reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Czy stosuje się ograniczenie odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego

Czy stosuje się ograniczenie odprawy emerytalnej dla pracownika samorządowego

Czy pracodawca (zakład budżetowy) powinien lub czy może ograniczyć wysokość odprawy emerytalnej, która zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych przysługuje w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę? Jeśli może, to w jakim trybie takie ograniczenie powinno być wprowadzone w jednostce? Zarządzeniem dyrektora? Zmianą regulaminu? Czy wymagałoby konsultacji z pracownikami? Czy wątpliwości interpretacyjne przepisów (pracodawca wystąpił o interpretacje do PIP i Ministerstwa Rozwoju dopiero w dniu wypłaty odprawy w ograniczonej wysokości) o ograniczeniu wysokości odpraw wprowadzonych w Tarczy 4 mogą być powodem wypłaty zaniżonej odprawy? Pracownik nie dostał żadnej decyzji czy nawet informacji od pracodawcy.

PYTANIE

Czy pracodawca (zakład budżetowy) powinien lub czy może ograniczyć wysokość odprawy emerytalnej, która zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych przysługuje w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę? Jeśli może, to w jakim trybie takie ograniczenie powinno być wprowadzone w jednostce? Zarządzeniem dyrektora? Zmianą  regulaminu? Czy wymagałoby konsultacji z pracownikami? Czy wątpliwości interpretacyjne przepisów (pracodawca wystąpił o interpretacje do PIP i Ministerstwa Rozwoju dopiero w dniu wypłaty odprawy w ograniczonej wysokości) o ograniczeniu wysokości odpraw wprowadzonych w Tarczy 4 mogą być powodem wypłaty zaniżonej odprawy? Pracownik nie dostał żadnej decyzji czy nawet informacji od pracodawcy.

ODPOWIEDŹ

Pracodawca samorządowy nie może ograniczyć wysokości odprawy emerytalnej, wynikającej z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych. Do odprawy dla pracowników samorządowych nie stosuje się ograniczenia wysokości odpraw wynikającego z tarczy antywirusowej. Pracodawca nie może wstrzymywać się z jej wypłatą.

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, w przypadku wystąpienia u pracodawcy:

1) spadku obrotów gospodarczych, o którym mowa w art. 15g ust. 9 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych lub

2) istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, o którym mowa w art. 15gb ust. 2 ww. ustawy

wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez tego pracodawcę pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, jeżeli przepisy przewidują obowiązek wypłacenia świadczenia, nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

 

Podstawa prawna:

  • art. 15gd ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374)

  • art. 38 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1282)

Marek Rotkiewicz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

MecenasIT
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

Nowy JPK_VAT

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama