REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwiększenie aktywności w internecie korzystne dla firm

Obecność firm w internecie zwiększa możliwość bezpośredniego kontaktu między partnerami, przedsiębiorcami i klientami - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zachęcał firmy do większej aktywności w internecie.

Nadchodzi wielka inwigilacja firm

Z finalizowanych w Sejmie prac nad projektem ustawy wprowadzającej zmiany w kompetencjach dziewięciu służb specjalnych wynika, że wywiad skarbowy będzie mógł podsłuchiwać przedsiębiorców i podatników swobodniej niż policja, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Przedsiębiorcy chcą pełnego odliczenia VAT od aut z kratką

Podatnicy powinni mieć możliwość pełnego odliczania podatku VAT od pojazdów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Solidarność skieruje ustawę w sprawie święta Trzech Króli do TK

Solidarność skieruje do Trybunału Konstytucyjnego podpisaną przez prezydenta ustawę, ustanawiającą 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Wcześniej związek apelował do Bronisława Komorowskiego, aby to on skierował ustawę do Trybunału.

REKLAMA

KE krytykuje podatek od pożyczek udziałowców dla spółek

Komisja Europejska uważa, że polskie przepisy dot. pożyczek udzielanych spółkom przez ich udziałowców, które po wcześniejszej likwidacji weszły w życie od 1 stycznia 2007, są sprzeczne z prawem unijnym - poinformował st. konsultant w firmie Deloitte Krzysztof Gil.

TK: dwie kary za niepłacenie składek do ZUS - niekonstytucyjne

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego, pozwalające dwa razy karać tę samą osobę za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Będą nowe obowiązki dla firm wprowadzających opakowania do obrotu

Rada Ministrów przyjęła, przedłożone przez ministra środowiska, założenia do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Święto Trzech Króli dniem wolnym - prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

PKPP Lewiatan pozytywnie o ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych

PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, którą bez poprawek przyjął Senat.

Firmy realizujące zamówienia publiczne stracą na podwyżce VAT

Firmy realizujące zamówienia publiczne obawiają się, że stracą na planowanej od 2011 r. podwyżce VAT. Zdaniem pracodawców nowe przepisy są niezgodne z regulacjami unijnymi, bo VAT powinien być neutralny dla przedsiębiorstw. W ocenie MF wszystko jest w porządku.

Zmiany proponowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej są niewystarczające

Business Centre Club popiera projekt kolejnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Uważa jednak, że przedsiębiorcy potrzebują głębszych zmian w tym zakresie.

POPON: zmiana przepisów doprowadzi do zwolnień niepełnosprawnych

Nowela ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych - którą poparł Senat - doprowadzi do zwolnień osób niepełnosprawnych, a nawet do upadku wielu firm - uważa Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPN).

Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustaw o PIT I CIT

Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT, dotyczące m.in. przepisów przejściowych adresowanych do firm, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą deregulacyjną

23 listopada rząd zajmie się projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który m.in. zastępuje oświadczeniami obecnie wymagane zaświadczenia - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

Sejm nie zdejmie z pracowników obowiązku wysyłania PIT-ów

Sejm nie będzie już pracował nad ustawą zwalniającą pracowników z wysyłania rocznych PIT-ów do urzędów skarbowych - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.

Firmy, których obroty spadły o 15 proc. skorzystają z pomocy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Leasing droższy o VAT od ubezpieczenia

Leasing będzie droższy. Do podstawy opodatkowania umowy leasingu należy bowiem włączyć koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu - uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Potrzebne zmiany w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Związki zawodowe organizują nielegalne strajki nie obawiając się odpowiedzialności. Pracodawca bowiem w trakcie prowadzenia sporu nie ma prawa wystąpienia do sądu z wnioskiem o zbadanie, czy spór zbiorowy i strajk są legalne.

Coraz więcej Polaków prowadzi firmy

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

ZUS i PIP przeciwko nielegalnemu zatrudnieniu

Inspekcja pracy rozpoczynając kontrolę w firmie będzie uzbrojona w wiedzę, którą na temat zatrudnionych tam pracowników posiada ZUS - to jeden z elementów porozumienie, jakie podpisały Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy.

Minister finansów będzie mógł obniżyć VAT z 8 proc. do 7 proc.

Minister finansów będzie mógł obniżyć z 8 proc. do 7 proc. stawkę VAT na niektóre towary i usługi. Uprawnienie to zachowa do końca stycznia 2011 r. - przewiduje poprawka do ustawy okołobudżetowej zaproponowana we wtorek przez senacką Komisję Budżetu i Finansów.

Inwestorzy wracają do stref ekonomicznych

Po kryzysowym 2009 r. inwestorzy zaczęli wracać do specjalnych stref ekonomicznych - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. W porównaniu do 2009 r., w tym roku w strefach będzie wydanych więcej pozwoleń i wzrośnie zatrudnienie, a nakłady inwestycyjne zmniejszą się.

Konsultacje zmian ustawy o działalności gospodarczej

Jeszcze do poniedziałku ministerstwo gospodarki czeka na opinie i uwagi o zmianach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 15 listopada mija termin konsultacji społecznych projektu zakładającego m.in. uproszczenie urzędowych procedur rejestracji firm.

Sąd przywróci do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

W 2011 r. będzie można złożyć więcej e-deklaracji

W przyszłym roku do listy deklaracji, które będzie można złożyć przez internet bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dojdą kolejne cztery - informuje resort finansów.

Rząd o odliczeniu VAT od samochodów z kratką

W latach 2011-2012 nabywcy samochodów osobowych z kratką będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 tys. zł - przewidują przyjęte przez rząd założenia do projektu nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym.

Spada ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych w firmach

Ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych spada. Zmniejszył się odsetek firm, które mają problemy ze spłatą należności w związku z nieterminowym otrzymywaniem płatności - wynika z opublikowanych badań "Portfel Należności Polskich Przedsiębiorców".

Firmy poszkodowane w powodzi mogą już ubiegać się o pomoc

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję odnośnie przyznawania pomocy finansowej w postaci pożyczek przedsiębiorcom poszkodowanym w tegorocznej powodzi.

Zwolnienia od podatku dla firm w podstrefie SSSE

Przedsiębiorcy, którzy zainwestują na terenie podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą zwolnieniu z podatku od nieruchomości do 2013 roku - zdecydowali białostoccy radni.

11 listopada pracować mogą tylko właściciele sklepów

11 listopada w sklepach handlować mogą jedynie ich właściciele lub ewentualnie osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym dniu wolne. Zamknięte będą centra handlowe, choć czynne będą mieszczące się w nich kina czy restauracje.

ZUS kwestionuje umowy o pracę nakładczą

Od około roku ZUS zaczął masowo kwestionować umowy o pracę nakładczą, jakie z nakładcami zawierały osoby prowadzące jednocześnie własną działalność gospodarczą – wynika z informacji, jakie docierają do biura posła Wojciecha Szaramy.

Informacje o przedsiębiorcach z KRS będą dostępne bezpłatnie

Każdy zainteresowany będzie mógł bezpłatnie przeglądać w internecie dane o przedsiębiorcach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Trzeba skrócić okres absencji chorobowej pracownika, za który płaci firma

Firmy narzekają na nagminne wykorzystywanie przez pracowników zwolnień lekarskich w sposób nieuprawniony. Dlatego konieczne jest uszczelnienie systemu kontroli zwolnień oraz skrócenie okresu absencji chorobowej pracownika, za jaki płaci pracodawca.

Firmy bardziej optymistyczne, ale wzrasta pesymizm branży finansowej

Przedsiębiorcy indywidualni uważają, że wzrosło bezpieczeństwo prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Branża finansowa wręcz przeciwnie - wynika z raportu BIG InfoMonitor "Wskaźnik bezpieczeństwa działalności gospodarczej".

Baniak o projekcie ustawy o ograniczeniu barier dla firm

Projekt ustawy o ograniczeniu barier dla przedsiębiorców i obywateli ma być przyjęty przez rząd 16 listopada - zapowiedział w Gdańsku wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Podkreślił, że dokument powstał po przejrzeniu ponad 300 polskich aktów prawnych.

Zawiesiłeś działalność - nie musisz płacić składek

Przedsiębiorca, który czasowo zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej, nie musi płacić składek na ZUS. Taka możliwość istnieje jednak dopiero od 20 września 2008 r. - powiedział Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

Sanepid ma karać za łamanie zakazu palenia

Inspektorzy sanitarni będą nakładali kary finansowe za złamanie zakazu palenia papierosów - zakłada projekt zmiany rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jest ono konieczne w związku z wejściem w życie 15 listopada tzw. ustawy antynikotynowej.

Minister Fedak o urlopie na żądanie: powinny pozostać 4 dni

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Pomoc dla firm, których obroty spadły o 15 proc.

Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego.

PIP: pracodawcy są winni pracownikom już 144 mln zł

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w trzech pierwszych kwartałach 2010 r. wyniosła 144 mln zł i dotyczyła 72 tys. osób. To prawie o połowę więcej niż w tym samym okresie roku 2009 - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.

Ustawa o niepełnosprawnych - bez poprawek

Przyjęcie bez poprawek ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Ustawa zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

Będą zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Zwiększenie dofinansowania do zatrudnienia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a obniżenie dla tych, którzy mają orzeczenie o lekkiej niepełnosprawności - przewiduje uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Trybunał UE: nielegalna stawka VAT na ubranka dla dzieci

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska bezprawnie stosuje obniżoną, 7-procentową stawkę VAT na buty i ubranka dla dzieci. Resort finansów czeka na oficjalne uzasadnienie decyzji. Eksperci są zdania, że ceny dziecięcej odzieży wzrosną.

Krótszy urlop na żądanie?

Urlop na żądanie może zostać skrócony z 4 do 2 dni, a zgłoszenie potrzeby skorzystania z tego urlopu będzie musiało nastąpić najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem pracy.

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm i podnoszą konkurencyjność. Ułatwiają także dostęp do innowacyjnych rozwiązań - wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez firmę Deloitte.

W UE wydatki firm na badania spadły bardziej niż na świecie

Na skutek kryzysu inwestycje europejskich firm w badania i rozwój spadły w 2009 r. o 2,6 proc. - podała Komisja Europejska. To spadek mniejszy niż w USA, ale większy niż w innych częściach świata. Unijnym liderem wydatków pozostaje Volkswagen.

Dzień wolny w Trzech Króli pretekstem do wydłużenia czasu pracy

W ocenie OPZZ wprowadzenie dnia wolnego w święto Trzech Króli stało się pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy w tej sprawie.

Rusza nabór do trzeciej edycji Projektu Firmy Rodzinne

Właściciele firm rodzinnych mogą skorzystać z cyklu spotkań, warsztatów i konferencji, podczas których dowiedzą się, jak efektywniej zarządzać firmą, zbudować nową strategię jej rozwoju oraz lepiej dogadywać się z pracownikami.

Rząd za ewentualną podwyżką VAT

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie kolejnej, czasowej podwyżki VAT, jeżeli dług publiczny przekroczyłby 55 proc. PKB.

Premii udzielanej kontrahentowi nie trzeba potwierdzać fakturą

Premia pieniężna, którą spółka wypłaca swoim kontrahentom z tytułu zrealizowania określonego limitu obrotów nie podlega opodatkowaniu VAT u kontrahenta i nie powinna być dokumentowana fakturą.

REKLAMA