reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > CBOS: przyjęcie euro korzystne dla polskich przedsiębiorców

CBOS: przyjęcie euro korzystne dla polskich przedsiębiorców

32 proc. Polaków opowiada się za przyjęciem przez nasz kraj europejskiej waluty, a przeciwnego zdania jest 60 proc. badanych - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. 40 proc. badanych ocenia, że euro będzie korzystne dla polskich przedsiębiorców.

Według badania 8 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

Autorzy sondażu podkreślają, że zwolennikami przyjęcia przez Polskę euro są częściej osoby z wyższym wykształceniem oraz "względnie dobrze sytuowane". Chodzi m.in. o kadrę kierowniczą oraz inteligencję. Również osoby od 25. do 34. roku życia oraz mieszkańcy dużych, ponadpółmilionowych miast opowiadają się częściej za wejściem naszego kraju do strefy euro.

Z badania wynika, że najmniej zwolenników euro występuje wśród osób starszych, w wieku powyżej 65 lat, mieszkańców wsi i małych miast, osób z podstawowym wykształceniem i zasadniczym zawodowym oraz określających swoją sytuację materialną jako złą. Chodzi m.in.: o rolników, rencistów i emerytów.

Za wprowadzeniem euro opowiadają się częściej sympatycy PO. Jednak - jak podkreślają autorzy badania - wśród nich trudno mówić o jednoznacznie przychylnym nastawieniu do europejskiej waluty. W elektoratach PiS i PSL dominuje sprzeciw wobec przyjęcia przez Polskę euro.

35 proc. Polaków spodziewa się pozytywnego wpływu europejskiej waluty na polską gospodarkę, a negatywnego wpływu - 40 proc. respondentów. Zdania na ten temat nie ma 25 proc. badanych.

40 proc. badanych ocenia, że euro będzie korzystne dla polskich przedsiębiorców. Przeciwnego zdania jest 37 proc. respondentów, a 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Dużą niepewność - zdaniem autorów sondażu - wywołują skutki wprowadzenia euro dla kredytobiorców. Korzyści dla zaciągających kredyty spodziewa się 22 proc. Polaków. 42 proc. respondentów uważa, że kredytobiorcy będą w gorszej sytuacji niż obecnie. Natomiast 36 proc. ankietowanych nie wie, czy zyskają, czy stracą na zmianie waluty.

Z badania wynika, że najbardziej na wprowadzeniu wspólnej waluty skorzystają podróżujący za granicę. 62 proc. Polaków twierdzi, że przyjęcie euro będzie dla nich korzystne, przeciwnego zdania jest 17 proc. respondentów. 21 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

68 proc. Polaków ocenia, że sytuacja w strefie euro jest nadal niestabilna i ciągle można mówić o kryzysie finansowym w niektórych państwach należących do niej. 11 proc. respondentów uważa, że sytuacja w strefie euro ustabilizowała się, a kryzys finansowy, którego doświadczyły niektóre państwa, został zażegnany. 21 proc. nie ma zdania.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 3-9 marca 2011 r. na reprezentatywnej próbie 950 dorosłych mieszkańców Polski.

reklama

Czytaj także

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama