| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Oznaczenie przedsiębiorstwa i ochrona oznaczenia przedsiębiorstwa – cz. II

Oznaczenie przedsiębiorstwa i ochrona oznaczenia przedsiębiorstwa – cz. II

Istnienie różnych rodzajów oznaczeń powoduje trudność w wyborze właściwych środków ochrony. Inaczej wygląda bowiem ochrona w przypadku firmy przedsiębiorcy, inaczej w przypadku oznaczenia przedsiębiorstwa, a jeszcze inaczej w przypadku oznaczeń towarów lub usług. Właściwe zidentyfikowanie podstawy swoich roszczeń może warunkować uzyskanie skutecznej ochrony, w szczególności na drodze sądowej.

Oznaczenie przedsiębiorstwa

Od firmy należy odróżnić oznaczenie przedsiębiorstwa. O ile firma identyfikuje przedsiębiorcę (a więc osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną), to omawiane oznaczenie identyfikuje prowadzone przez przedsiębiorcę przedsiębiorstwo. To ostatnie pojęcie zostało zdefiniowane w art. 55(1) Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. W tym rozumieniu w skład przedsiębiorstwa wchodzi m.in. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa).

Zobacz: Zakaz konkurencji w umowie między przedsiębiorcami

W przeważającej części przypadków oznaczenie przedsiębiorstwa będzie tożsame z firmą przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca działający pod firmą „Jan Kowalski Usługi Budowlane XYZ” w ten sam sposób oznacza swoje przedsiębiorstwo. Z kolei gdy przedsiębiorca XYZ sp. z o.o. prowadzi np. sklep pod nazwą „ABC”, to mamy do czynienia z sytuacją gdy firma przedsiębiorcy i oznaczenie jego przedsiębiorstwa to dwa różne oznaczenia.

Rozróżnienie pomiędzy firmą a oznaczeniem przedsiębiorstwa jest szczególnie widoczne w przypadku, gdy jeden przedsiębiorca prowadzi np. kilka sklepów i każdy ze sklepów oznacza inną nazwą. O ile przedsiębiorca może posługiwać się tylko jedną firmą, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby oznaczył on poszczególne zakłady (np. sklepy) różnymi nazwami (oznaczeniami).

Zobacz: Termin zapłaty w transakcjach handlowych dłuższy niż 60 dni

Odmiennie niż w przypadku firmy przepisy prawa nie precyzują, z jakich elementów powinno składać się oznaczenie przedsiębiorstwa. Z niektórych przepisów można co najwyżej wywodzić, jak takie oznaczenie nie może być konstruowane. W szczególności z art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wynika, że oznaczenie przedsiębiorstwa nie może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości.

Ponadto oznaczenie przedsiębiorstwa musi posiadać zdolność do wyróżniania przedsiębiorstwa na rynku. Takiej zdolności nie będą posiadać np. oznaczenia opisowe, czy oznaczenia wykorzystujące znaki i symbole powszechnie występujące w obrocie, aczkolwiek może zdarzyć się, że na skutek długotrwałego używania oznaczenia takie nabierze zdolności odróżniającej. I tak, przedsiębiorstwo oznaczone „Sklep z zabawkami” niewątpliwie takiej zdolności odróżniającej nie posiada i przedsiębiorca posługujący się takim oznaczeniem nie będzie mógł zakazać innemu przedsiębiorcy nawet identycznego oznaczenia jego przedsiębiorstwa.

Zobacz: Najczęstsze przyczyny utraty klientów przez firmy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »