REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Siłownie i kluby fitness - wytyczne sanitarne

Jesteś właścicielem lub zarządzasz siłownią lub klubem fitness? Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz klientom. Zapoznaj się z wytycznymi Ministra Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego dla funkcjonowania siłowni/klubu fitness w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co musisz wiedzieć

Ile czasu maksymalnie może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry oraz jak jest płatne? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat regulacji prawnych dotyczących przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim ze względu na problemy psychiczne.

Czy można zwołać walne zgormadzenie udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w czasie epidemii

Czy po 6 czerwca 2020 r. można zwołać Walne Zgromadzenie Udziałowców Spółki z o.o. w liczbie 32 osób?

Kto korzysta z prawa do błędu przedsiębiorcy?

Od 1 stycznia 2020 r. przedsiębiorca ma prawo do popełnienia błędu. W przypadku naruszenia przepisów przedsiębiorca nie otrzyma kary, a jedynie pouczenie oraz nakaz usunięcia naruszenia w określonym terminie. Kto korzysta z prawa do błędu?

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo w firmie 2020 - poradnik pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji

Siemens udostępnił nieodpłatnie kompendium wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa w przemyśle. Publikacja obejmuje między innymi opisy zagrożeń od strony IT oraz w obszarze procesów przemysłowych (OT). Dokument zawiera także wskazówki, w jaki sposób chronić przedsiębiorstwo zarówno od strony procedur i spełnienia norm, jak i w aspektach technologicznych – narzędzi i usług. Publikacja ma za zadanie poszerzyć wiedzę inżynierów i managerów na temat cyberbezpieczeństwa i stanowić poradnik o kompleksowym podejściu do ochrony informacji i ciągłości działania obejmującym procesy, ludzi i technologie. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak zorganizować wesele w czasach koronawirusa? - wytyczne sanitarne

Od 6 czerwca 2020 r. możliwa jest organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Jakie zasady bezpieczeństwa muszą być zachowane na weselu? Przedstawiamy wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju.

Kto płaci za dni, których pracownik nie wskazał we wniosku o zasiłek opiekuńczy

Pracownik wystąpił z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy za cały kwiecień w związku z zamknięciem przedszkola na skutek epidemii COVID-19. We wniosku wskazał dni od poniedziałku do piątku za cały okres. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Czy pracodawca powinien zapłacić pracownikowi za dni, na które nie było wniosku tj. za soboty i niedziele skoro jest on przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa?

Zasady przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym od 1 czerwca 2020 r.

Od 1 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, obowiązuje nakaz określonego sposobu przemieszczania się w przewozie drogowym osób. Nakaz ten dotyczy przewozu w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych. Nakaz ten dotyczy wszystkich krajowych i międzynarodowych, publicznych i niepublicznych, zarobkowych i niezarobkowych przewozów drogowych autobusami. Ograniczeń tych nie stosuje się w odniesieniu do środków transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Tarcza Antykryzysowa 3.0: pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa 3.0 daje możliwość skorzystania z pożyczki w wysokości 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Jakie są warunki otrzymania i umorzenia pożyczki? Jak złożyć wniosek o pomoc?

Umowy w czasie pandemii - jak renegocjować lub zmienić?

Wiele umów zawartych z m.in. z bankami czy dotyczących najmu można renegocjować lub zmienić. Podpowiadamy jak negocjować w czasie pandemii.

Wytyczne dla funkcjonowania pływalni i saun w trakcie epidemii koronawirusa

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowało wytyczne dla funkcjonowania pływalni i saun w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Premia technologiczna na nowych zasadach - nabór wniosków od 1 czerwca

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie do 30 grudnia 2020 r. Zmiany zapowiadało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Osoba z ulgą na start może nie płacić składek tylko za dwa miesiące

Prowadzę działalność od stycznia 2020 r. Korzystam z ulgi na start. Nie występowałem wcześniej o zwolnienie ze składek, bo dowiedziałem się, że mi nie przysługuje. Podobno jednak teraz taka możliwość istnieje. Czy mogę zwrócić się o zwrot składki zdrowotnej za maj i kwiecień, którą już opłaciłem?

Dofinansowanie wynagrodzeń z Tarczy Antykryzysowej wyjaśnienia MRPiPS

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymał wydane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej objaśnienia prawne dotyczące możliwości skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dofinansowania na podstawie tzw. Tarczy Antykryzysowej - poinformowało 1 czerwca biuro Rzecznika.

