Zmiany na rynku energii i gazu
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja zapewni stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1227/2011 w sprawie integralności i przejrzystości rynku energii, a wprowadzone rozwiązania będą sprzyjać eliminowaniu z niego nieuczciwych praktyk giełdowych i manipulacji cenami hurtowymi towarów energetycznych.
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne zapewni stosowanie rozporządzenia PE i Rady nr 1227/2011 z października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (tzw. rozporządzenie REMIT). Jego głównym celem jest monitorowanie hurtowego rynku energii elektrycznej i gazu, wykrywanie na nim manipulacji oraz zwalczanie nadużyć polegających na niewłaściwym wykorzystywaniu informacji wewnętrznych.
Rozporządzenie REMIT obowiązuje w polskim porządku prawnym. Wymaga jednak rozszerzenia uprawnień Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a także wskazania sankcji za naruszenie jego przepisów. Właściwe stosowanie rozporządzenia REMIT wymagało zmian ustawowych.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
W celu zapewnienia wykonywania obowiązków wynikających z rozporządzenia REMIT, w ustawie - Prawo energetyczne rozszerzono kompetencje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz stworzono podstawy do jego współpracy z innymi podmiotami regulacyjnymi w zakresie spełniania wymogów rozporządzenia. W tym zakresie Prezes URE będzie współpracował z Agencją ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), organami regulacyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisją Nadzoru Finansowego. W przepisach ustawowych określono także podstawy prawne do współpracy organów krajowych: URE, UOKiK i KNF ze sobą oraz z ACER.
Zgodnie z przepisami zawartymi w nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne Prezes URE został zobowiązany do przekazywania ACER informacji o podejrzeniach manipulacji na rynku energii. Ma on również prowadzić rejestr uczestników hurtowego rynku energii oraz zająć się kontrolą i prowadzeniem postępowań wyjaśniających w sprawie manipulacji (lub jej prób) oraz niewłaściwego wykorzystania informacji wewnętrznej na rynku energii. Prezes URE będzie mógł także nakładać kary pieniężne za naruszenie przepisów rozporządzenia.
Zobacz serwis: Moja firma
Dodatkowym celem projektu nowelizacji ustawy jest zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych nałożonych na niektóre przedsiębiorstwa energetyczne. Zdjęty zostanie z nich obowiązek rachunkowy sporządzania odrębnego bilansu oraz rachunku zysków i strat dla poszczególnych rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej.
Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.