REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konkurs dla młodych przedsiębiorców z branży muzycznej

Do 30 marca br. młodzi polscy przedsiębiorcy działający w przemyśle muzycznym mogą przesyłać zgłoszenia do międzynarodowego konkursu Young Creative Entrepreneur - Music Award 2011 organizowanego przez British Council.

Komisja Europejska za ujednoliceniem podstawy CIT w UE. Eksperci sceptyczni.

Eksperci są sceptyczni co do możliwości ujednolicenia podstawy podatku od firm (CIT) w Unii Europejskiej. Ich zdaniem część państw UE będzie obawiać się niższych wpływów z podatków, poza tym propozycja może być trudna do wdrożenia z przyczyn technicznych.

Po kontrolach kas fiskalnych - kontrole oprogramowania w firmach

W poniedziałek inspektorzy kontroli skarbowej zaczną sprawdzać legalność oprogramowania komputerowego w firmach - poinformowała rzeczniczka administracji podatkowej Wiesława Dróżdż. W styczniu i w lutym kontrolerzy sprawdzali kasy fiskalne - wystawili 7134 mandaty.

Wchodzą w życie zmiany w Kodeksie pracy

 Pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę. Ponadto nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie.

REKLAMA

Sejm przyjął wszystkie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT

Sejm przyjął w piątek wszystkie poprawki Senatu zgłoszone do nowelizacji ustawy o VAT, w tym wniosek o objęcie 8-proc. stawką ciastek, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni. Zmiana ma wejść w życie 1 kwietnia.

Sejm uchwalił ustawę regulującą m.in. kwestię przekształceń szpital

Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe - zakłada ustawa o działalności leczniczej dot. funkcjonowania szpitali, którą w piątek uchwalił Sejm. To jedna z kluczowych ustaw rządowego pakietu zdrowotnego.

8 proc. VAT na ciastka z 45-dniowym terminem spożycia

Sejmowa komisja finansów zgodziła w czwartek m.in. na to, by ciastka, których termin minimalnej trwałości nie przekracza 45 dni, zostały objęte 8-proc. stawką VAT. Komisja opowiedziała się za przyjęciem wszystkich 9 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o VAT.

Sejm: projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT do komisji finansów

Sejm skierował komisyjny projekt nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT do komisji finansów publicznych. Ma on m.in. uprościć podatkowe zasady ustalania różnic kursowych.

REKLAMA

Senat za wykreśleniem z ustawy medialnej zapisów o internecie

Senat wprowadził w czwartek zgłoszone przez senatorów PO poprawki do noweli ustawy medialnej, które usuwają z niej zapisy dotyczące internetowych usług na żądanie. Regulacje dotyczące internetu mają być wprowadzone kolejną nowelą.

Będą zwolnienia z VAT od usług konserwatorskich?

Ministerstwo Finansów rozważa możliwość wprowadzenia przejściowego zwolnienia z podatku VAT usług konserwatorskich dotyczących zabytków i dzieł sztuki - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jak zaznaczył, trwają analizy w tej sprawie.

Sytuacja na rynku pracy lepsza niż w ubiegłych latach

Wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu są mniejsze, bo sytuacja na rynku pracy się poprawia - przekonywała w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

Senat: ponad 20 poprawek do noweli ustawy o rtv

Ponad 20 poprawek do noweli ustawy medialnej zgłosili w czwartek senatorowie PO. Propozycje usuwają z noweli zapisy dotyczące usług medialnych na żądanie oraz szczegółowo określają, kogo nowelizacja nie dotyczy, m.in. użytkowników portali społecznościowych i blogerów.

KRRiT dementuje: nie będzie cenzury internetu

Nie będzie cenzury internetu, ustawa dotyczy wyłącznie profesjonalnych dostawców przekazu telewizyjnego w internecie, nie zaś prywatnych stron zawierających drobne elementy audiowizualne - tak KRRiT odnosi się do fali krytyki nowelizacji ustawy o rtv.

Sejm: rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych

W czwartkowym porannym głosowaniu Sejm skierował rządowy projekt zmian w OFE do komisji finansów publicznych. Projekt autorstwa PiS został odrzucony w pierwszym czytaniu.

KE rekomenduje sprawdzanie radioaktywności żywności z Japonii

Komisja Europejska zarekomendowała krajom UE, by sprawdzały świeżą żywność importowaną z Japonii pod kątem radioaktywności. Chodzi o żywność wysyłaną z Japonii od 15 marca, z związku z ostatnią awarią elektrowni jądrowej - powiedział PAP rzecznik KE ds. zdrowia.

Nowa kampania dla kobiet prowadzących firmy

Ponad 30 proc. kobiet w Polsce prowadzi własny biznes. Dla wielu młodych mam założenie firmy to szansa powrotu na rynek pracy, jednak wiąże się z tym wiele problemów. Jak je pokonywać uczy w swojej najnowszej kampanii, Fundacja MaMa.

Przepisy dotyczące internetu będą usunięte z ustawy medialnej?

Premier Donald Tusk zwrócił się do senatorów PO, by zgłosili poprawkę, która wykreśli z ustawy rtv przepisów dotyczących internetu. Chodzi o rządową nowelizację ustawy o rtv wynikającą z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych, z którą jesteśmy spóźnieni już ponad rok.

Bezkosztowe wejście na giełdę

Rozpoczął się nabór do konkursu Capital Express. Jest to ogólnopolski konkurs, w którym nagrodą jest przygotowanie spółki do oferty publicznej lub prywatnej (m.in. opracowanie prospektu emisyjnego lub dokumentu informacyjnego, przygotowanie wyceny spółki).

UOKiK: firmy w Polsce nie są przekonane do sądów polubownych

75 proc. Polaków słyszało o sądach polubownych, które rozstrzygają konflikty pomiędzy konsumentami a sprzedawcami. Jednak firmy często odmawiają zgody na takie rozstrzyganie konfliktów i rozwiązanie to nadal nie jest w Polsce popularne - wynika z badania UOKiK.

KIG: nowelizacja ustawy o rtv zagraża rozwojowi internetu

Nowelizacja ustawy o rtv zagraża rozwojowi internetu w Polsce, wprowadza obostrzenia dla przedsiębiorców i klientów, ogranicza konkurencyjność i jest sprzeczna z duchem dyrektywy audiowizualnej - uważa Krajowa Izba Gospodarcza.

Pięć innowacji, które zmienią nasze życie według IBM

Projekcje trójwymiarowe, baterie zasilane powietrzem, wszechobecne czujniki, mikroprocesory chłodzone wodą i drogi bez "korków" - to pięć innowacji, które - zdaniem IBM - zmienią styl naszej pracy i życia w ciągu najbliższych pięciu lat.

Tragedia w Japonii nie zakłóciła pracy japońskich firm w Polsce

Tragedia w Japonii na razie nie zakłóciła pracy japońskich firmy w Polsce. Jednak część ekspertów obawia się, że może dojść do opóźnień w dostawach komponentów i bacznie obserwują rozwój sytuacji w Japonii.

UE: więcej zbiórki i recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego

Od 2016 r. w UE trzeba będzie zbierać rocznie 40-45 proc. zużytego sprzętu elektronicznego, a od 2020 r. - 65 proc. - postanowili w poniedziałek ministrowie środowiska UE w Brukseli. Polska i siedem innych krajów wywalczyło dłuższy okres przejściowy - do 2022 r.

Protesty przeciwko podwyższonemu VAT na ciastka

Przedstawiciele branży cukierniczej wystosowali do posłów i senatorów RP list otwarty z postulatem przywrócenia preferencyjnej stawki VAT na "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże" bez względu na termin przydatności do spożycia. Wnoszą o przywrócenie zapisów, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 roku.

Mija termin złożenia sprawozdania o obrocie bateriami w 2010 r.

Do 15 marca 2011 r. producent lub importer baterii powinien przedstawić marszałkowi województwa sprawozdanie o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów w 2010 roku. Również do 15 marca należy złożyć sprawozdanie informujące o osiągniętych poziomach zbierania wraz z wykazem punktów, w których wprowadzający prowadzi zbiórkę zużytych baterii lub akumulatorów.

Eksperci: rola sektorów kreatywnych polskiej gospodarki będzie rosła

Sektor kreatywny będzie się rozwijać szybciej niż inne gałęzie gospodarki - tak uważa Tom Fleming, dyrektor londyńskiej firmy doradczej Creative Consultancy. Chociaż Polska w rankingach innowacyjności wypada słabo, to jednak sektory kreatywne odgrywają w polskiej gospodarce istotną rolę, większą od np. branży spożywczej czy nieruchomości. A eksperci uważają, że rola sektorów kreatywnych będzie rosła. Do sektorów kreatywnych zalicza się m.in. architekturę, fotografię, oprogramowanie oraz reklamę.

Sieć szerokopasmowego internetu powstanie na Podkarpaciu

Ponad 2 tys. km sieci szerokopasmowego internetu ma powstać na Podkarpaciu w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej". Wartość inwestycji ma wynieść prawie 300 mln zł, z czego ponad 230 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Projekt przyczyni się do rozwoju przedsiębiorczości całego kraju, a szczególnie regionu Polski Wschodniej.

Trudno oszacować skutki otwarcia rynków pracy w Niemczech i Austrii

Nie da się jednoznacznie ocenić skutków otwarcia dla Polaków rynków pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii - mówili w czwartek uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Ostatnie ograniczenia znikają 1 maja br.

Fiasko rejestracji liczby 1000 jako znaku towarowego

Fiaskiem zakończyła się batalia prawna polskiego wydawcy "Technopol" o rejestrację liczby 1000 jako graficznego znaku towarowego, pod jakim sprzedaje on popularne krzyżówki. Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił jego odwołania od decyzji sądu niższej instancji.

MF: trzy razy więcej PIT-ów przez internet niż przed rokiem

W tym roku podatnicy złożyli już ponad 220 tys. PIT-ów przez internet; to niemal trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do składania rozliczeń drogą elektroniczną.

Analitycy: wkrótce 5 zł za litr paliwa

Ceny paliw na stacjach są blisko przełamania psychologicznej granicy 5 zł za litr - uważają eksperci branży paliwowej. Obecnie za litr benzyny 95 trzeba zapłacić 4,95 zł, a za olej napędowy 4,89 zł - podała firma e-petrol.

UKE chce wyeliminować nieuczciwe loterie sms

Urząd Komunikacji Elektronicznej powołał dwa zespoły robocze, które będą starały się wyeliminować nieuczciwe loterie i konkursy sms. Mają miesiąc czasu na wypracowanie odpowiednich rozwiązań - mówi prezes UKE Anna Streżyńska.

OPZZ zaapelowało do rządu o pieniądze na walkę z bezrobociem

 Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaapelowało do rządu o znalezienie funduszy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - poinformował szef OPZZ Jan Guz.

Składka do OFE zmniejszy się z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. - poinformował premier Donald Tusk. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta.

KE przygotuje nową strategię promocji żywności

Komisja Europejska chce promować europejską żywność wysokiej jakości oraz m.in. zachęcać do zakładania targowisk w miastach. W tym celu przygotuje nową strategię promocji żywności - poinformował dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa KE Klaus-Dieter Borchardt.

3 mln kobiet skorzystało z unijnej pomocy

Około 3 mln kobiet skorzystało od 2004 roku z unijnych dotacji m.in. na założenie firmy, szkoleń czy pomocy w powrocie do pracy po urodzeniu dziecka - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Ponad 700 milionów na wsparcie Kapitału Ludzkiego

Projekty dotyczące osób szczególnie zagrożonych bezrobociem będą miały priorytet w 2011 r. na dofinansowanie z unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Ministerstwo Gospodarki: szybszy zwrot nadpłaconego VAT

Szybszy zwrot nadpłaconego VAT i ułatwienia dla firm w rozliczeniu się z fiskusem to propozycje Ministerstwa Gospodarki, które mają pomóc rodzimym przedsiębiorstwom konkurować na międzynarodowych rynkach - poinformowało biuro prasowe MG.

Więcej pracodawców planuje zatrudniać niż zwalniać

Wyniki opublikowanego we wtorek Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazują na przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia w II kwartale 2011 roku.

Pomoc dla przedsiębiorców w składaniu wniosków o fundusze unijne

Przedsiębiorcy z Podkarpacia mogą w ośmiu punktach Krajowego Systemu Usług uzyskać pomoc w weryfikacji wniosków składanych w ramach, ogłoszonego w poniedziałek, naboru z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Kobiety dobrze zarządzają finansami w biznesie

Etyka, dobra organizacja pracy i motywowanie zespołu - to według firmy doradczej Deloitte cechy kobiet zarządzających finansami w biznesie. Mężczyzn charakteryzuje głównie umiejętność podejmowania odważnych decyzji. Oba style zarządzania dają porównywalne efekty.

Pracownicy nie korzystaja z urlopu na żądanie

W 2010 roku z urlopu na żądanie nie skorzystało w ogóle aż 63 proc. pracowników, mimo że obecnie polski pracownik może wykorzystać cztery dni urlopu na żądanie w ciągu roku.

GIODO. Od dziś kary za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych

Większe kary za nieprawne przetwarzanie danych osobowych i lekceważenie zleceń GIODO wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1497). Wchodzi ona w życie 7 marca.

Sejm za systemem białych certyfikatów dla firm

Sejm uchwalił w piątek ustawę o efektywności energetycznej. Zakłada ona, że firmy będą miały obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

Mniej obowiązków rachunkowych przy zawieszeniu działalności

W piątkowym głosowaniu Sejm znowelizował ustawę o rachunkowości. Ogranicza ona obowiązki tych przedsiębiorców, którzy chcą zawiesić działalność gospodarczą.

Stacje paliw bez alkoholu?

Grupa 17 senatorów z PiS, PSL i PO przygotowuje zmianę w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, polegającą na zakazaniu sprzedaży alkoholu w sklepach przy stacjach benzynowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyrok unijnego Trybunału w sprawie ZUS-owskiej emerytury

Krajowi ubezpieczyciele, np. ZUS, mają uwzględniać okres ubezpieczenia w innych krajach UE, gdy porównują okresy składkowe i nieskładkowe przyszłych emerytów - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie Polki ubiegającej się o wcześniejszą emeryturę.

Będą dodatkowe środki dla urzędów pracy?

Wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów o dodatkowe środki na aktywizację bezrobotnych - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda.

Do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. Polaków

W związku z otwarciem od 1 maja niemieckiego rynku pracy, w ciągu 3 lat na emigrację zarobkową do Niemiec może wyjechać 300 - 400 tys. Polaków - ocenił wiceminister pracy Marek Bucior.

W Sejmie o zagrożeniach funkcjonowania szkolnictwa zawodowego

MEN wyznaczyło w tegorocznym budżecie środki na koszty kształcenia zawodowego na takim samym poziomie jak poprzednio: 300 mln zł - mówił w Sejmie podsekretarz stanu w resorcie Mirosław Sielatycki. Odpowiadał on na pytania o zagrożenia w funkcjonowaniu szkół zawodowych.

REKLAMA