenie lub skrócenie leasingu finansowego

Po upływie podstawowego okresu leasingu finansowego strony umowy mają możliwość przedłużenia umowy leasingu finansowego. Możliwe jest również skrócenie czasu jego trwania. Kiedy może być zmieniony okres obowiązywania umowy leasingu finansowego?

Leasing gruntu i użytkowania wieczystego

Przedmiotem leasingu mogą być grunty jak również prawo użytkowania wieczystego. Leasing gruntu i użytkowania wieczystego jest trzecim rodzajem leasingu obok leasingu operacyjnego i finansowego. Jakie cechy posiada leasing gruntów i użytkowania wieczystego?

Nabycie rzeczy po zakończeniu leasingu finansowego

Po zakończeniu leasingu finansowego, korzystający z rzeczy ma możliwość jej nabycia. W jaki sposób ustalana jest cena przedmiotu leasingu w sytuacji nabycia przedmiotu przez korzystającego?

Leasing konsumencki - kto może zawrzeć?

Już 2 lata istnieje leasing konsumencki. Polega on na tym, że korzystającym z przedmiotu leasingu może być również osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, czyli konsument. Jakie kryteria musi spełniać konsument, aby mógł zawrzeć umowę leasingu konsumenckiego?

Leasing operacyjny zawarty z przedsiębiorcą

Leasing operacyjny może zostać zawarty z przedsiębiorcą jak i z konsumentem. W artykule prezentujemy skutki leasingu operacyjnego, w którym korzystającym jest osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Jakie są skutki leasingu operacyjnego zawartego z przedsiębiorcą?

Leasing budynków i lokali

Leasing budynków i lokali może być zwolniony od podatku VAT. Kiedy możliwe jest zwolnienie z podatku VAT leasingu budynków i lokali?

Amortyzacja samochodów osobowych przy leasingu finansowym

Z zasadami amortyzacji samochodów osobowych, jeśli ich wartość przekracza równowartość 20.000 euro, ustawy wiążą niekorzystne dla podatnika skutki w postaci ograniczonej możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów ubezpieczenia do kosztów podatkowych.

REKLAMA