Kolejne obniżenie wysokości stóp procentowych NBP od 29 maja 2020 r.

Od marca br. Rada Polityki Pieniężnej zaskakuje. O ile dotychczas stopy procentowe NBP były raczej stabilne, o tyle obecnie kolejny raz w ciągu ostatnich miesięcy podlegają one obniżeniu. Zmiana stóp procentowych NBP obowiązuje od dzisiaj (29 maja 2020 r.) i wpływa na również na wysokość różnego rodzaju odsetek.

Pomoc publiczna na ratowanie lub restrukturyzację przedsiębiorców

28 maja 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Według autorów ustawy, pomoc ta ma polegać na zapewnieniu przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.

Tarcza Finansowa w praktyce - subwencje z PFR w pytaniach i odpowiedziach (bezpłatny webinar 9 czerwca)

9 czerwca 2020 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się bezpłatny webinar „Tarcza Finansowa w praktyce. Subwencje z PFR w pytaniach i odpowiedziach.”, który poprowadzą eksperci z Business Tax Professionals i Kancelarii ZPZ Legal. Patronem medialnym webinaru jest portal infor.pl.

Tarcza Antykryzysowa 4.0 – przewodnik po zmianach

Od 27 maja 2020 r. Sejm pracuje nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0. Chodzi o projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Oto najważniejsze zmiany prawne zawarte w kolejnym pakiecie antykryzysowym.

Jak wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP

Przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, a także podmiot prowadzący działalność w zakresie pożytku publicznego mogą wystąpić o dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS z FGŚP. Warunkiem wystąpienia o ten rodzaj wsparcia jest pogorszenie sytuacji ekonomicznej podmiotu ubiegającego się o pomoc wskutek zagrożenia epidemicznego, ograniczenie zatrudnienia oraz złożenie wniosku o dofinansowanie do dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy.

Niewystarczające zmiany podatkowe w Tarczy 4.0

Przepisy zawarte w projekcie Tarczy Antykryzysowej 4.0 zawierają ograniczony katalog rozwiązań podatkowych dla przedsiębiorców. Mimo wprowadzenia np.: dopłat do oprocentowania do kredytów czy ulepszonej ulgi na złe długi w podatkach dochodowych, zabrakło oczekiwanych rozwiązań - ocenili eksperci KPMG.

Przekazanie 1% PIT na cele charytatywne za 2019 rok

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest wydłużenie terminu na przekazanie OPP 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.

W 2020 r. roczny PIT można złożyć wyjątkowo do 1 czerwca

Ministerstwo Finansów informuje, że w tym roku zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo.

Ponowne ubezpieczenie chorobowe po urlopie macierzyńskim przy prowadzeniu własnej działalności

Każda mama prowadząca własną działalność musi pamiętać o ponownym ubezpieczeniu chorobowym po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Do dobrowolnego ubezpieczenia nie wraca się automatycznie. Niezbędne jest zgłoszenie do ZUS.

Czwarty etap odmrażania gospodarki - zmiany od 30 maja 2020 r.

Nowe regulacje dotyczą m.in. obowiązku zasłaniania nosa i ust, umożliwienia organizacji wesel a także otwarcia kin, teatrów, siłowni i salonów masażu. Zobacz co się zmieni.

Jak ustalić liczbę zatrudnionych niezbędną do skorzystania z rozwiązań z Tarczy antykryzysowej

W związku z możliwością skorzystania z ulgi w opłacaniu składek ZUS proszę o pomoc w interpretacji przepisu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zatrudnia poniżej 49 pracowników, ale zgłasza i opłaca składki również za podopiecznych i łączna liczba osób zgłoszonych jest powyżej 49. Czy w związku z tym MOPS może skorzystać z ulgi w opłacaniu ZUS za miesiące marzec, kwiecień, maj?

Cyberbezpieczeństwo pracy zdalnej w czasie epidemii COVID-19

Trwająca epidemia koronawirusa kreuje zupełnie nowe podejście do sposobu zarządzania organizacją i jej zasobami. Powodzenie tych zmian, a tym samym przetrwanie organizacji jest mocno uzależnione od tego, jak zwinnie poukładamy procesy biznesowe i jak szybko przestawimy pracowników na nowy sposób pracy. W związku z ciągłymi zmianami i brakiem możliwości dokładnego zaplanowania tego procesu, organizacje naraziły się na „cyber-ryzyko” w znacznie większym stopniu, niż było to możliwe do tej pory.

