Postępowanie mediacyjne szybsze i tańsze
REKLAMA
REKLAMA
Celem nowych przepisów, jak mówi Haładyj, jest przyspieszenie i usprawnienie postępowań mediacyjnych oraz zwiększenie świadomości stron o takiej drodze rozwiązywania sporów. Według nowych przepisów w pozwie sądowym trzeba będzie podać informację o tym, czy przed jego wniesieniem była podjęta próba mediacyjna.
REKLAMA
Postępowanie mediacyjne zawsze będzie szybsze i tańsze, a skutki ugody są równoważne ze skutkami wyroku - mówi PAP wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj.
Zobacz: Kiedy może dojść do mediacji?
Choć mediacja w sprawach cywilnych została wprowadzona w 2005 r., to liczba ugód zawieranych w wyniku mediacji nie przekracza 0,2 proc. spraw rozpoznawanych przez sądy.
"To jest grubo poniżej oczekiwań, stąd informowanie i skłanianie stron przez sąd do podjęcia próby ugodowej będzie miało duże znaczenie" - przekonuje Haładyj.
Zobacz też: Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?
Jeżeli strony zawrą ugodę przed mediatorem zanim dojdzie do pierwszej rozprawy, nastąpi zwrot całej opłaty wniesionej przy pozwie.
Projektem zmian w przepisach, który ma rozpropagować mediacje, w czwartek - 11 czerwca 2015 r. zajął się Sejm.
Według szacunków resortu gospodarki, konflikty w sprawach gospodarczych w Polsce mogą kosztować przedsiębiorców rocznie ok. 40 mld zł.
REKLAMA
REKLAMA