REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe kary dla spółek w projekcie ustawy o ofercie publicznej

Karę do 10 mln złotych lub sięgającą 5 proc. rocznego przychodu będzie mogła nałożyć Komisja Nadzoru Finansowego na spółkę notowaną w obrocie publicznym za niedopełnienie obowiązku informacyjnego - wynika z projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej.

SN zbada zasady podsłuchów wobec przestępstw skarbowych

Sąd Najwyższy ma zbadać pytanie prawne szczecińskiego sądu dotyczące wątpliwości co do stosowania podsłuchu procesowego w sprawach o przestępstwa skarbowe.

Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Spółka cywilna tworzona jest przez co najmniej 2 osoby fizyczne lub prawne i nie jest rejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wspólnicy spółki będący osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą, podlegają jedynie wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Sposoby zabezpieczania się przedsiębiorców przed ryzykiem kursowym

Nie tylko posiadacze mieszkaniowych kredytów we frankach szwajcarskich stali się ofiarami zawirowań na rynkach walutowych. Również przedsiębiorcy, którzy działają na rynkach zagranicznych, muszą liczyć się z możliwością strat. Czy rok 2015 przyniesie jeszcze więcej niespodzianek? I czy można zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym?

REKLAMA

Nowe standardy kontaktów telefonicznych urzędników z podatnikami

Resort finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy. Jeśli jednak wizyta podatnika w urzędzie będzie konieczna, zaproszenie też zostanie przekazane przez telefon.

Minimalna stawka płacy w delegacji

Kryteria minimalnej stawki płacy dla pracowników delegowanych są regulowane przepisami kraju przyjmującego - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w głośnej sprawie dotyczącej działalności spółki Elektrobudowa w Finlandii.

MF liczy, że w marcu rząd przyjmie projekt ustawy o administracji podatkowej

Resort finansów liczy, że w marcu rząd przyjmie projekt ustawy o administracji podatkowej - poinformował PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Zaznaczył, że proponowane przez MF regulacje nie budzą wątpliwości merytorycznych, są dopracowywane legislacyjnie.

Firma na próbę – jak założyć ?

Dla wielu początkujących przedsiębiorców, marzących o własnej działalności gospodarczej, największą przeszkodą w jej rozpoczęciu wydają się być koszty związane z ubezpieczeniem. Możliwość ominięcia tych kosztów daje przedsiębiorcom założenie tzw. „Firmy na próbę”.

REKLAMA

Zalety wniosku o interpretację podatkową

Do obowiązków fiskusa należy pomaganie podatnikowi w zrozumieniu przepisów prawa podatkowego. Służą do tego interpretacje podatkowe, wydawane na wniosek samego podatnika. Taka „porada u źródła” jest wielce korzystna – chroni m.in. przed karnymi odsetkami albo nadpłatą podatku.

Kiedy koszt wysyłki towarów nie jest przychodem sprzedawcy?

Kwoty, które nabywca wpłaca na poczet kosztów wysyłki, nie stanowią przychodu sprzedawcy. To ważne w przypadku osób rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz tych, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT – przypomina Tax Care.

Nowe sposoby dotarcia do dłużnika

Dziś w windykacji nie wystarczy dobra kampania marketingowa, żeby poprawić spłacalność wśród dłużników. Trzeba im pokazać, jak mogą sami wyjść na prostą. Receptą może okazać się pilotażowy program wsparcia dla zadłużonych „Zaradni”.

Pięć darmowych aplikacji mobilnych, które musi mieć każdy posiadacz smartfona

Ci, którzy decydują się na zakup jednego z produktów Apple, zazwyczaj są nim bezwzględnie zachwyceni. Wspaniały design, niezawodność, wygoda … Wszystko to prawda, ale niektórzy pomimo codziennego użytkowania nie wykorzystują pełni możliwości swojego sprzętu. Jak to zmienić? Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie aplikacje!

Jak konsumenci szukają i kupują w Internecie?

Zakupy online na dobre już zagościły w naszej codzienności, jak się jednak okazuje sama czynność wcale nie jest tak prostolinijna jak mogłoby się wydawać. W zależności od kategorii z jakiej pochodzi poszukiwany produkt, zachowania klientów i ich ścieżka mogą wyglądać całkowicie inaczej … A to dla marketerów nieoceniona wiedza.

Termin zapłaty w transakcjach handlowych dłuższy niż 60 dni

W dniu 28 kwietnia 2013 weszła w życie w dniu uchwalona 8 marca 2013 r. ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Konieczność implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7 z 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych poskutkowała m.in. wprowadzeniem zapisów, których celem jest skrócenie terminów zapłaty w transakcjach zasadniczo do 60 dni kalendarzowych. Mimo upływu czasu, wciąż bardzo często zadawane jest pytanie: czy można w umowie z dostawcą lub usługodawcą postanowić, że płatność z tytułu realizacji umowy nastąpi w terminie dłuższym niż 60 dni?

Intercyza a prowadzenie własnej firmy

Panuje przekonanie, że kiedy prowadzi się biznes, obowiązkowo trzeba podpisać intercyzę. Ten pogląd nadaje się do quizu „prawda czy mit?” A prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, na jakim etapie związku podejmujemy decyzję, jaki jest charakter działalności i związane z nią ryzyko, jak duży jest nasz majątek. Dzisiaj krótko na temat tego, że wspólność majątkowa nie zawsze jest taka zła.

Czy elastyczny czas pracy przynosi korzyści?

Po wprowadzeniu elastycznego czasu pracy wydaje się, że nowe przepisy funkcjonują bez zarzutu. Niewielka liczba zgłoszeń nieprawidłowości w zakresie stosowania tego sposobu organizacji pracy, które wpłynęły do Okręgowych Inspektoratów Pracy, pokazuje, że pracodawcy nie nadużywali przyznanych im przywilejów.

Biznes do góry nogami wywrócony - Richard Branson

To nie jest po prostu kolejna książka o biznesie. To rzecz o tym, jak na lepsze zmieniać świat. W tym swoistym manifeście naszych czasów Branson stawia generalną tezę, że na naszych oczach dobiega końca era industrialna a zaczyna era ludzi. Przywołuje historie przedsiębiorców, którzy wytyczają nowe szlaki przekształcając swoje firmy tak, by stanowiły siłę, czyniącą dobrobyt i społeczny pożytek z korzyścią dla nas i całego globu. „Pora postawić kapitalizm na głowie. Czas wywrócić biznes do góry nogami” – nawołuje Branson.

Państwo finansuje wynagrodzenia pracowników u pracodawcy dotkniętego embargiem

Państwo finansuje wynagrodzenia pracowników u pracodawcy dotkniętego rosyjskim embargiem poprzez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zmiana w tym zakresie nastąpiła od 1 lutego 2015 roku. Na pomoc zostało przeznaczone aż 500 mln zł.

Opóźnienie w przyjęciu projektu zmian Ordynacji podatkowej

Przyczyną przesunięcia terminu rozpatrzenia przez rząd projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej jest obszerność dokumentu, z którym muszą zapoznać się wszyscy członkowie Rady Ministrów - wyjaśniło PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów, zapytane o powody opóźnienia.

System darmowej pomocy prawnej musi być jednolity

Tworzony system bezpłatnych porad prawnych należy zintegrować z pomocą udzielaną już obecnie obywatelom przez instytucje państwowe i pozarządowe - ocenił dr Jan Winczorek z Katedry Socjologii Prawa UW. Dodał, że system - aby był skuteczny - musi być jednolity.

Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ma za zadanie przede wszystkim ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi oraz udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie. Warto wiedzieć jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG.

Różnice pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą

Prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo i podobnie jak każde pełnomocnictwo, dotyczy wyłącznie stosunków między mocodawcą, a osobami trzecimi. Posiada jednak istotne różnice co do sposobu w jaki jest udzielana, podmiotów jakie mogą być prokurentem, jej zakresu i wygaśnięcia.

Jaki jest zakres działania prokurenta?

Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym, prokura to szczególnego rodzaju pełnomocnictwo, które udzielane jest przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa.

Gmina zwolni firmę z podatku od nieruchomości

Od 17 lutego samorządy będą mogły udzielać przedsiębiorcom pomocy m.in. poprzez zwolnienia z podatku od nieruchomości czy środków transportu. Tego dnia wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów, regulujące zasady udzielania takiego wsparcia.

Nowe prawa konsumenta – poradnik

Pod koniec ubiegłego roku, w związku z ostatnimi regulacjami unijnymi, zaczęła w Polsce obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta. Aktualne zasady wprowadzają szereg udogodnień dla klientów robiących zakupy przez Internet. Warto się z nimi zapoznać, aby w każdej sytuacji być świadomym przysługujących nam praw.

Ochrona dóbr osobistych przedsiębiorców

Art. 23 k.c. wymienia katalog dóbr osobistych człowieka, podlegających ochronie prawa cywilnego niezależnie od innych przepisów. Art. 43 k.c. stanowi, że przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych są stosowane odpowiednio do osób prawnych. Ochrona ta ma więc szerokie zastosowanie w przypadku przedsiębiorców.

Czy przedsiębiorca ma prawo do urlopu?

O ile jasne jest, że urlop wypoczynkowy doty osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczy również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na jakich zasadach urlop dotyczy przedsiębiorcy?

Czy warto być pracownikiem tymczasowym?

Jak podają statystyki, aż 46 milionów ludzi na całym świecie, z czego pół miliona w Polsce, było w 2011 roku zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi. Chociaż ta forma zatrudnienia budzi pewne kontrowersje, to jednocześnie dla wielu ludzi jest szansą na niezależność i elastyczne godziny pracy. Jej atrakcyjność zwiększa też fakt, że coraz więcej ciekawych pracodawców poszukuje pracowników właśnie na takich zasadach.

Zapraszamy na szkolenie „Planowanie produkcji i konfekcjonowania w przedsiębiorstwach branży spożywczej”

Zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium „Planowanie produkcji i konfekcjonowania w przedsiębiorstwach branży spożywczej”, które odbędzie się 20 lutego 2015 r. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl

Odwrócony VAT w Sejmie

Stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-em w odniesieniu do telefonów komórkowych, laptopów czy konsoli do gier przewiduje projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, którym w środę zajmował się Sejm.

W przetargach publicznych przestała liczyć się wyłącznie cena

Niemal dziesięciokrotnie wzrósł odsetek przetargów, przy których cena nie jest jedynym kryterium wyboru oferty. To efekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych z października ubiegłego roku. Tak znacząca zmiana podejścia zamawiających zaskoczyła ekspertów, choć i tak często kryteria pozacenowe nie mają realnego wpływu na wynik przetargu.

Postępowanie upadłościowe bardzo rzadkie w Polsce

W wyniku postępowań upadłościowych wierzyciele odzyskują średnio 17 proc. swoich należności. Między innymi dlatego w Polsce wszczyna się niewiele tego rodzaju procedur – ok. 30 tys. w ciągu sześciu lat, czyli aż dziewięć razy mniej niż w Niemczech. Przyczyniają się do tego także przepisy prawne, wynika z nich bowiem, że wierzyciele prywatno-prawni uczestniczą w podziale funduszów masy upadłości w ostatniej kolejności i zazwyczaj nic już nie odzyskują. Sytuację w tym zakresie być może poprawi znowelizowane prawo upadłościowe.

Rząd poszerzył Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna (TSSE) będzie poszerzona o ponad 43 ha - zdecydował we wtorek rząd. Według szacunków na nowych terenach powstanie ponad 1,6 tys. etatów, a nakłady inwestycyjne wyniosą 456 mln zł.

PIH zajmie się propozycjami zmian w podatku VAT

Polska Izba Handlu będzie pracować nad propozycjami zmian w definicji momentu powstania obowiązku podatkowego w niektórych usługach, oraz w procedurze zwrotu podatku VAT dla eksporterów. Zdaniem prezesa PIH, obecne przepisy są niepraktyczne i hamują eksport.

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu "Trendy w prowadzeniu księgowości"

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu on-line na temat trendów prowadzenia księgowości przez małe i średnie firmy. Patronat medialny nad badanie objął portal Infor.pl

Resort finansów będzie integrować systemy e-Cło i e-Podatki

Ministerstwo Finansów przyspiesza e-ofensywę w urzędach celnych i skarbowych. W tym roku będą widoczne pierwsze efekty wdrażanych programów e-Cło i e-Podatki. Pojawi się jedno okienko do rozliczeń celnych i podatkowych, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. W ramach nowej perspektywy unijnej resort chce integrować oba systemy. Nowe e-rozwiązania mają zmniejszyć kolejki w urzędach oraz zastąpić papierowy obieg dokumentów elektronicznym.

Mieszkanie - kredyt czy wynajem?

Początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

Deklaracje roczne ryczałtowców i kartowiczów

Koniec stycznia dla części przedsiębiorców to okres rozliczeń podatkowych. Do 2 lutego deklaracje za ubiegły rok powinny złożyć osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu czy dzierżawy oraz ci, którzy opłacają podatek w formie karty podatkowej.

Polscy producenci aktywni na zagranicznych rynkach

Polscy przedsiębiorcy w 2014 r. aktywnie rozwijali eksport towarów rolno-spożywczych objętych rosyjskim embargiem. Łączne dostawy tych towarów z Polski w okresie od stycznia do listopada osiągnęły ponad 11 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 4,5 proc.

MPiPS chwali się efektami ustawy o elastycznym czasie pracy

MPiPS informuje, że stosuje go 1319 firm, głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Z powodu tej ustawy związki zawodowe w 2013 r. rozpoczęły bojkot Komisji Trójstronnej.

Reklama online w branży budowlanej 2015 - ile kosztuje?

Mimo stopniowego ożywienia na rynku budowlanym, ceny materiałów nadal pozostają na rekordowo niskim poziomie. Mniejsze zyski mogłyby stanowić motor napędowy do podwyżek, jednak duża konkurencyjność branży utrudnia zwiększanie rentowności tą drogą. Blink.pl przeprowadził badanie pokazujące jak w wyeksponowaniu oferty może pomóc reklama online – jak przedstawiają się szacunkowe koszty oraz przewidywane efekty takiej kampanii?

Kiedy wspólnicy spółki z o.o. mogą żądać wyłączenia wspólnika?

Wspólnicy spółki z o.o. mają możliwość wyłączenia ze spółki innego wspólnika w przypadku spełnienia warunków określonych w Kodeksie spółek handlowych. O uprawnieniu do wyłączenia wspólnika decyduje m.in. suma udziałów posiadanych przez wspólników żądających wyłączenia ze spółki. Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zwolnieni z VAT mogą również zarejestrować się w MOSS

Od początku roku zmianie uległo miejsce opodatkowania VAT-em usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz konsumentów. Obecnie podlegają one opodatkowaniu w tym kraju Unii Europejskiej, z którego jest konsument. Obowiązek podatkowy dotyczy także przedsiębiorców, którzy w Polsce zwolnieni są z podatku od towarów i usług.

Firmy dotknięte rosyjskim embargiem otrzymają rządowe wsparcie

Rządowe wsparcie dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem zakłada nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, którą w środę podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Na ten cel ma trafić do 500 mln zł.

Nowe prawo upadłościowe pomoże w naprawie przedsiębiorstw

W Sejmie trwają prace nad nowym prawem upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Nowe przepisy mają zapewnić przedsiębiorstwom większe szanse na gospodarcze przeżycie. Do tej pory zbyt mocno koncentrowały się na procesie likwidacji, a za mało na naprawie – ocenia prof. Leszek Balcerowicz.

Samozatrudnienie zastąpi umowy o pracę

Każdy pracownik, od podstawowych stanowisk w przemyśle do stanowisk menadżerskich, na własnej działalności gospodarczej – tak może wyglądać przyszłość rynku pracy. Będzie się to wiązało ze zmianami technologicznymi. Choć dziś pomysł ten wydaje się nierealny, to zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan, w przyszłości będzie on postrzegany inaczej.

Czy przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność to nabycie?

Okres 5 lat, po którym można sprzedać mieszkanie bez podatku, liczy się od chwili jego nabycia. Z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczenia, że w tym czasie doszło do zmiany formy własności tego mieszkania - ze spółdzielczego własnościowego na odrębną własność.

Zapraszamy na konferencję "Invest with Emirates" - 3 marca 2015 r.

W dniu 3 marca 2015 roku w Warszawie odbędzie się ciekawie zapowiadająca się konferencja "Invest with Emirates 2015". Portal Infor.pl, który objął patronat medialny nad wydarzeniem, pragnie zaprosić wszystkich chętnych do uczestnictwa.

Dobry pomysł to tylko połowa sukcesu start-upu

Liczba start-upów w Polsce rośnie lawinowo. Według danych REGON, w połowie ubiegłego roku zarejestrowanych zostało ponad trzy miliony tego typu działalności. Wzrasta zwłaszcza liczba firm związanych z branżą IT, czyli tzw. start-upów. Mimo zwiększającego się zapotrzebowania na nowoczesne usługi, Polska znajduje się jednak w europejskim ogonie innowacyjności – za nami są jedynie Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Co stoi na przeszkodzie firmom, które swoją działalność opierają na rozwiązaniach technologicznych?

Jak dostać pierwszy kredyt?

Konto puste, a warto przeprowadzić remont mieszkania, wyjechać na wakacje lub ferie zimowe lub zrobić większe zakupy. To tylko kilka powodów, które decydują o tym, że klient chce zaciągnąć pożyczkę lub kredyt - aktualnie najpopularniejsze źródło dodatkowych środków finansowych. Jednak, aby mieć taką możliwość wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa oraz kilka innych warunków. Co zrobić, aby dostać pierwszy w życiu kredyt?

REKLAMA