Rzecznik MŚP: Całkowite otwarcie gospodarki od 1 lipca jest niezbędne

– Całkowite otwarcie gospodarki 1 lipca jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zamrożona gospodarka oznacza katastrofę dla budżetu, bo wydatki publiczne na pomoc firmom rosną, a wpływy są mniejsze niż zwykle. – Każdy kolejny dzień zamknięcia to 1 mld zł straty dla budżetu – podkreśla. Dłuższe utrzymywanie takiej sytuacji może oznaczać, że bezrobocie znacząco wzrośnie, a wiele firm straci szanse na ratunek przed bankructwem, nawet z pomocą rządu w ramach tarczy antykryzysowej lub finansowej.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku po obniżeniu wymiaru czasu pracy na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Klient mojego biura rachunkowego zawarł 6 maja 2020 r. z przedstawicielami pracowników porozumienie o obniżeniu ich wymiaru etatu o 20% i jednocześnie wynagrodzenia (na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej). Porozumienie obowiązuje od 1 maja 2020 r. do 31 lipca 2020 r. Jedna z pracownic objęta porozumieniem przebywa od 1 maja 2020 r. na zasiłku chorobowym. Klient nie jest płatnikiem zasiłków, więc 4 maja 2020 r. wysłaliśmy do ZUS zaświadczenie płatnika składek (Z-3), podając wynagrodzenie pracownicy stanowiące podstawę wymiaru zasiłku za okres 12 miesięcy poprzedzających maj oraz wskazując pełny wymiar czasu pracy. Czy w tej sytuacji powinniśmy skorygować Z-3? Czy jeżeli inny pracownik przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim, to również przesyłamy do ZUS nowe zaświadczenie Z-3, wskazując zmiany w jego wynagrodzeniu i etacie od 1 maja 2020 r.? Czy przerwa w pobieraniu zasiłku od 1 maja 2020 r. powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku?

Jak zaksięgować dofinansowanie otrzymane w ramach tarczy antykryzysowej

Kwestia dotyczy dofinansowań do wynagrodzeń z FGŚP w ramach tarczy antykryzysowej z tytułu spadku obrotu i obniżenia wymiaru czasu pracy. Nasza spółka wystąpiła do UP z z takim wnioskiem o dofinansowanie. W związku z tym, jak zaewidencjonować otrzymanie takowego dofinansowania? Dofinansowanie nie stanowi przychodu, więc w momencie otrzymania dofinansowania należałoby skorygować, pomniejszyć koszt wynagrodzeń? Nie należy ujmować jego na kontach przychodów, tylko bezpośrednio z konta bankowego skorygować koszty?

Reklamy odwołujące się do epidemii - jakie praktyki są niezgodne z prawem?

Niektóre firmy stawiają na reklamy odwołujące się do obecnego stanu czy nawet samego wirusa, licząc na zwiększenie sprzedaży oferowanych produktów. Czy takie praktyki są zgodne z prawem?

Czy w związku z epidemią koronawirusa można zwolnić pracownika, który jest w wieku przedemerytalnym

Czy w związku z epidemią koronawirusa można: - zwolnić pracownika, który jest w wieku przedemerytalnym? - obniżyć wymiar czasu pracy? - skierować pracownika do pracy na innym stanowisku (ze stanowiska pomocy kuchennej na stanowisko sprzedawca)? Czy istnieją inne rozwiązania w sytuacji kiedy pracownik nie zgadza się na jakiekolwiek zmiany powodujące zmianę warunków pracy i płacy a w restauracji zmniejszyła się ilość obowiązków, które może ten pracownik wykonywać?

Ryzyka prawne korzystania przez firmy ze wsparcia w związku z COVID-19

Firmy korzystające z pomocy w związku z COVID-19 powinny brać pod uwagę potencjalne ryzyka prawne. W skrajnych przypadkach mogą być zobowiązane do zwrotu całej pomocy, a zarząd spółki pociągnięty do odpowiedzialności karnej - ostrzegają eksperci spółki doradczej KPMG.

Koronawirus a branża informatyczna

Czy widmo kryzysu gospodarczego ominie zieloną wyspę, jaką na rynku pracy jest branża informatyczna Z najnowszych danych wynika, że aż jedna trzecia firm z tego sektora nie odczuwa żadnych utrudnień, a niektóre mają się nawet lepiej niż przed pandemią. Nie boją się też zatrudniać programistów z mniejszym doświadczeniem.

Czy o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej starają się wspólnicy spółki cywilnej czy spółka

Spółka cywilna ma dwóch wspólników. Czy o pożyczkę 5000 zł składa spółka cywilna czy każdy ze wspólników? Jeśli wspólnicy to co jest kryterium umorzenia pożyczki?

150 tys. zł premii dla młodego rolnika na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. będzie przyjmować wnioski od młodych rolników (do 40. roku życia) o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Czy zasiłek opiekuńczy płaci się za dni kalendarzowe czy robocze

Czy we wnioskach o zasiłek (w przypadku kilku wniosków na różne okresy) okres wykorzystywania zasiłku przez drugiego rodzica ma dotyczyć okresu wymienionego we wniosku czy całości wykorzystanego zasiłku przez drugiego rodzica?

Tarcza antykryzysowa w rozliczeniach podatkowych - bezpłatny webinar 28 maja

28 maja 2020 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się bezpłatny webinar „Tarcza antykryzysowa w rozliczeniach podatkowych”, który poprowadzą eksperci z Business Tax Professionals. Patronem medialnym webinaru jest portal infor.pl.

Nowe rozwiązania osłonowe dla samorządów w tarczy antykryzysowej

Trzecia już nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 miała przynieść stosunkowo szerokie wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego. Tarcza antykryzysowa dla samorządów miała przyczynić się do poprawy pogarszającej się sytuacji finansowej, w ocenie samorządowców nie przynosi jednak rozwiązań pożądanych.

Polska zyska miliardy USD na przenoszeniu produkcji z Chin

Na przeniesieniu części produkcji z Chin do innych krajów Polska mogłaby zyskać ponad 8,3 mld USD rocznie w formie dodatkowo wytworzonej wartości dodanej - szacują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ocenie PIE, procesom delokalizacyjnym powinna sprzyjać m.in. poprawa stanu infrastruktury, natomiast barierami mogą być dostępność wykwalifikowanej kadry i rosnące koszty pracy.

Czy do limitu osób uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS należy zaliczać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim

Czy do limitu 9 osób uprawniającego do skorzystania z pełnego umorzenia składek ZUS należy zaliczać osoby przebywające na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim?

Terminy załatwiania spraw cudzoziemców w związku z epidemią

Przepisy wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 przesuwają terminy związane z załatwianiem spraw cudzoziemców dotyczących ich pobytu w Polsce. Ma to wpływ na długość pobytu cudzoziemców w Polsce, możliwość ich legalnej pracy oraz załatwianie spraw przez urzędy.

Tarcza antykryzysowa 3.0 - darmowa pomoc prawna dla jednoosobowych firm

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0. Umożliwiają one skorzystanie z nieodpłatnej pomocy prawnej także jednoosobowym firmom, narażonym na skutki pandemii koronawirusa.

Tarcza finansowa PFR - problemy MŚP

Jakie problemy najczęściej napotykają małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jakie są najczęściej spotykane błędy w wypełnianiu wniosków o wsparcie z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju?

Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeśli nie przepracował ani jednego dnia a pobierał zasiłek opiekuńczy

Pracownik zatrudniony w naszej firmie, który ma określone stałe miesięczne wynagrodzenie, miał zaplanowane w 04.2020 r. dni pracy od poniedziałku do piątku. Na wszystkie dni robocze w tym miesiącu złożył wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (wyłączając oczywiście święto: 13.04.2020 oraz weekendy, które to były dla pracownika dniami wolnymi). Czy oprócz zasiłku przysługującego mu za 21 dni musimy temu pracownikowi wypłacić również wynagrodzenie zasadnicze za dni wolne?

Małe i średnie firmy w dobie epidemii COVID-19 - kto zyskał, kto stracił

Linia podziału między przedsiębiorstwami z sektora MŚP, które ucierpiały z powodu koronawirusa, a tymi dla których nie miał on wpływu albo wręcz polepszył ich sytuację ekonomiczną przebiega mniej więcej w połowie. 49% badanych przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm przyznaje, że ich aktualna sytuacja ekonomiczna jest zła. Z drugiej strony, prawie ¼ właścicieli firm z sektora MŚP ocenia, że ich aktualna sytuacja ekonomiczna jest dobra lub bardzo dobra. Drugie tyle mówi, że ich sytuacja nie jest ani dobra, ani zła. Choć aktualną sytuację najlepiej oceniają przedstawiciele średnich firm, to bardziej optymistycznie w przyszłość patrzą najmniejsi przedsiębiorcy. To wnioski płynące z najnowszego ogólnopolskiego, przekrojowego badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

Czy istnieje ryzyko kar dla gmin w przypadku konieczności zwrotu niezapłaconych składek na ZUS w ramach tarczy antyrkyzysowej

Proszę o wyrażenie Państwa opinii na temat możliwości skorzystania przez gminy i jej jednostki organizacyjne ze zwolnienia z obowiązku zapłaty nieopłaconych należności na ubezpieczenie społeczne, w oparciu o regulacje tzw. tarczy antykryzysowej. Nasze wątpliwości powstają z uwagi na ryzyko wydania przez ZUS negatywnej decyzji, w wyniku której będziemy musieli uiścić zaległe składki wraz z odsetkami, oraz obawa, czy przekazanie składek do ZUS w pomniejszonej wysokości nie będzie stanowiło naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Kiedy przysługuje dofinansowanie pensji pracowników w ramach tarczy antykryzysowej

W spółce z o.o. w marcu nastąpił spadek obrotów o 98% w stosunku do lutego (branża turystyczna). W marcu był przestój, pracownicy pracowali w takim systemie, że jedna osoba dyżurowała w biurze, każdego dnia inna. W marcu pracownicy otrzymali wynagrodzenia w takiej samej wysokości jak na umowie o pracę. Od kwietnia zawarte zostało porozumienie z pracownikami i obniżone zostało wynagrodzenie o 20%. Chciałam się dowiedzieć czy mogę przygotować dokumenty na dofinansowanie dla pracowników na utrzymanie miejsc pracy z FGŚP za miesiąc marzec 2020? Od 1 marca zatrudniona jest jeszcze jedna osoba  zgłoszona do ZUS i czy również ją obejmie dofinansowanie?

Działalność wznawiają salony fryzjerskie i kosmetyczne - wolnych terminów brak

W ramach III etapu odmrażania gospodarki w tym tygodniu działalność wznawia branża beauty. To oznacza, że znów można umówić się na wizytę u fryzjera lub kosmetyczki. Polacy tęsknili za tym bardziej niż za wycieczkami, zakupami, kinem, restauracją czy siłownią – wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W wielu miejscach wolnych terminów nie ma już nawet do końca czerwca, więc w najbliższych miesiącach branża beauty nie powinna narzekać na brak klientów. Dobrze wpłynie to na jej finanse, bo nawet w okresie dobrej koniunktury salony kosmetyczne i fryzjerskie wpadały w zaległości i miały przeterminowane zobowiązania na ponad 86 mln zł. Restrykcje związane z pandemią sprawiły, że część firm stanęła na progu upadłości.

Audity wewnętrzne zdalnie

W związku z panującą epidemią COVID-19 i wynikającymi z niej ograniczeniami, coraz więcej organizacji decyduje się na przeprowadzanie auditów w formie zdalnej. Polskie Centrum Akredytacji w dniu 15 kwietnia 2020 r. ogłosiło, że oceny jednostek będą przeprowadzane zdalnie do odwołania. Jednostki certyfikujące informują na swoich stronach internetowych o realizacji zdalnych auditów u klientów. Z możliwości zdalnego przeprowadzania auditów korzystają również certyfikowane organizacje oraz firmy konsultingowe, realizując w ten sposób programy auditów wewnętrznych.

#StaySafe, czyli o bezpieczeństwie w sieci w dobie COVID-19

Nasze życie ostatnimi czasy w znacznej mierze przeniosło się do sieci. Codziennością stały się e-zakupy, e-konsultacje medyczne, e-rozrywka, czy załatwianie spraw urzędowych za pośrednictwem tzw. e-urzędu. W ostatnim artykule pisaliśmy też o e-posiedzeniach organów spółek kapitałowych. Wkrótce najprawdopodobniej będziemy mieli okazję uczestniczyć w e-posiedzeniach sądowych. Wszystko to ma nas chronić przed ryzykiem zarażenia się koronawirusem. Czy jednak korzystając ze wskazanych e-rozwiązań, jesteśmy na pewno bezpieczni?

REKLAMA