reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad 700 milionów na wsparcie Kapitału Ludzkiego

Ponad 700 milionów na wsparcie Kapitału Ludzkiego

Projekty dotyczące osób szczególnie zagrożonych bezrobociem będą miały priorytet w 2011 r. na dofinansowanie z unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

W 2011 roku Wielkopolska ma wydać ponad 700 milionów złotych z tego programu i jest to największa z dotychczasowych rocznych transz.

Preferowane będą wnioski dotyczące osób szczególnie zagrożonych bezrobociem, czyli absolwentów szkół i uczelni w wieku od 15 do 24 lat oraz tych, którzy ukończyli 45 lat i mają kłopoty ze znalezieniem pracy. Projekty te muszą wykazać się efektywnością.

"Chcemy, aby ci, którzy brali udział w szkoleniach znajdowali zatrudnienie w różnych formach i żeby było to od 20 do 50 proc. wszystkich wspomaganych szkoleniami osób" - powiedział Jankowiak.

Dodatkowo będą preferowane wnioski związane z tworzeniem tzw. "zielonych" miejsc pracy, organizowaniem staży pracowniczych oraz rozwijaniem umiejętności pracowników tych dziedzin gospodarki, które są zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego, chodzi m.in. o rolnictwo, elektronikę, biotechnologie, chemię i turystykę.

"Chcemy też wspomóc projekty, które pozwolą na godzenia życia zawodowego z rodzinnym, czy aktywnego udziału rodziców w wychowaniu przedszkolnym" - dodał Jankowiak.

W okresie finansowania projektu Kapitał Ludzki (2007-2013) Wielkopolska dysponuje 605 milionami euro, czyli ok. 2,4 miliardami złotych.

"Do tej pory wydaliśmy nieco ponad miliard złotych, czyli zrealizowaliśmy ponad 42 proc. alokacji środków. Na 2011 roku planujemy wydatkować ponad 700 milionów złotych i będzie to największa z rocznych alokacji w ramach realizowanego programu" - powiedział podczas konferencji prasowej Jankowiak.

Jankowiak wyjaśnił, że Wielkopolska założyła stopniowe wydawanie środków z programu Operacyjnego Kapitał Ludzki tak, by w każdym roku beneficjenci mogli skorzystać z unijnych pieniędzy. Na lata 2012 i 2013 przeznaczono po ok. 300 milionów złotych.

"Teraz, kiedy regiony otrzymają mniejsze środki z Funduszu Pracy, te pieniądze unijne pozwolą na zrekompensowanie tego zmniejszenia" - uważa Jankowiak.

W pierwszych czterech latach działania programu w Wielkopolsce rozpatrzono ponad 8200 wniosków, z czego umowy podpisano na 2050 projektów.

Największym zainteresowanie cieszyły się konkursy wspomagające rozwój integracji społecznej osób wykluczonych (832) poprawiające kwalifikacje pracowników (633) i wspomagania bezrobotnych (329).

Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu w 2011 r. nie będzie dofinansowywał wniosków organizacji pozarządowych opiewających na mniej niż 50 tys. złotych.

Według Jankowiaka dotychczasowe działania miały głównie charakter promocyjny. "Uważamy, że program Kapitał Ludzki po tych trzech latach jest na tyle znany, że nie musimy go promować w ten sposób" - dodał Jankowiak.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama