reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd zaopiniuje projekt dotyczący farm wiatrowych

Rząd zaopiniuje projekt dotyczący farm wiatrowych

Farmy wiatrowe o mocy przekraczającej 40 kW będą mogły być lokowane wyłącznie na podstawie planu miejscowego, a nie decyzji o warunkach zabudowy. Głównym celem projektu ustawy jest opracowanie rozwiązań prawnych regulujących kwestie budowy farm wiatrowych na terenie Polski, uwzględniających m.in. udział obywateli w decydowaniu, gdzie powstaną wiatraki. We wtorek 9 czerwca 2015 r. projekt ustawy ma zaopiniować rząd.

Przygotowany przez posłów komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego projekt ma zwiększyć udział obywateli w decydowaniu, gdzie staną duże wiatraki. Ma też ograniczyć możliwość działań korupcyjnych, jeśli chodzi o gminy i prywatnych inwestorów.

Projekt przewiduje, że elektrownie wiatrowe o mocy przekraczającej 40 kW będą lokalizowane wyłącznie na podstawie planu miejscowego - obecnie jest to możliwe na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Ponadto zakłada się, że plan będzie mógł ustalić taką lokalizację wyłącznie w przypadku, gdy przewidziano ją na danym obszarze również w studium.

Zobacz: Weszła w życie ustawa o OZE

Poselska propozycja modyfikuje także regulacje dotyczące odszkodowań związanych z uchwaleniem planów miejscowych pod inwestycje w odnawialne źródła energii. Zgodnie z projektem w przypadku gdy plan jest skutkiem uwzględnienia wniosku dotyczącego lokalizacji OZE, wówczas wnioskodawca, a nie gmina, jest obciążany kosztami odszkodowawczymi. "Tym samym proponowane rozwiązania usuną bariery finansowe dla gmin związane z lokalizacją OZE, a także zmniejszą obawy gmin dotyczące skutków finansowych podejmowanych działań planistycznych dotyczących OZE" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Polecamy: Umowy budowlane - PDF

"Zakłada się, iż w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy właściwe organy gminy dostosują do nowych przepisów studia i plany miejscowe. Oczywistym jest, iż konieczność dostosowania pojawi się wyłącznie w przypadku, gdy gmina podejmie decyzję o lokalizacji OZE na jej obszarze, a obowiązek dostosowania będzie dotyczył wyłącznie terenów i regulacji dotyczących OZE" - napisano w uzasadnieniu.

Zobacz: Czy wiesz jak zmniejszać wydatki na energię w Twoim domu?

Sejmowe komisje infrastruktury i samorządu zdecydowały, że wypracują zupełnie nowy projekt dot. lokalizacji farm wiatrowych po tym, jak odrzucono projekt PiS w tej sprawie. Projekt ten był procedowany w Sejmie przez 2,5 roku. Kluczowe rozwiązania postulowane w odrzuconej propozycji PiS zakładały, że minister środowiska, uzyskując obowiązek wydawania rozporządzenia określającego warunki techniczne elektrowni wiatrowej o mocy ponad 500 KW, musiałby je określić z uwzględnieniem 3-kilometrowej strefy ochronnej od zabudowań mieszkalnych, ale też terenów leśnych. Minister musiałby również uwzględniać europejską konwencję o ochronie krajobrazu, bezpieczeństwo środowiska i ochronę przed hałasem i drganiami.

Zobacz też: Negocjowanie ceny energii przez przedsiębiorców

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama