| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Postępowanie mediacyjne szybsze i tańsze

Postępowanie mediacyjne szybsze i tańsze

Głównym założeniem zmiany przepisów jest przyspieszenie i usprawnienie postępowań mediacyjnych oraz rozpropagowanie mediacji jako szybszego i tańszego sposobu rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami.

Celem nowych przepisów, jak mówi Haładyj, jest przyspieszenie i usprawnienie postępowań mediacyjnych oraz zwiększenie świadomości stron o takiej drodze rozwiązywania sporów. Według nowych przepisów w pozwie sądowym trzeba będzie podać informację o tym, czy przed jego wniesieniem była podjęta próba mediacyjna.

Postępowanie mediacyjne zawsze będzie szybsze i tańsze, a skutki ugody są równoważne ze skutkami wyroku - mówi PAP wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj.

Zobacz: Kiedy może dojść do mediacji?

Choć mediacja w sprawach cywilnych została wprowadzona w 2005 r., to liczba ugód zawieranych w wyniku mediacji nie przekracza 0,2 proc. spraw rozpoznawanych przez sądy.

"To jest grubo poniżej oczekiwań, stąd informowanie i skłanianie stron przez sąd do podjęcia próby ugodowej będzie miało duże znaczenie" - przekonuje Haładyj.

Zobacz też: Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Jeżeli strony zawrą ugodę przed mediatorem zanim dojdzie do pierwszej rozprawy, nastąpi zwrot całej opłaty wniesionej przy pozwie.

Projektem zmian w przepisach, który ma rozpropagować mediacje, w czwartek - 11 czerwca 2015 r. zajął się Sejm.

Według szacunków resortu gospodarki, konflikty w sprawach gospodarczych w Polsce mogą kosztować przedsiębiorców rocznie ok. 40 mld zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »