REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W UE wydatki firm na badania spadły bardziej niż na świecie

Na skutek kryzysu inwestycje europejskich firm w badania i rozwój spadły w 2009 r. o 2,6 proc. - podała Komisja Europejska. To spadek mniejszy niż w USA, ale większy niż w innych częściach świata. Unijnym liderem wydatków pozostaje Volkswagen.

Dzień wolny w Trzech Króli pretekstem do wydłużenia czasu pracy

W ocenie OPZZ wprowadzenie dnia wolnego w święto Trzech Króli stało się pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy w tej sprawie.

Rząd za ewentualną podwyżką VAT

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie kolejnej, czasowej podwyżki VAT, jeżeli dług publiczny przekroczyłby 55 proc. PKB.

Rusza nabór do trzeciej edycji Projektu Firmy Rodzinne

Właściciele firm rodzinnych mogą skorzystać z cyklu spotkań, warsztatów i konferencji, podczas których dowiedzą się, jak efektywniej zarządzać firmą, zbudować nową strategię jej rozwoju oraz lepiej dogadywać się z pracownikami.

REKLAMA

Premii udzielanej kontrahentowi nie trzeba potwierdzać fakturą

Premia pieniężna, którą spółka wypłaca swoim kontrahentom z tytułu zrealizowania określonego limitu obrotów nie podlega opodatkowaniu VAT u kontrahenta i nie powinna być dokumentowana fakturą.

Będą uproszczenia w zakładaniu i prowadzeniu firmy

Przedsiębiorca będzie krócej czekał na urzędowe informacje dotyczące działalności gospodarczej. Nie będzie też musiał składać zaświadczenia o wpisie do rejestru REGON, a jego pełnomocnik będzie mógł reprezentować firmę również drogą elektroniczną.

MF: będziemy dalej analizować propozycję zawieszenia ulg podatkowych

Propozycja zawieszenia ulgi prorodzinnej i internetowej oraz kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. i 20 proc. będą przedmiotem dalszych analiz w resorcie finansów - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Dyskryminacja polskich firm w nowej ustawie o CIT

Opodatkowane zostaną wnoszone aportem większościowe udziały w spółkach.

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie o VAT - zmiany w PKWiU i zwolnieniach podatkowych

W Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o VAT. Projekt nowelizacji zakłada odejście od zasady identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Nie oznacza to, że z ustawy zniknie odniesienie do symboli klasyfikacji statystycznych. Nadal będą one stosowane przy identyfikacji towarów oraz określaniu zakresu świadczonych usług wtedy, gdy przepisy o podatku od towarów i usług będą powoływały symbole statystyczne.

Fedak: ulgi podatkowe zostają

Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi prorodzinnej, ulgi internetowej oraz 50- i 20-proc. kosztów uzyskania przychodu, nawet jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Doprecyzować przepisy wprowadzające zmianę VAT

Pracodawcy RP i operatorzy telekomunikacyjni apelują, by w trakcie prac parlamentarnych dopracować przepisy wprowadzające zmienione stawki podatku VAT. Według nich opracowywane obecnie w Sejmie przepisy nie pozwalają na jasną interpretację prawa.

Mniej pieniędzy na założenie firmy przez bezrobotnych

W przyszłym roku będzie znacznie mniej pieniędzy na podjęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnych oraz refundację pracodawcom kosztów tworzenia i doposażenia nowych stanowisk pracy.

Płatności w terminie 30 dni, wyjątkowo 60 dni

Aby uniknąć opóźnień płatności zagrażających płynności finansowej przedsiębiorstw, maksymalny termin regulowania wierzytelności w Unii Europejskiej będzie wynosił 30 dni - stanowi nowa unijna dyrektywa zatwierdzona przez Parlament Europejski.

To nie koniec aut z kratką

Wystarczy do 31 grudnia podpisać umowę leasingową i uiścić opłatę wstępną, a wtedy, mimo, iż samochód fizycznie zostanie odebrany w przyszłym roku, będzie możliwe odpisanie od niego pełnego 100 proc. VAT - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Biznes idzie do szkoły

Firmy szukają lojalnych i kompetentnych pracowników już w szkołach zawodowych, średnich i na wyższych uczelniach - informuje "Puls Biznesu".

PARP: małe i średnie firmy mają się dobrze

Kondycja małych i średnich przedsiębiorstw jest w Polsce dobra, mimo gorszej koniunktury na rynkach światowych - wynika z opublikowanego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oceniającego tę część gospodarki w latach 2008-2009.

Firmy, których obroty spadły o 15 proc. skorzystają z pomocy

Firmy, których obroty spadły o 15 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych - zakłada przyjęta przez Senat poprawka do noweli ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Przepisy dotyczące odsetek za zwłokę nie naruszają praw podatników

Przepisy w zakresie naliczania odsetek od zaległości podatkowych w przypadku kontroli są jednakowe dla wszystkich podatników. Nie ma znaczenia czy postępowanie kontrolne prowadzone jest przez organy podatkowe, czy też organy kontroli skarbowej.

Sejm jednogłośnie zmienił ustawę o towarach paczkowanych

Sejm jednogłośnie opowiedział się za przedłożonymi przez rząd zmianami w ustawie o towarach paczkowanych. Nowelizacja poprawia błąd Senatu, który w pracach nad ustawą w 2009 r. wykreślił przecinek, co zmieniło sens przepisów dotyczących kontroli przedsiębiorstw paczkujących produkty.

Dobra organizacja pracy w polskich firmach

Przeszło 80 proc. pracujących Polaków twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, ponad 90 proc. oświadcza, że przestrzega się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Senat za nowelą ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym

Senat poparł nowelę ustaw o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, zawierającą techniczne zmiany związane z wejściem w życie nowych przepisów nt. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Do regulacji tych odnoszą się niektóre zapisy ustaw podatkowych.

Zmiany w VAT mniej uciążliwe dla firm

Po zmianie stawki VAT firmy telekomunikacyjne nie będą musiały informować indywidualnie swoich klientów o zmianie cennika - przewiduje jedna z poprawek komisji finansów do projektu ustawy okołobudżetowej. Takich zmian oczekiwali przedsiębiorcy.

Senat przyjął ustawę o wolnym w Trzech Króli

Senat przyjął nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza dzień wolny od pracy 6 stycznia - w święto Trzech Króli.

Komisja za poprawkami do ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych

Chorzy na epilepsję będą uznawani za niepełnosprawnych w stopniu znacznym - zakłada poprawka do projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, którą poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Punkt kontaktowy dla usługobiorców i usługodawców usług świadczonych drogą elektroniczną

Od 21 października 2010 r. będą obowiązywać przepisy określające szczegółowy zakres zadań punktów kontaktowych dla administracji oraz punktów kontaktowych dla usługodawców i usługobiorców.

Senacka komisja ma wątpliwości, co do wolnego w Trzech Króli

Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym

Wyższe o 4 proc. stawki podatku akcyzowego na papierosy od 2011 r. przewiduje przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym. Podobny wzrost akcyzy ma dotyczyć cygar, cygaretek i tytoniu do palenia.

Wniosek o wpis do edg wysłany pocztą bez konieczności notarialnego poświadczenia?

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej przesłany drogą pocztową nie powinien być poświadczany notarialnie.

Opłaty produktowe na 2011 r.

Określono maksymalne stawki opłat produktowych przewidziane ustawą z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607 ze zm.).

Firmy chętniej korzystają z pracowników tymczasowych

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników tymczasowych. Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, która weszła w życie w styczniu tego roku usunęła kilka barier krępujących rozwój rynku.

Przedsiębiorcy nie będą musieli obniżać cen wadliwego towaru

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o cenach i kontroli skarbowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. W myśl ustawy sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

Pozytywne perspektywy finansowe polskich firm

80 proc. kadry kierowniczej w Polsce pozytywnie ocenia perspektywy finansowe dla swojej firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Rynek zdecyduje, czy po podwyżce VAT wzrosną ceny

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział PAP, że jego resort nie prowadzi wyliczeń, w jakim stopniu koszty podwyżki VAT poniosą konsumenci, a w jakim firmy. "To gra rynkowa będzie decydowała o tym, czy i na ile podwyżka VAT wpłynie na ceny"- dodał.

Mniej pieniędzy na nowe miejsca pracy

W przyszłym roku budżet Funduszu Pracy na aktywną walkę z bezrobociem zamiast ponad 7 mld zł jak w tym roku, będzie miał tylko ok. 3,2 mld zł - wynika z projektu budżetu państwa, a informuje o tym "Rzeczpospolita".

Będą wyższe odsetki za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych

Prezydent podpisał nowelizacje ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przewidują one m.in. utworzenie centralnej bazy danych o podatnikach.

Senacka komisja: bez stanowiska w sprawie wolnego w święto Trzech Króli

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej przerwała prace nad nowelizacją, wprowadzającą dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli. Senackie biuro legislacji uznało bowiem, że rozwiązanie takie wymaga porozumienia międzypaństwowego - Polski z Watykanem.

29 tys. firm skorzystało z Internetowej Rewolucji

29 tys. małych i średnich firm dołączyło do Internetowej Rewolucji - akcji resortu gospodarki, Google, PKPP Lewiatan i home.pl - która ma zachęcić polskie firmy do zakładania stron internetowych.

Likwidacja dofinansowania do zatrudnienia osób z lekkim stopniem niepełnosprawności?

PKPP Lewiatan postuluje likwidację dofinansowania z PFRON do zatrudniania osób z lekkim stopniem niepełnosprawności oraz całkowite zrównanie chronionego i otwartego rynku pracy. Obecnie zatrudnionych jest jedynie 13,6 proc. niepełnosprawnych.

Firmy wolą ujawnić zmowy, niż płacić kary

Urząd antymonopolowy wykrył kolejny kartel, tym razem na rynku farb. Grzywny mogą iść w miliony złotych - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Ułatwienia dla e-faktur

Ministerstwo Finansów chce, aby faktury w formie elektronicznej były tak samo traktowane jak faktury papierowe i proponuje zniesienie dotychczasowych utrudnień. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od początku przyszłego roku.

PIT od abonamentów medycznych - będą zmiany?

Pracodawcy odzyskali nadzieję na przychylniejszą interpretację kwestii konieczności płacenia podatku PIT od abonamentów medycznych.

Więcej pracy, a płaca ta sama

W przyszłym roku Polacy być może popracują o tydzień dłużej i to bez prawa do ekstrazapłaty; stracimy też na nadgodzinach. Wynika to z nowelizowanego właśnie kodeksu pracy, informuje "Rzeczpospolita".

Polskie firmy zrobione na szaro

Prawie jedna trzecia polskiego PKB wytwarzana jest w szarej strefie. Uczciwi tracą przez to miliardy złotych, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

PE chce wprowadzić minimalne urlopy macierzyńskie w całej UE

Minimalny wymiar urlopów macierzyńskich w całej UE dla wszystkich matek, ochrona przed zwolnieniem po powrocie do pracy, urlopy dla ojców - to niektóre rozwiązania projektu dyrektywy, która będzie głosowana na październikowej sesji PE.

5 lat na podatek z tytułu objęcia udziałów za know-how

Przesunięciu ulegnie termin opodatkowania dochodu z tytułu objęcia akcji (udziałów) w spółce posiadającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci know-how, w związku z realizacją celu Działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Podatek bankowy nie może służyć tylko korzyści fiskalnej

Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki uważa, że ewentualne wprowadzenie podatku bankowego nie może służyć wyłącznie doraźnej korzyści fiskalnej.

Zmiany w dopłatach do zatrudnienia niepełnosprawnych

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

Niższy limit przychodów dla małego podatnika

W 2011 r. status małego podatnika będą mieli ci podatnicy, których przychody brutto nie przekroczą w 2010 r. kwoty 4 736 000 zł. Dla porównania - w ubiegłym roku limit ten wynosił 5 067 000 zł.

Firmy częściej sprawdzają autentyczność CV kandydatów do pracy

Praktyka sprawdzania zgodności CV kandydatów do pracy z rzeczywistością staje się coraz bardziej popularna wśród pracodawców. Firmy chcą wcześniej wiedzieć czy mają do czynienia z osobą kompetentną i godną zaufania.

Więcej przedsiębiorców skorzysta z dopłat do pensji

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, autorstwa PSL. Firmy, których obroty spadły o 10 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

REKLAMA